reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Asystent nauczyciela 2014

Asystent nauczyciela 2014

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Ustawa z 24 kwietnia bieżącego roku nowelizuje starą ustawę o systemie oświaty, wprowadzając dyrektorom placówek możliwość zatrudnienia asystentów już od nowego roku szkolnego. Dodatkowo, wchodzące zmiany – obowiązujące od 4 czerwca 2014 r.  - będą dotyczyć także szkół integracyjnych i specjalnych, na których w szczególności ciąży obowiązek zapewnienia jak najlepszej opieki swoim uczniom.

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Wsparcie dla nauczycieli

 Szkoły podstawowe i gimnazjalne, na mocy zmienionej ustawy, otrzymały możliwość zatrudnienia na nowym stanowisku osób wpierających nauczycieli w ich obowiązkach. Asystenci mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz opiekę świetlicową w ramach pomocy nadzorującemu ich nauczycielowi. Celem zmian jest podwyższenie standardu opieki nad uczniami, a także wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkół podstawowych i specjalnych. Niewątpliwie postulat jest istotny, chociażby ze względu na rozległe obowiązki polskich nauczycieli.

 Asystentowi nie można jedynie powierzać zadań z zakresu pedagogiki specjalnej. Takie obowiązki mogą być realizowane tylko przez dodatkowo zatrudnionego w tym celu nauczyciela posiadającego wymagane kompetencje do kształcenia dzieci niepełnosprawnych lub niedostosowanych społecznie.

Kto może zostać asystentem

 Asystent musi legitymować się wykształceniem co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz stosownym przygotowaniem pedagogicznym. Standardowo, osoby ubiegające się o stanowisko asystenta, muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz o braku wszczętego postępowania dyscyplinarnego lub karnego przeciwko nim – dokładnie jak każdy inny nauczyciel.

 Możliwość zatrudnienia asystenta dotyczy pomocy nauczycielom dyplomowanym, a także osobom niebędącym nauczycielami – zatrudnionych za zgodą kuratora oświaty lub ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego (w przypadku szkół artystycznych) – prowadzącym zajęcia w klasach I-III oraz wychowawcom świetlicy.

Zobacz także: Wynagrodzenie nauczycieli 2014

 Asystenci są zatrudniani na zasadach określonych w Kodeksie pracy, ale ich wynagrodzenie nie może być wyższe niż wynagrodzenie dyplomowanego nauczyciela zatrudnionego w szkole. Jednak według Związku Nauczycielstwa Polskiego asystenci i osoby zatrudnione na stanowisku nauczyciela, ale nie posiadające dyplomu, są pracownikami samorządowymi. Bowiem szkoły samorządowe zatrudniające osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje uznane przez dyrektora szkoły, nie mogą traktować tych stanowisk jako nauczycielskich, ale jako posady pracowników administracji jednostek samorządu terytorialnego. Ich status prawny powinien być zawarty w przepisach o pracownikach samorządowych – ale tak nie jest. Pracownicy szkół nie będący nauczycielami nie zostali uwzględnieni w wykazie stanowisk urzędniczych. W związku z tym niemożliwe jest prawidłowe określenie dla nich warunków i sposobu wynagradzania, a zwłaszcza minimalnych stawek wynagrodzenia za pracę. ZNP wystąpił zatem z wnioskiem do premiera o zmianę treści rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama