REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Joanna Pióro
Asystent nauczyciela od 1 września 2014 r. w szkołach/ Fot. Fotolia
Asystent nauczyciela od 1 września 2014 r. w szkołach/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2014 roku w szkole podstawowej pojawi się możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela, prowadzącego zajęcia w klasach I-III. 12 maja 2014 r. prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty.

Jakie wymogi musi spełniać asystent nauczyciela?

Przepisy znowelizowanej ustawy o systemie oświaty umożliwiają, od nowego roku szkolnego, zatrudnianie w szkole podstawowej także integracyjnej i specjalnej asystentów nauczycieli. Kto może zostać zatrudniony na nowo powstałych stanowiskach? Po pierwsze należy zaznaczyć, że ograniczenia doznaje już typ placówek, w których dopuszczalne jest nawiązanie tego rodzaju stosunku pracy. Regulacja znowelizowanej ustawy nie dotyczy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wymogi kwalifikacyjne dla asystentów są niemalże zbieżne z tymi, jakie powinna posiadać osoba zatrudniana jako nauczyciel. Konieczne jest zatem wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym od nauczyciela zatrudnionego w szkole podstawowej w klasach I-III oraz przygotowanie pedagogiczne- czyli wiedza i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej. Dodatkowe wymogi to niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie. Kandydat na to stanowisko przed nawiązaniem stosunku pracy musi przedstawić odpowiednie informacje z Krajowego Rejestru Karnego.

REKLAMA

Kodeks pracy zamiast Karty Nauczyciela

Choć wymogi kwalifikacyjne dla nauczycieli i ich asystentów są bardzo zbliżone, to już zupełnie inna jest podstawa zatrudnienia. Formy nawiązania i wykonywania stosunku pracy asystenta kształtuje regulacja Kodeksu pracy (dalej jako k.p.), a nie jak w przypadku nauczycieli Karta Nauczyciela. Brak ograniczeń co do rodzaju umowy o pracę, umożliwia nawiązanie stosunku pracy z asystentem na podstawie umowy na czas nieokreślony, określony a także na okres próbny. Wyłączenie regulacji Karty Nauczyciela w tym przypadku ułatwia także rozwiązanie stosunku pracy z asystentem, gdyż do wypowiedzenia o pracę stosujemy zasady określone w k.p. Również przysługujący asystentom urlop wypoczynkowy jest znacznie krótszy niż ten przewidziany dla nauczycieli, bo wynosi on od 0 do 26 dni w zależności od okresu zatrudnienia, przy czym nie ma obowiązku wykorzystywania go w okresie ferii i wakacji W zakresie wynagradzania asystentów nauczycieli istnieje ograniczenie, nie może ono bowiem przekraczać wysokości pensji przewidzianej dla nauczycieli dyplomowanych.

Zobacz również: Asystent nauczyciela 2014

Asystenci będą pracować dłużej niż nauczyciele, ponieważ zastosowanie znajdzie tu art. 129 k.p. który przewiduje, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Zakres obowiązków asystenta nauczyciela

Na mocy poprawki Senatu przyjętej przez Sejm, ostatecznie zakres pracy asystentów nauczycieli został ograniczony do świetlic i  klas I-III szkół podstawowych. Asystenci będą wykonywać swoje zadania wyłącznie pod kierunkiem osoby, której pomagają, a więc: nauczyciela, wychowawcy świetlicy, a także pracownika nie będącego nauczycielem. Należy podkreślić, że asystentowi nie powierza się zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym (patrz: rozporządzenie MEN z 17 listopada 2010 r. t. jedn. Dz.U. z 2014 poz. 414 ). Główne zadanie asystenta to pomoc, wsparcie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, świetlicowe, wychowawcze oraz opiekuńcze, a nie jego zastępowanie. Stanowisko to cechuje więc niesamodzielność i podporządkowanie, realizacja zadań nauczyciela nie wchodzi w zakres obowiązków asystenta. Obowiązki te będą uzależnione od bieżącego zapotrzebowania szkoły, zadań realizowanych przez nauczycieli. Określenie ich rozkładu należy natomiast do dyrektora szkoły.

Należy jeszcze podkreślić, że nauczyciel wspomagający i asystent nauczyciela to dwa, zupełnie odrębne stanowiska pracy. Zadanie tego nauczyciela to współorganizowanie kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, przy czym nauczyciel wspomagający musi posiadać kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA