Odwołanie dyrektora szkoły - cz. 1
REKLAMA
REKLAMA
Dyrektor, wicedyrektor szkoły, a także inna osoba zajmująca stanowisko kierownicze może zostać odwołana z tego stanowiska przez organ, który powierzył to stanowisko. Przedmiotowym organem w przypadku dyrektora szkoły będzie organ prowadzący wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa – 36a ust. 1 w zw. z art. 5 c pkt 2 ustawy o systemie oświaty, w przypadku wicedyrektora lub osoby zajmującej inne stanowisko kierownicze będzie to dyrektor szkoły – art. 37 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.
REKLAMA
Odwołanie następuje w formie zarządzenia w przypadku organu jednoosobowego i uchwały w przypadku organu kolegialnego.
Zobacz również: Dodatkowe zatrudnienie urzędnika i pracownika służby cywilnej
REKLAMA
Przyczyny odwołania ze stanowiska kierowniczego zostały wyczerpująco wymienione w art. 38 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Przedmiotowymi przyczynami są:
1. złożenie przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem;
2. ustalenie negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34 a ust. 2 ustawy o systemie oświaty w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli - bez wypowiedzenia;
3. złożenie przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a ustawy o systemie oświaty;
4. przypadki szczególnie uzasadnione, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
W przypadku pierwszej wymienionej powyżej przyczyny należy wskazać, iż niezależnie od złożenia rezygnacji przez osobę zajmującą stanowisko kierownicze niezbędnym jest podjęcie przez organ odpowiednio zarządzenia albo uchwały o odwołaniu z zajmowanego stanowiska. Jednocześnie trzymiesięcznym okres wypowiedzenia należy liczyć zgodnie z art. 30 § 21 kodeksu pracy. Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 lutego 2012 r. I OSK 2186/2011 wskazał, że w przypadku złożenia przez dyrektora wniosku o odwołanie w tym trybie, organ może zwolnić dyrektora z innych przyczyn, szczególnie jeśli uzna, że istnieją przesłanki określone w art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty.
Wskazana powyżej druga przyczyna w zakresie ustalenia negatywnej oceny pracy dyrektora szkoły i innych osób zajmujących stanowiska kierownicze następuje zgodnie z treścią art. 6a Karty Nauczyciela.
Zarówno w przypadku ustalenia negatywnej oceny pracy, jak i również negatywnej oceny wykonywania zadań sąd kontroluje prawidłowość i rzetelność tych ocen w trakcie postępowania (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 14 stycznia 2013 r. I PK 160/2012). Tym samym samo wyczerpanie procedury przewidzianej w Karcie Nauczyciela i utrzymane negatywnej oceny dla dyrektora, a następnie odwołanie na tej podstawie nie uniemożliwia kwestionowanie jej zasadności w toku postępowania.
Zobacz również: Odwołanie dyrektora szkoły - cz. 1
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 30 grudnia 2013 r.);
2. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2004 r. Nr 256 poz. 2572, z późn. zm.) (stan prawny na dzień 30 grudnia 2013 r.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA