reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Od 1 września 2014 roku w szkole podstawowej pojawi się możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela, prowadzącego zajęcia w klasach I-III. 12 maja 2014 r. prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty.

Jakie wymogi musi spełniać asystent nauczyciela?

Przepisy znowelizowanej ustawy o systemie oświaty umożliwiają, od nowego roku szkolnego, zatrudnianie w szkole podstawowej także integracyjnej i specjalnej asystentów nauczycieli. Kto może zostać zatrudniony na nowo powstałych stanowiskach? Po pierwsze należy zaznaczyć, że ograniczenia doznaje już typ placówek, w których dopuszczalne jest nawiązanie tego rodzaju stosunku pracy. Regulacja znowelizowanej ustawy nie dotyczy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wymogi kwalifikacyjne dla asystentów są niemalże zbieżne z tymi, jakie powinna posiadać osoba zatrudniana jako nauczyciel. Konieczne jest zatem wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym od nauczyciela zatrudnionego w szkole podstawowej w klasach I-III oraz przygotowanie pedagogiczne- czyli wiedza i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej. Dodatkowe wymogi to niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie. Kandydat na to stanowisko przed nawiązaniem stosunku pracy musi przedstawić odpowiednie informacje z Krajowego Rejestru Karnego.

Kodeks pracy zamiast Karty Nauczyciela

Choć wymogi kwalifikacyjne dla nauczycieli i ich asystentów są bardzo zbliżone, to już zupełnie inna jest podstawa zatrudnienia. Formy nawiązania i wykonywania stosunku pracy asystenta kształtuje regulacja Kodeksu pracy (dalej jako k.p.), a nie jak w przypadku nauczycieli Karta Nauczyciela. Brak ograniczeń co do rodzaju umowy o pracę, umożliwia nawiązanie stosunku pracy z asystentem na podstawie umowy na czas nieokreślony, określony a także na okres próbny. Wyłączenie regulacji Karty Nauczyciela w tym przypadku ułatwia także rozwiązanie stosunku pracy z asystentem, gdyż do wypowiedzenia o pracę stosujemy zasady określone w k.p. Również przysługujący asystentom urlop wypoczynkowy jest znacznie krótszy niż ten przewidziany dla nauczycieli, bo wynosi on od 0 do 26 dni w zależności od okresu zatrudnienia, przy czym nie ma obowiązku wykorzystywania go w okresie ferii i wakacji W zakresie wynagradzania asystentów nauczycieli istnieje ograniczenie, nie może ono bowiem przekraczać wysokości pensji przewidzianej dla nauczycieli dyplomowanych.

Zobacz również: Asystent nauczyciela 2014

Asystenci będą pracować dłużej niż nauczyciele, ponieważ zastosowanie znajdzie tu art. 129 k.p. który przewiduje, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama