reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Od 1 września 2014 roku w szkole podstawowej pojawi się możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela, prowadzącego zajęcia w klasach I-III. 12 maja 2014 r. prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty.

Jakie wymogi musi spełniać asystent nauczyciela?

Przepisy znowelizowanej ustawy o systemie oświaty umożliwiają, od nowego roku szkolnego, zatrudnianie w szkole podstawowej także integracyjnej i specjalnej asystentów nauczycieli. Kto może zostać zatrudniony na nowo powstałych stanowiskach? Po pierwsze należy zaznaczyć, że ograniczenia doznaje już typ placówek, w których dopuszczalne jest nawiązanie tego rodzaju stosunku pracy. Regulacja znowelizowanej ustawy nie dotyczy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wymogi kwalifikacyjne dla asystentów są niemalże zbieżne z tymi, jakie powinna posiadać osoba zatrudniana jako nauczyciel. Konieczne jest zatem wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym od nauczyciela zatrudnionego w szkole podstawowej w klasach I-III oraz przygotowanie pedagogiczne- czyli wiedza i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej. Dodatkowe wymogi to niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie. Kandydat na to stanowisko przed nawiązaniem stosunku pracy musi przedstawić odpowiednie informacje z Krajowego Rejestru Karnego.

Kodeks pracy zamiast Karty Nauczyciela

Choć wymogi kwalifikacyjne dla nauczycieli i ich asystentów są bardzo zbliżone, to już zupełnie inna jest podstawa zatrudnienia. Formy nawiązania i wykonywania stosunku pracy asystenta kształtuje regulacja Kodeksu pracy (dalej jako k.p.), a nie jak w przypadku nauczycieli Karta Nauczyciela. Brak ograniczeń co do rodzaju umowy o pracę, umożliwia nawiązanie stosunku pracy z asystentem na podstawie umowy na czas nieokreślony, określony a także na okres próbny. Wyłączenie regulacji Karty Nauczyciela w tym przypadku ułatwia także rozwiązanie stosunku pracy z asystentem, gdyż do wypowiedzenia o pracę stosujemy zasady określone w k.p. Również przysługujący asystentom urlop wypoczynkowy jest znacznie krótszy niż ten przewidziany dla nauczycieli, bo wynosi on od 0 do 26 dni w zależności od okresu zatrudnienia, przy czym nie ma obowiązku wykorzystywania go w okresie ferii i wakacji W zakresie wynagradzania asystentów nauczycieli istnieje ograniczenie, nie może ono bowiem przekraczać wysokości pensji przewidzianej dla nauczycieli dyplomowanych.

Zobacz również: Asystent nauczyciela 2014

Asystenci będą pracować dłużej niż nauczyciele, ponieważ zastosowanie znajdzie tu art. 129 k.p. który przewiduje, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Domeracki

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama