REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji

Adwokat Dariusz Makulec
Nauczyciel, szkoła
Nauczyciel, szkoła

REKLAMA

REKLAMA

Wniesienie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji dyscyplinarnej powoduje wyznaczenie przez przewodniczącego komisji składu orzekającego, który na posiedzeniu niejawnym rozpatruje złożony przez rzecznika wniosek.

Po zakończeniu przedmiotowego posiedzenia i dokonaniu analizy formalnej i merytorycznej wniosku, jego uzasadnienia i zebranego materiału dowodowego komisji może wydać następując postanowienia:

REKLAMA

REKLAMA

1. wszcząć postępowanie dyscyplinarne i wyznaczyć terminu rozprawy;
2. odmówić wszczęcia postępowania dyscyplinarnego;
3. przekazana sprawę rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia postępowania wyjaśniającego, w wyznaczonym terminie, wskazując jednocześnie kierunek, w jakim ma nastąpić uzupełnienie;
4. wszcząć postępowanie dyscyplinarne i równocześnie zawiesić przedmiotowe do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w mogącym toczyć się równolegle postępowaniu karny lub w sprawie o wykroczenie.

Wydane na posiedzeniu komisji postanowienie doręcza się m.in. obwinionemu i jego obrońcy. Wówczas obwiniony winien dokonać kontroli przedmiotowego m.in. pod względem możliwości wszczęcia postępowania z uwagi na treść art. 81 ust.1 Karty Nauczyciela czy też winien zwrócić uwagę na skład komisji, który winien być zgodny z treścią § 11 ust. 1 -5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego.

Zobacz również: Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie wyjaśniające i zawieszenie w obowiązkach

REKLAMA

Obwinionemu w toku postępowania przysługuje, w szczególności prawo:
1. złożenia wyjaśnień;
2. zgłoszenia nowych wniosków dowodowych;
3. odmowy składania wyjaśnień w całości czy części, jak i również na określone pytania, czy też odpowiedzi jedynie na pytania obrońcy;
4. zadawania pytań świadkom i biegłym;
5. wypowiadania się co do każdego dowodu, w tym zeznań świadków;
6. przeglądania akt sprawy i sporządzania z nich wypisów i notatek, a także w moim przekonaniu wykonania fotokopii;
7. żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, dopóki akta sprawy znajdują się w komisji, która wydała orzeczenie;
8. głosu po zakończeniu postępowania dowodowego, a jeśli rzecznik zabiera ponownie głos obwiniony ma również prawo do głosu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy również pamiętać, iż nie usprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawę obwinionego nie jest przeszkodą do rozpoznania sprawy pod jego nieobecność. Jednak obowiązkiem jest pouczenie obwinionego o takiej możliwości w wezwaniu na rozprawę.

W przypadku dostrzeżenia przez komisję istotnych braków w materie dowodowym zgromadzonym w toku postępowania wyjaśniającego, skład orzekający winien wydać postanowienie o uzupełnieniu tego materiału przez rzecznika wskazując na kierunek i termin. Należy w tym zakresie podnieść, iż przedmiotowe dotyczy tylko uzupełnienia materiału dowodowego i nie może prowadzić do zmiany treści wniesionego wniosku np. w zakresie zarzutów czy ich opisu.

W trakcie głosowania członkowie komisji głosują oddzielnie w zakresie winy i kary obwinionego. Wymierzając karę skład orzekający winien kierować się okolicznościami popełnienia przewinienia, stopniem winy, szkodliwość społeczną przewinienia, a także zachowaniem się obwinionego przed i po popełnieniu przewinienia. Ważnym jest zatem w toku całego postępowania dyscyplinarnego wskazywanie również na dotychczasowe i obecne postępowanie obwinionego.

Należy pamiętać, iż przypadku gdy obwiniony dopuścił się kilku przewinień komisja wymierza jedną karę za wszystkie przewinienia łącznie. Ponadto skład orzekający jest związany ustaleniami sądu w zakresie winy jeśli w sprawie przed sądem karny zapadł prawomocny wyrok skazujący. Zasadnym jest wskazanie, że wyrok warunkowo umarzający postępowanie nie jest wyrokiem skazującym. Dlatego też w przypadku wydania takiego orzeczenia skład orzekający nie jest związany ustaleniami sądu.

Wydane przez komisję orzeczenie i jego uzasadnienie doręcza się m.in. obwinionemu i jego obrońcy z urzędu.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 01 marca 2014 r.).

2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz.U.1998.15.64) (stan prawny na dzień 01 marca 2014 r.).

Polecamy serwis: Oświata

Polecamy poradnik: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA