REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela

Adwokat Dariusz Makulec
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem

REKLAMA

REKLAMA

W chwili obecnej przepis art. 20 Karty Nauczyciela jest jednym z podstawowych stosowanych przez pracodawcę przepisem prawa za pośrednictwem, którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy nauczyciela z placówką oświatowej.

Treść art. 20 Karty Nauczyciela wskazuje na dwie sytuacje faktyczne, które mogą stanowić podstawę rozwiązania za wypowiedzeniem umowy o pracę z nauczycielem, a mianowicie art. 20 ust. 1 pkt 1 który stosowany jest w przypadku całkowitej likwidacji szkoły i art. 20 ust. 1 pkt 2 który będzie miał zastosowanie w przypadku częściowej likwidacji szkoły albo w przypadku zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiany planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

REKLAMA

W niniejszym artykule odniosę się do drugiej podstawy prawnej rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy.

REKLAMA

Na początku należy wskazać, iż przedmiotowy przepis prawa z uwagi na użyty w nim zwrot „uniemożliwiających dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć” odnosi się do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania i nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu zajęć.

W sytuacji gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje z jednym nauczycielem uczącym danego przedmiotu, oprócz kwestii formalnych wypowiedzenia, zasadniczo zarzutu będzie mógł dotyczyć istnienia możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy w placówce oświatowej.

Jednakże w przypadku gdy danego przedmioty np. języka polskiego uczy kilku nauczycieli i dyrektor wypowiada stosunek pracy jednemu z nich wówczas kryteria doboru nauczyciela do rozwiązania stosunku podlegają ocenia sądu rozpoznającego sprawę, w sytuacji wniesienia przez nauczyciela odwołania (pozwu). Przedmiotowe kryteria powinny być dla nauczyciela obiektywne i jasne, nie mogą być dowolne i dyskryminacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Oświata

REKLAMA

Treść artykułu 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela nie zawiera wskazania przedmiotowych kryteriów, natomiast kryteria te zostały „wypracowane” w orzecznictwie Sądu Najwyższego. „Kryteria te powinny w pierwszej kolejności dotyczyć dorobku zawodowego (staż pracy, ocena pracy, kwalifikacje formalne i faktyczne), ale mogą się one odnosić także do sytuacji osobistej nauczyciela (stan rodzinny, posiadanie innych źródeł dochodu - np. emerytury) (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 11 stycznia 2005 r. I PK 159/2004). W orzecznictwie wskazuje się również jako jedno z kryteriów podstawę nawiązania stosunku pracy z nauczycielem podnosząc, iż zatrudnienie na podstawie mianowania podlega większej ochronie niż na podstawie umowy o pracę.

Jednocześnie należy podnieść, iż w przypadku sytuacji gdy danego przedmiotu naucza kilku nauczycieli dyrektor dokonując wyboru nauczyciela, z którym rozwiąże stosunek pracy winien odnieść do wszystkich nauczycieli. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się m.in. że dopuszczalne jest
rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem korzystającym z urlopu dla poratowania zdrowia (wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 7 stycznia 2014 r. II PK 138/2013) czy przebywającym na zwolnieniu lekarskim.
Należy pamiętać wnosząc odwołanie (pozew) do sądu pracy, iż pozywamy placówkę oświatową, która jest pracodawcą, a nie, co niestety jeszcze czasami się zdarza, dyrektora szkoły.

W przypadku wypowiedzenia stosunku pracy przez pracodawcę, który musi nastąpić do końca maja danego roku, nauczyciel ma trzy możliwości zachowania. Pierwsza nie kwestionuje wypowiedzenia i w zależności od łączącego go z pracodawcą stosunku pracy otrzymuje odprawę – nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania 6 miesięczną, nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje odprawę zależną od okresu zatrudnienia w tej szkole zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r., Nr 90 poz.844 z późn. zm.).

Jednocześnie w tym przypadku należy wskazać, iż prawo nauczyciela do odprawy w związku z rozwiązanie stosunku pracy na powyższej podstawie prawnej nie wyłącza prawa do odprawy emerytalnej lub rentowej - Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 2 października 2008 r. I PK 54/2008.

W drugim przypadku nauczyciel może złożyć pisemne oświadczenie o przeniesienie w stan nieczynny w terminie 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia z czym wiąże się szereg uprawnień i roszczeń po stronie nauczyciela (przedmiotowe przedstawię w odrębny artykule).

Po trzecie nauczyciel może wnieść odwołanie (pozew) do sądu pracy domagając się zasadniczo przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania. W przypadku takiej sytuacji zastanawiając się na złożeniem pozwu do sądu pracy oprócz analizy wypowiedzenia pod kątem formalnym, czy w przypadku gdy jesteśmy członkami związku zawodowego dopełnienia przez pracodawcę obowiązku zwrócenia się o zajęcie stanowiska do tego związku, powinniśmy odpowiedzieć na pytanie czy wystąpiły okoliczności, które uniemożliwiają zatrudnienie naszej osoby w pełnym wymiarze zajęć zasadniczo w ramach przedmioty, którego nauczamy. Wielokrotnie bowiem takie możliwości istnieją np. poprzez przydzielenie innym nauczycielom tego samego przedmiotu godzin ponadwymiarowych. Następnie natomiast powinniśmy przejść do kwestii oceny zastosowanych kryteriów do zwolnienia.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 13 kwietnia 2014 r.).
2. Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r., Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 13 kwietnia 2014 r.).

Zobacz również: Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA