REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Joanna Pióro
Asystent nauczyciela od 1 września 2014 r. w szkołach/ Fot. Fotolia
Asystent nauczyciela od 1 września 2014 r. w szkołach/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2014 roku w szkole podstawowej pojawi się możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela, prowadzącego zajęcia w klasach I-III. 12 maja 2014 r. prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty.

Jakie wymogi musi spełniać asystent nauczyciela?

Przepisy znowelizowanej ustawy o systemie oświaty umożliwiają, od nowego roku szkolnego, zatrudnianie w szkole podstawowej także integracyjnej i specjalnej asystentów nauczycieli. Kto może zostać zatrudniony na nowo powstałych stanowiskach? Po pierwsze należy zaznaczyć, że ograniczenia doznaje już typ placówek, w których dopuszczalne jest nawiązanie tego rodzaju stosunku pracy. Regulacja znowelizowanej ustawy nie dotyczy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wymogi kwalifikacyjne dla asystentów są niemalże zbieżne z tymi, jakie powinna posiadać osoba zatrudniana jako nauczyciel. Konieczne jest zatem wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym od nauczyciela zatrudnionego w szkole podstawowej w klasach I-III oraz przygotowanie pedagogiczne- czyli wiedza i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej. Dodatkowe wymogi to niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie. Kandydat na to stanowisko przed nawiązaniem stosunku pracy musi przedstawić odpowiednie informacje z Krajowego Rejestru Karnego.

REKLAMA

Kodeks pracy zamiast Karty Nauczyciela

Choć wymogi kwalifikacyjne dla nauczycieli i ich asystentów są bardzo zbliżone, to już zupełnie inna jest podstawa zatrudnienia. Formy nawiązania i wykonywania stosunku pracy asystenta kształtuje regulacja Kodeksu pracy (dalej jako k.p.), a nie jak w przypadku nauczycieli Karta Nauczyciela. Brak ograniczeń co do rodzaju umowy o pracę, umożliwia nawiązanie stosunku pracy z asystentem na podstawie umowy na czas nieokreślony, określony a także na okres próbny. Wyłączenie regulacji Karty Nauczyciela w tym przypadku ułatwia także rozwiązanie stosunku pracy z asystentem, gdyż do wypowiedzenia o pracę stosujemy zasady określone w k.p. Również przysługujący asystentom urlop wypoczynkowy jest znacznie krótszy niż ten przewidziany dla nauczycieli, bo wynosi on od 0 do 26 dni w zależności od okresu zatrudnienia, przy czym nie ma obowiązku wykorzystywania go w okresie ferii i wakacji W zakresie wynagradzania asystentów nauczycieli istnieje ograniczenie, nie może ono bowiem przekraczać wysokości pensji przewidzianej dla nauczycieli dyplomowanych.

Zobacz również: Asystent nauczyciela 2014

Asystenci będą pracować dłużej niż nauczyciele, ponieważ zastosowanie znajdzie tu art. 129 k.p. który przewiduje, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Zakres obowiązków asystenta nauczyciela

Na mocy poprawki Senatu przyjętej przez Sejm, ostatecznie zakres pracy asystentów nauczycieli został ograniczony do świetlic i  klas I-III szkół podstawowych. Asystenci będą wykonywać swoje zadania wyłącznie pod kierunkiem osoby, której pomagają, a więc: nauczyciela, wychowawcy świetlicy, a także pracownika nie będącego nauczycielem. Należy podkreślić, że asystentowi nie powierza się zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym (patrz: rozporządzenie MEN z 17 listopada 2010 r. t. jedn. Dz.U. z 2014 poz. 414 ). Główne zadanie asystenta to pomoc, wsparcie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, świetlicowe, wychowawcze oraz opiekuńcze, a nie jego zastępowanie. Stanowisko to cechuje więc niesamodzielność i podporządkowanie, realizacja zadań nauczyciela nie wchodzi w zakres obowiązków asystenta. Obowiązki te będą uzależnione od bieżącego zapotrzebowania szkoły, zadań realizowanych przez nauczycieli. Określenie ich rozkładu należy natomiast do dyrektora szkoły.

Należy jeszcze podkreślić, że nauczyciel wspomagający i asystent nauczyciela to dwa, zupełnie odrębne stanowiska pracy. Zadanie tego nauczyciela to współorganizowanie kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, przy czym nauczyciel wspomagający musi posiadać kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd kończy prace nad nowym rozporządzeniem o szkoleniach w Policji. Co się zmienia? [projekt rozporządzenia]

  Nowe rozporządzenie odpowiada regulacjom określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 2826). 

  Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 ustanowiony. Co jest w planach?

  Czy rola śródlądowego transportu wodnego wreszcie się zwiększy? Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030. Co ma zapewnić program? 

  MON: Zasady mianowania na stopnie wojskowe [Rozporządzenie od 13 października 2023 r.]

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2113)

  Świadczenia dla żołnierza zawodowego: dodatek za rozłąkę, zwrot kosztów dojazdu, dopłaty do wypoczynku i rehabilitacji dzieci [ROZPORZĄDZENIE od 24 X 2023 r.]

  Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 września 2023 r. w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych. Wejdzie w życie 24 X 2023 r.

  REKLAMA

  Codzienne picie herbaty może mieć znaczenie w profilaktyce cukrzycy

  Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców z Australii i Chin.

  Bon 2500 zł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. [poz. 2071]

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych.

  Ministerstwo Cyfryzacji: przykładowy wzór wniosku o bon 2500 zł. Do wniosku koniecznie dołącz plik Excel

  Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór wniosku o bon 2500 zł dla nauczycieli klas IV-VIII i uprawnionych pracowników pedagogicznych.

  Instrukcja Ministra Cyfryzacji: Jak złożyć wniosek o wydanie bonu 2500 zł na zakup laptopa? [Dla nauczycieli i dyrektorów szkół]

  Od 10 października 2023 r. nauczyciele klas IV-VIII klas mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Prawo to mają także pracownicy pedagogiczni przyporządkowani do tych klas.  

  REKLAMA

  Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

  W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

  Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

  Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

  REKLAMA