REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat Dariusz Makulec
Nauczyciel, szkoła
Nauczyciel, szkoła

REKLAMA

REKLAMA

Wniesienie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji dyscyplinarnej powoduje wyznaczenie przez przewodniczącego komisji składu orzekającego, który na posiedzeniu niejawnym rozpatruje złożony przez rzecznika wniosek.

Po zakończeniu przedmiotowego posiedzenia i dokonaniu analizy formalnej i merytorycznej wniosku, jego uzasadnienia i zebranego materiału dowodowego komisji może wydać następując postanowienia:

REKLAMA

REKLAMA

1. wszcząć postępowanie dyscyplinarne i wyznaczyć terminu rozprawy;
2. odmówić wszczęcia postępowania dyscyplinarnego;
3. przekazana sprawę rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia postępowania wyjaśniającego, w wyznaczonym terminie, wskazując jednocześnie kierunek, w jakim ma nastąpić uzupełnienie;
4. wszcząć postępowanie dyscyplinarne i równocześnie zawiesić przedmiotowe do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w mogącym toczyć się równolegle postępowaniu karny lub w sprawie o wykroczenie.

Wydane na posiedzeniu komisji postanowienie doręcza się m.in. obwinionemu i jego obrońcy. Wówczas obwiniony winien dokonać kontroli przedmiotowego m.in. pod względem możliwości wszczęcia postępowania z uwagi na treść art. 81 ust.1 Karty Nauczyciela czy też winien zwrócić uwagę na skład komisji, który winien być zgodny z treścią § 11 ust. 1 -5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego.

Zobacz również: Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie wyjaśniające i zawieszenie w obowiązkach

REKLAMA

Obwinionemu w toku postępowania przysługuje, w szczególności prawo:
1. złożenia wyjaśnień;
2. zgłoszenia nowych wniosków dowodowych;
3. odmowy składania wyjaśnień w całości czy części, jak i również na określone pytania, czy też odpowiedzi jedynie na pytania obrońcy;
4. zadawania pytań świadkom i biegłym;
5. wypowiadania się co do każdego dowodu, w tym zeznań świadków;
6. przeglądania akt sprawy i sporządzania z nich wypisów i notatek, a także w moim przekonaniu wykonania fotokopii;
7. żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, dopóki akta sprawy znajdują się w komisji, która wydała orzeczenie;
8. głosu po zakończeniu postępowania dowodowego, a jeśli rzecznik zabiera ponownie głos obwiniony ma również prawo do głosu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy również pamiętać, iż nie usprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawę obwinionego nie jest przeszkodą do rozpoznania sprawy pod jego nieobecność. Jednak obowiązkiem jest pouczenie obwinionego o takiej możliwości w wezwaniu na rozprawę.

W przypadku dostrzeżenia przez komisję istotnych braków w materie dowodowym zgromadzonym w toku postępowania wyjaśniającego, skład orzekający winien wydać postanowienie o uzupełnieniu tego materiału przez rzecznika wskazując na kierunek i termin. Należy w tym zakresie podnieść, iż przedmiotowe dotyczy tylko uzupełnienia materiału dowodowego i nie może prowadzić do zmiany treści wniesionego wniosku np. w zakresie zarzutów czy ich opisu.

W trakcie głosowania członkowie komisji głosują oddzielnie w zakresie winy i kary obwinionego. Wymierzając karę skład orzekający winien kierować się okolicznościami popełnienia przewinienia, stopniem winy, szkodliwość społeczną przewinienia, a także zachowaniem się obwinionego przed i po popełnieniu przewinienia. Ważnym jest zatem w toku całego postępowania dyscyplinarnego wskazywanie również na dotychczasowe i obecne postępowanie obwinionego.

Należy pamiętać, iż przypadku gdy obwiniony dopuścił się kilku przewinień komisja wymierza jedną karę za wszystkie przewinienia łącznie. Ponadto skład orzekający jest związany ustaleniami sądu w zakresie winy jeśli w sprawie przed sądem karny zapadł prawomocny wyrok skazujący. Zasadnym jest wskazanie, że wyrok warunkowo umarzający postępowanie nie jest wyrokiem skazującym. Dlatego też w przypadku wydania takiego orzeczenia skład orzekający nie jest związany ustaleniami sądu.

Wydane przez komisję orzeczenie i jego uzasadnienie doręcza się m.in. obwinionemu i jego obrońcy z urzędu.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 01 marca 2014 r.).

2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz.U.1998.15.64) (stan prawny na dzień 01 marca 2014 r.).

Polecamy serwis: Oświata

Polecamy poradnik: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA