REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Joanna Pióro
Asystent nauczyciela od 1 września 2014 r. w szkołach/ Fot. Fotolia
Asystent nauczyciela od 1 września 2014 r. w szkołach/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2014 roku w szkole podstawowej pojawi się możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela, prowadzącego zajęcia w klasach I-III. 12 maja 2014 r. prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty.

Jakie wymogi musi spełniać asystent nauczyciela?

Przepisy znowelizowanej ustawy o systemie oświaty umożliwiają, od nowego roku szkolnego, zatrudnianie w szkole podstawowej także integracyjnej i specjalnej asystentów nauczycieli. Kto może zostać zatrudniony na nowo powstałych stanowiskach? Po pierwsze należy zaznaczyć, że ograniczenia doznaje już typ placówek, w których dopuszczalne jest nawiązanie tego rodzaju stosunku pracy. Regulacja znowelizowanej ustawy nie dotyczy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wymogi kwalifikacyjne dla asystentów są niemalże zbieżne z tymi, jakie powinna posiadać osoba zatrudniana jako nauczyciel. Konieczne jest zatem wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym od nauczyciela zatrudnionego w szkole podstawowej w klasach I-III oraz przygotowanie pedagogiczne- czyli wiedza i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej. Dodatkowe wymogi to niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie. Kandydat na to stanowisko przed nawiązaniem stosunku pracy musi przedstawić odpowiednie informacje z Krajowego Rejestru Karnego.

REKLAMA

Kodeks pracy zamiast Karty Nauczyciela

Choć wymogi kwalifikacyjne dla nauczycieli i ich asystentów są bardzo zbliżone, to już zupełnie inna jest podstawa zatrudnienia. Formy nawiązania i wykonywania stosunku pracy asystenta kształtuje regulacja Kodeksu pracy (dalej jako k.p.), a nie jak w przypadku nauczycieli Karta Nauczyciela. Brak ograniczeń co do rodzaju umowy o pracę, umożliwia nawiązanie stosunku pracy z asystentem na podstawie umowy na czas nieokreślony, określony a także na okres próbny. Wyłączenie regulacji Karty Nauczyciela w tym przypadku ułatwia także rozwiązanie stosunku pracy z asystentem, gdyż do wypowiedzenia o pracę stosujemy zasady określone w k.p. Również przysługujący asystentom urlop wypoczynkowy jest znacznie krótszy niż ten przewidziany dla nauczycieli, bo wynosi on od 0 do 26 dni w zależności od okresu zatrudnienia, przy czym nie ma obowiązku wykorzystywania go w okresie ferii i wakacji W zakresie wynagradzania asystentów nauczycieli istnieje ograniczenie, nie może ono bowiem przekraczać wysokości pensji przewidzianej dla nauczycieli dyplomowanych.

Zobacz również: Asystent nauczyciela 2014

Asystenci będą pracować dłużej niż nauczyciele, ponieważ zastosowanie znajdzie tu art. 129 k.p. który przewiduje, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Zakres obowiązków asystenta nauczyciela

Na mocy poprawki Senatu przyjętej przez Sejm, ostatecznie zakres pracy asystentów nauczycieli został ograniczony do świetlic i  klas I-III szkół podstawowych. Asystenci będą wykonywać swoje zadania wyłącznie pod kierunkiem osoby, której pomagają, a więc: nauczyciela, wychowawcy świetlicy, a także pracownika nie będącego nauczycielem. Należy podkreślić, że asystentowi nie powierza się zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym (patrz: rozporządzenie MEN z 17 listopada 2010 r. t. jedn. Dz.U. z 2014 poz. 414 ). Główne zadanie asystenta to pomoc, wsparcie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, świetlicowe, wychowawcze oraz opiekuńcze, a nie jego zastępowanie. Stanowisko to cechuje więc niesamodzielność i podporządkowanie, realizacja zadań nauczyciela nie wchodzi w zakres obowiązków asystenta. Obowiązki te będą uzależnione od bieżącego zapotrzebowania szkoły, zadań realizowanych przez nauczycieli. Określenie ich rozkładu należy natomiast do dyrektora szkoły.

Należy jeszcze podkreślić, że nauczyciel wspomagający i asystent nauczyciela to dwa, zupełnie odrębne stanowiska pracy. Zadanie tego nauczyciela to współorganizowanie kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, przy czym nauczyciel wspomagający musi posiadać kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS reaguje na powódź. Przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

PIP: Usuwanie skutków powodzi jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy

PIP informuje: Klęski żywiołowe zakłócają normalny tryb funkcjonowania firm, społeczności lokalnych i pracowników. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy określające zasady wykonywania pracy przez osoby zatrudnione na zalanych terenach.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

REKLAMA

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

REKLAMA

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

REKLAMA