REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asystent nauczyciela 2014

Justyna Leszkowicz
Asystent nauczyciela 2014
Asystent nauczyciela 2014
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Ustawa z 24 kwietnia bieżącego roku nowelizuje starą ustawę o systemie oświaty, wprowadzając dyrektorom placówek możliwość zatrudnienia asystentów już od nowego roku szkolnego. Dodatkowo, wchodzące zmiany – obowiązujące od 4 czerwca 2014 r.  - będą dotyczyć także szkół integracyjnych i specjalnych, na których w szczególności ciąży obowiązek zapewnienia jak najlepszej opieki swoim uczniom.

REKLAMA

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Wsparcie dla nauczycieli

REKLAMA

 Szkoły podstawowe i gimnazjalne, na mocy zmienionej ustawy, otrzymały możliwość zatrudnienia na nowym stanowisku osób wpierających nauczycieli w ich obowiązkach. Asystenci mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz opiekę świetlicową w ramach pomocy nadzorującemu ich nauczycielowi. Celem zmian jest podwyższenie standardu opieki nad uczniami, a także wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkół podstawowych i specjalnych. Niewątpliwie postulat jest istotny, chociażby ze względu na rozległe obowiązki polskich nauczycieli.

 Asystentowi nie można jedynie powierzać zadań z zakresu pedagogiki specjalnej. Takie obowiązki mogą być realizowane tylko przez dodatkowo zatrudnionego w tym celu nauczyciela posiadającego wymagane kompetencje do kształcenia dzieci niepełnosprawnych lub niedostosowanych społecznie.

Kto może zostać asystentem

 Asystent musi legitymować się wykształceniem co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz stosownym przygotowaniem pedagogicznym. Standardowo, osoby ubiegające się o stanowisko asystenta, muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz o braku wszczętego postępowania dyscyplinarnego lub karnego przeciwko nim – dokładnie jak każdy inny nauczyciel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Możliwość zatrudnienia asystenta dotyczy pomocy nauczycielom dyplomowanym, a także osobom niebędącym nauczycielami – zatrudnionych za zgodą kuratora oświaty lub ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego (w przypadku szkół artystycznych) – prowadzącym zajęcia w klasach I-III oraz wychowawcom świetlicy.

Zobacz także: Wynagrodzenie nauczycieli 2014

 Asystenci są zatrudniani na zasadach określonych w Kodeksie pracy, ale ich wynagrodzenie nie może być wyższe niż wynagrodzenie dyplomowanego nauczyciela zatrudnionego w szkole. Jednak według Związku Nauczycielstwa Polskiego asystenci i osoby zatrudnione na stanowisku nauczyciela, ale nie posiadające dyplomu, są pracownikami samorządowymi. Bowiem szkoły samorządowe zatrudniające osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje uznane przez dyrektora szkoły, nie mogą traktować tych stanowisk jako nauczycielskich, ale jako posady pracowników administracji jednostek samorządu terytorialnego. Ich status prawny powinien być zawarty w przepisach o pracownikach samorządowych – ale tak nie jest. Pracownicy szkół nie będący nauczycielami nie zostali uwzględnieni w wykazie stanowisk urzędniczych. W związku z tym niemożliwe jest prawidłowe określenie dla nich warunków i sposobu wynagradzania, a zwłaszcza minimalnych stawek wynagrodzenia za pracę. ZNP wystąpił zatem z wnioskiem do premiera o zmianę treści rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych.

Opieka w świetlicy

 Nowa ustawa dodatkowo reguluje zakres i organizację zajęć w świetlicach w podstawówkach, szkołach integracyjnych i gimnazjach. Przepisy dotychczas będące zawarte w rozporządzeniu MEN zostały przeniesione do ustawy, która wprowadza ścisły obowiązek prowadzenia takich zajęć przez szkoły.

 Na świetlicę może uczęszczać każde dziecko, które ze względu na czas pracy rodziców lub organizację powrotu do domu musi pozostać dłużej w szkole. Wystarczy do tego jedynie złożenie wniosku przez rodziców. Zajęcia w świetlicy muszą być dostosowane do potrzeb edukacyjnych i rozwojowych dzieci, a także możliwości psychofizycznych – dotyczy to w szczególności szkół specjalnych i integracyjnych.

 Zajęcia prowadzone w świetlicy mogą być organizowane przez nauczyciela, a także - równolegle przez jego asystenta.

Polecamy portal: Oświata

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty,
Ustawa z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty z późn. zm.,
Ustawa z dnia 9 stycznia 1982 r. - „Karta Nauczyciela” z późn. zm.,
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

REKLAMA

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA