reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Nauczyciel kontraktowy - nawiązanie stosunku pracy

Nauczyciel kontraktowy - nawiązanie stosunku pracy

Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony. Wyjątek od powyższej zasady przewiduje w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.

Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem kontraktowym

Redakcja przepisu art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela określającego rodzaj umowy o pracę zawieranej z nauczycielem kontraktowym choć jednoznaczna stanowi w praktyce wielokrotny przedmiot sporów pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony. Wyjątek od powyższej zasady przewiduje w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Przedmiotowy określa przypadki zaistnienia sytuacji, które pozwalają pracodawcy zawrzeć z nauczycielem kontraktowym umowę o pracę na czas określony. Do przedmiotach obowiązków należą potrzeby wynikające z organizacji nauczania lub zastępstwo nieobecnego nauczyciela.

Zobacz również: Urlop wypoczynkowy nauczyciela w placówkach nieferyjnych bez zmian w 2014 r.

Powyższe prowadzi do wniosku, iż w przypadku braku zaistnienia sytuacji określony w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela umowa o pracę z nauczycielem kontraktowym winna zostać zawarta na czas nieokreślony.

Przypadek zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie budzi zazwyczaj wątpliwości interpretacyjnych. Natomiast przedmiotowe wątpliwości budzi użyty w powyższym przepisie przez ustawodawcę zwrot „organizacji nauczania”. Jak wskazał w jednym z wyroków Sąd Najwyższy (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 września 1997 r. I PKN 226/97) „Pojęcie „organizacja pracy nauczyciela”, której potrzeby mogą uzasadniać zatrudnienie na czas określony (art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela) należy odnieść do zasad funkcjonowania szkoły (liczba klas, rodzaj przedmiotów, liczba godzin lekcyjnych, liczba etatów, czas nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowość pracy szkoły), a nie do wykształcenia czy umiejętności nauczyciela.”.

Jako przykład konkretnych sytuacji, które powodują zaistnienie przesłanki „organizacji nauczania” i tym samym zawarcie umowy o pracę na czas określony zasadnym jest wskazanie np. sytuacji nawiązania stosunku pracy z nauczycielem, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły, a który przed tą czynnością prawną nie był nauczycielem tej placówki oświatowej. W tym przypadku umowa o pracę może zostać zawarta na czas określony odpowiadający okresowi na jaki powierzono stanowisko dyrektora szkoły (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 19 maja 2011 r. I PK 267/2010). Innym przykładem jest zatrudnienie nauczyciela na stanowisku, z którym związane jest prowadzenie zajęć dodatkowych, których prowadzenie uzależnione jest od przekazania środków finansowych przez organ prowadzący szkołę np. zajęcia logopedyczne (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 3 grudnia 2010 r. I PK 122/2010).

Nauczyciel kontraktowy, z którym pracodawca zawarł umowę o pracę na czas określony pomimo zdaniem nauczyciela nie zaistnienia przypadków określonych w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela może w trakcie trwania stosunku pracy żądać ustalenia istnienia stosunku pracy. Mając na uwadze uchwałę Sądu Najwyższego (Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 4 października 2013 r. I PZP 3/2013) z identycznym żądaniem nauczyciel może wystąpić po wręczeniu nauczycielowi świadectwa pracy oraz odmowie dopuszczenia go do pracy wskutek błędnego uznania przez pracodawcę, że umowa o pracę rozwiązała się z upływem czasu, na jaki była zawarta.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 28 stycznia 2014 r.).

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalizuje się w prawie pracy, w tym w prawie oświatowym www.makulec.com

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem kontraktowym./ Fot. Fotolia
Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem kontraktowym./ Fot. Fotolia

Zakup sprzętu komputerowego do zdalnej nauki w ramach projektu Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) „Zdalna szkoła” (PDF)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama