REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji

Adwokat Dariusz Makulec
Nauczyciel, szkoła
Nauczyciel, szkoła

REKLAMA

REKLAMA

Wniesienie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji dyscyplinarnej powoduje wyznaczenie przez przewodniczącego komisji składu orzekającego, który na posiedzeniu niejawnym rozpatruje złożony przez rzecznika wniosek.

Po zakończeniu przedmiotowego posiedzenia i dokonaniu analizy formalnej i merytorycznej wniosku, jego uzasadnienia i zebranego materiału dowodowego komisji może wydać następując postanowienia:

REKLAMA

REKLAMA

1. wszcząć postępowanie dyscyplinarne i wyznaczyć terminu rozprawy;
2. odmówić wszczęcia postępowania dyscyplinarnego;
3. przekazana sprawę rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia postępowania wyjaśniającego, w wyznaczonym terminie, wskazując jednocześnie kierunek, w jakim ma nastąpić uzupełnienie;
4. wszcząć postępowanie dyscyplinarne i równocześnie zawiesić przedmiotowe do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w mogącym toczyć się równolegle postępowaniu karny lub w sprawie o wykroczenie.

Wydane na posiedzeniu komisji postanowienie doręcza się m.in. obwinionemu i jego obrońcy. Wówczas obwiniony winien dokonać kontroli przedmiotowego m.in. pod względem możliwości wszczęcia postępowania z uwagi na treść art. 81 ust.1 Karty Nauczyciela czy też winien zwrócić uwagę na skład komisji, który winien być zgodny z treścią § 11 ust. 1 -5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego.

Zobacz również: Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie wyjaśniające i zawieszenie w obowiązkach

REKLAMA

Obwinionemu w toku postępowania przysługuje, w szczególności prawo:
1. złożenia wyjaśnień;
2. zgłoszenia nowych wniosków dowodowych;
3. odmowy składania wyjaśnień w całości czy części, jak i również na określone pytania, czy też odpowiedzi jedynie na pytania obrońcy;
4. zadawania pytań świadkom i biegłym;
5. wypowiadania się co do każdego dowodu, w tym zeznań świadków;
6. przeglądania akt sprawy i sporządzania z nich wypisów i notatek, a także w moim przekonaniu wykonania fotokopii;
7. żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, dopóki akta sprawy znajdują się w komisji, która wydała orzeczenie;
8. głosu po zakończeniu postępowania dowodowego, a jeśli rzecznik zabiera ponownie głos obwiniony ma również prawo do głosu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy również pamiętać, iż nie usprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawę obwinionego nie jest przeszkodą do rozpoznania sprawy pod jego nieobecność. Jednak obowiązkiem jest pouczenie obwinionego o takiej możliwości w wezwaniu na rozprawę.

W przypadku dostrzeżenia przez komisję istotnych braków w materie dowodowym zgromadzonym w toku postępowania wyjaśniającego, skład orzekający winien wydać postanowienie o uzupełnieniu tego materiału przez rzecznika wskazując na kierunek i termin. Należy w tym zakresie podnieść, iż przedmiotowe dotyczy tylko uzupełnienia materiału dowodowego i nie może prowadzić do zmiany treści wniesionego wniosku np. w zakresie zarzutów czy ich opisu.

W trakcie głosowania członkowie komisji głosują oddzielnie w zakresie winy i kary obwinionego. Wymierzając karę skład orzekający winien kierować się okolicznościami popełnienia przewinienia, stopniem winy, szkodliwość społeczną przewinienia, a także zachowaniem się obwinionego przed i po popełnieniu przewinienia. Ważnym jest zatem w toku całego postępowania dyscyplinarnego wskazywanie również na dotychczasowe i obecne postępowanie obwinionego.

Należy pamiętać, iż przypadku gdy obwiniony dopuścił się kilku przewinień komisja wymierza jedną karę za wszystkie przewinienia łącznie. Ponadto skład orzekający jest związany ustaleniami sądu w zakresie winy jeśli w sprawie przed sądem karny zapadł prawomocny wyrok skazujący. Zasadnym jest wskazanie, że wyrok warunkowo umarzający postępowanie nie jest wyrokiem skazującym. Dlatego też w przypadku wydania takiego orzeczenia skład orzekający nie jest związany ustaleniami sądu.

Wydane przez komisję orzeczenie i jego uzasadnienie doręcza się m.in. obwinionemu i jego obrońcy z urzędu.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 01 marca 2014 r.).

2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz.U.1998.15.64) (stan prawny na dzień 01 marca 2014 r.).

Polecamy serwis: Oświata

Polecamy poradnik: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    REKLAMA

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Kto tym razem się załapał?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Jest to inicjatywa rządu, który czeka w tej chwili na wykonanie prac legislacyjnych przez parlament i podpis prezydenta.  

    REKLAMA