REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asystent nauczyciela 2014

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Leszkowicz
Asystent nauczyciela 2014
Asystent nauczyciela 2014
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Ustawa z 24 kwietnia bieżącego roku nowelizuje starą ustawę o systemie oświaty, wprowadzając dyrektorom placówek możliwość zatrudnienia asystentów już od nowego roku szkolnego. Dodatkowo, wchodzące zmiany – obowiązujące od 4 czerwca 2014 r.  - będą dotyczyć także szkół integracyjnych i specjalnych, na których w szczególności ciąży obowiązek zapewnienia jak najlepszej opieki swoim uczniom.

REKLAMA

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Wsparcie dla nauczycieli

REKLAMA

 Szkoły podstawowe i gimnazjalne, na mocy zmienionej ustawy, otrzymały możliwość zatrudnienia na nowym stanowisku osób wpierających nauczycieli w ich obowiązkach. Asystenci mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz opiekę świetlicową w ramach pomocy nadzorującemu ich nauczycielowi. Celem zmian jest podwyższenie standardu opieki nad uczniami, a także wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkół podstawowych i specjalnych. Niewątpliwie postulat jest istotny, chociażby ze względu na rozległe obowiązki polskich nauczycieli.

 Asystentowi nie można jedynie powierzać zadań z zakresu pedagogiki specjalnej. Takie obowiązki mogą być realizowane tylko przez dodatkowo zatrudnionego w tym celu nauczyciela posiadającego wymagane kompetencje do kształcenia dzieci niepełnosprawnych lub niedostosowanych społecznie.

Kto może zostać asystentem

 Asystent musi legitymować się wykształceniem co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz stosownym przygotowaniem pedagogicznym. Standardowo, osoby ubiegające się o stanowisko asystenta, muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz o braku wszczętego postępowania dyscyplinarnego lub karnego przeciwko nim – dokładnie jak każdy inny nauczyciel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Możliwość zatrudnienia asystenta dotyczy pomocy nauczycielom dyplomowanym, a także osobom niebędącym nauczycielami – zatrudnionych za zgodą kuratora oświaty lub ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego (w przypadku szkół artystycznych) – prowadzącym zajęcia w klasach I-III oraz wychowawcom świetlicy.

Zobacz także: Wynagrodzenie nauczycieli 2014

 Asystenci są zatrudniani na zasadach określonych w Kodeksie pracy, ale ich wynagrodzenie nie może być wyższe niż wynagrodzenie dyplomowanego nauczyciela zatrudnionego w szkole. Jednak według Związku Nauczycielstwa Polskiego asystenci i osoby zatrudnione na stanowisku nauczyciela, ale nie posiadające dyplomu, są pracownikami samorządowymi. Bowiem szkoły samorządowe zatrudniające osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje uznane przez dyrektora szkoły, nie mogą traktować tych stanowisk jako nauczycielskich, ale jako posady pracowników administracji jednostek samorządu terytorialnego. Ich status prawny powinien być zawarty w przepisach o pracownikach samorządowych – ale tak nie jest. Pracownicy szkół nie będący nauczycielami nie zostali uwzględnieni w wykazie stanowisk urzędniczych. W związku z tym niemożliwe jest prawidłowe określenie dla nich warunków i sposobu wynagradzania, a zwłaszcza minimalnych stawek wynagrodzenia za pracę. ZNP wystąpił zatem z wnioskiem do premiera o zmianę treści rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych.

Opieka w świetlicy

 Nowa ustawa dodatkowo reguluje zakres i organizację zajęć w świetlicach w podstawówkach, szkołach integracyjnych i gimnazjach. Przepisy dotychczas będące zawarte w rozporządzeniu MEN zostały przeniesione do ustawy, która wprowadza ścisły obowiązek prowadzenia takich zajęć przez szkoły.

 Na świetlicę może uczęszczać każde dziecko, które ze względu na czas pracy rodziców lub organizację powrotu do domu musi pozostać dłużej w szkole. Wystarczy do tego jedynie złożenie wniosku przez rodziców. Zajęcia w świetlicy muszą być dostosowane do potrzeb edukacyjnych i rozwojowych dzieci, a także możliwości psychofizycznych – dotyczy to w szczególności szkół specjalnych i integracyjnych.

 Zajęcia prowadzone w świetlicy mogą być organizowane przez nauczyciela, a także - równolegle przez jego asystenta.

Polecamy portal: Oświata

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty,
Ustawa z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty z późn. zm.,
Ustawa z dnia 9 stycznia 1982 r. - „Karta Nauczyciela” z późn. zm.,
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA