reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Najważniejsze zmiany w prawie oświatowym od nowego roku szkolnego

Najważniejsze zmiany w prawie oświatowym od nowego roku szkolnego

Początek roku szkolnego niesie ze sobą nie tylko emocje związane z powrotem dzieci i młodzieży do szkoły, lecz także wyzwania organizacyjno-prawne dla dyrekcji i nauczycieli. W tym roku nowości jest wyjątkowo dużo, począwszy od darmowego podręcznika po asystenta nauczyciela.

Od 1 września br. zniesione zostaje kryterium uzależniające tworzenie grupy międzyszkolnej/pozaszkolnego punktu katechetycznego od zgłoszenia co najmniej trzech uczniów oraz doprecyzowania formy wyrażenia życzenia w sprawie udziału w zajęciach z religii lub etyki (w miejsce oświadczenia wyrażanego w najprostszej formie wprowadza się oświadczenie w formie pisemnej, z zachowaniem dotychczasowej możliwości jego zmiany). Religia i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi, udział w nich jest dobrowolny. O udziale ucznia w zajęciach z tych przedmiotów decydują rodzice lub pełnoletni uczniowie poprzez złożenie – na zasadzie dobrowolności – wspomnianego oświadczenia. Po złożeniu oświadczenia udział w wybranych zajęciach staje się dla ucznia obowiązkowy.

Darmowy podręcznik i asystenci

Ze wszystkich nowości prawnych, jakie będą obowiązywać w szkole od 1 września br., najbardziej rewolucyjne i spektakularne jest wprowadzenie darmowego podręcznika w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. To prawdziwy przełom, który – jak wskazują informacje na koniec lipca br. – przyniósł zakładany skutek, ponieważ ponad 90% samorządów zamówiło darmowy elementarz.

Nowe zasady wyboru przez nauczycieli podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych to główne zapisy obowiązującej od 8 lipca br. tzw. ustawy podręcznikowej. Gwarantuje ona także uczniom szkół podstawowych i gimnazjów prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.

Chodzi o ustawę z 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Od 8 lipca br. obowiązuje także rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowej z budżetu państwa na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.

Zmiany wprowadzane będą sukcesywnie, począwszy od klasy I szkoły podstawowej w roku szkolnym 2014/2015. Docelowo w 2017 roku podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.

Elektroniczne zamówienia na darmowy podręcznik można było składać do 23 lipca br. Ten termin był konieczny, aby przygotować dla każdego województwa listy dystrybucyjne, zgodnie z którymi podręcznik zostanie dostarczony do szkół. Resort podkreśla, że szkoły otrzymają dokładnie taką liczbę egzemplarzy podręcznika, jaka została wpisana w polu „Liczba podręczników”.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 27.08.2014

Autor:

Autorka jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce samorządowej

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji

Zdjęcia

pytanie, niewiadoma, niewiedza, emocje, człowiek
pytanie, niewiadoma, niewiedza, emocje, człowiek

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama