REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asystent nauczyciela 2014

Justyna Leszkowicz
Asystent nauczyciela 2014
Asystent nauczyciela 2014
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Ustawa z 24 kwietnia bieżącego roku nowelizuje starą ustawę o systemie oświaty, wprowadzając dyrektorom placówek możliwość zatrudnienia asystentów już od nowego roku szkolnego. Dodatkowo, wchodzące zmiany – obowiązujące od 4 czerwca 2014 r.  - będą dotyczyć także szkół integracyjnych i specjalnych, na których w szczególności ciąży obowiązek zapewnienia jak najlepszej opieki swoim uczniom.

REKLAMA

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Wsparcie dla nauczycieli

REKLAMA

 Szkoły podstawowe i gimnazjalne, na mocy zmienionej ustawy, otrzymały możliwość zatrudnienia na nowym stanowisku osób wpierających nauczycieli w ich obowiązkach. Asystenci mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz opiekę świetlicową w ramach pomocy nadzorującemu ich nauczycielowi. Celem zmian jest podwyższenie standardu opieki nad uczniami, a także wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkół podstawowych i specjalnych. Niewątpliwie postulat jest istotny, chociażby ze względu na rozległe obowiązki polskich nauczycieli.

 Asystentowi nie można jedynie powierzać zadań z zakresu pedagogiki specjalnej. Takie obowiązki mogą być realizowane tylko przez dodatkowo zatrudnionego w tym celu nauczyciela posiadającego wymagane kompetencje do kształcenia dzieci niepełnosprawnych lub niedostosowanych społecznie.

Kto może zostać asystentem

 Asystent musi legitymować się wykształceniem co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz stosownym przygotowaniem pedagogicznym. Standardowo, osoby ubiegające się o stanowisko asystenta, muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz o braku wszczętego postępowania dyscyplinarnego lub karnego przeciwko nim – dokładnie jak każdy inny nauczyciel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Możliwość zatrudnienia asystenta dotyczy pomocy nauczycielom dyplomowanym, a także osobom niebędącym nauczycielami – zatrudnionych za zgodą kuratora oświaty lub ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego (w przypadku szkół artystycznych) – prowadzącym zajęcia w klasach I-III oraz wychowawcom świetlicy.

Zobacz także: Wynagrodzenie nauczycieli 2014

 Asystenci są zatrudniani na zasadach określonych w Kodeksie pracy, ale ich wynagrodzenie nie może być wyższe niż wynagrodzenie dyplomowanego nauczyciela zatrudnionego w szkole. Jednak według Związku Nauczycielstwa Polskiego asystenci i osoby zatrudnione na stanowisku nauczyciela, ale nie posiadające dyplomu, są pracownikami samorządowymi. Bowiem szkoły samorządowe zatrudniające osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje uznane przez dyrektora szkoły, nie mogą traktować tych stanowisk jako nauczycielskich, ale jako posady pracowników administracji jednostek samorządu terytorialnego. Ich status prawny powinien być zawarty w przepisach o pracownikach samorządowych – ale tak nie jest. Pracownicy szkół nie będący nauczycielami nie zostali uwzględnieni w wykazie stanowisk urzędniczych. W związku z tym niemożliwe jest prawidłowe określenie dla nich warunków i sposobu wynagradzania, a zwłaszcza minimalnych stawek wynagrodzenia za pracę. ZNP wystąpił zatem z wnioskiem do premiera o zmianę treści rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych.

Opieka w świetlicy

 Nowa ustawa dodatkowo reguluje zakres i organizację zajęć w świetlicach w podstawówkach, szkołach integracyjnych i gimnazjach. Przepisy dotychczas będące zawarte w rozporządzeniu MEN zostały przeniesione do ustawy, która wprowadza ścisły obowiązek prowadzenia takich zajęć przez szkoły.

 Na świetlicę może uczęszczać każde dziecko, które ze względu na czas pracy rodziców lub organizację powrotu do domu musi pozostać dłużej w szkole. Wystarczy do tego jedynie złożenie wniosku przez rodziców. Zajęcia w świetlicy muszą być dostosowane do potrzeb edukacyjnych i rozwojowych dzieci, a także możliwości psychofizycznych – dotyczy to w szczególności szkół specjalnych i integracyjnych.

 Zajęcia prowadzone w świetlicy mogą być organizowane przez nauczyciela, a także - równolegle przez jego asystenta.

Polecamy portal: Oświata

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty,
Ustawa z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty z późn. zm.,
Ustawa z dnia 9 stycznia 1982 r. - „Karta Nauczyciela” z późn. zm.,
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA