reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Zawiadomienie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły

Zawiadomienie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły

Zawiadomienie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły powinno nastąpić co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji. Rodzic winien być faktycznie zawiadomiony o zamiarze likwidacji szkoły. Na nim również ciąży obowiązek udowodnienia, iż nie został zawiadomiony w przypisanym terminie.

Kiedy rodzic jest skutecznie zawiadomiony o zamiarze likwidacji szkoły?

W myśl art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. poz. 256 Nr 2572 z późń. zm.) szkoła publiczna, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów (w przypadku szkoły dla dorosłych – uczniów), właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu.

Zobacz również: Odwołanie dyrektora szkoły

Z wyżej cytowanego przepisu wprost wynika, iż rodzic winien zostać poinformowany co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji. Wątpliwości budziła dotychczas sytuacja, w której rodzic nie został poinformowany w/w terminie, np. brak jest dowodu doręczenia zawiadomienia w przypisanym terminie. Kwestię tą rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. akt III SA/Lu 829/12 (LEX nr 1343501), zgodnie z którym: „art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty nie precyzuje, w jaki sposób nastąpić powinno zawiadomienie o zamiarze likwidacji szkoły. Istotne jest, by zawiadomienie to rzeczywiście dotarło do rodziców dzieci uczęszczających do likwidowanej szkoły. Z treści oświadczenia R. K. wynika, że zawiadomienie o zamiarze likwidacji szkoły dotarło do niego przed upływem terminu sześciomiesięcznego określonego w art. 59 ust. 1. Sam zainteresowany, jako ojciec dziecka uczęszczającego do likwidowanej szkoły, nie zarzuca braku zawiadomienia go we właściwym czasie o zamiarze likwidacji szkoły.”

Wynika z powyższego, iż rodzic winien być faktycznie zawiadomiony o zamiarze likwidacji szkoły. Na nim również ciąży obowiązek udowodnienia, iż nie został zawiadomiony w przypisanym terminie. Zatem sam fakt braku dowodu doręczeniu rodzicowi zawiadomienia w terminie co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji szkoły, nie dyskwalifikuje, możliwości przeprowadzenia likwidacji. Przecież rodzic mógł się dowiedzieć o likwidacji szkoły z innych źródeł.

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zawiadomienie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły./ Fot. Fotolia
Zawiadomienie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły./ Fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama