REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowy podręcznik to trafne wsparcie dla rodziców

Renata Maciejczak
dziecko, szkoła, tablica, nauka
dziecko, szkoła, tablica, nauka
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokie koszty utrzymania obiektów oświatowych w stosunku do liczby uczniów, a także wydatki związane z zatrudnieniem nauczycieli są dla budżetów gmin znaczącym obciążeniem. Widać to zwłaszcza w małych jednostkach. Niewątpliwie alternatywą dla nieubłaganej demografii i konieczności likwidowania placówek jest – jak pokazuje to przykład gminy Niwiska – przekazywanie szkół stowarzyszeniom rodziców.

Z Elżbietą Wróbel, wójt gminy Niwiska, rozmawia Renata Maciejczak

REKLAMA

Od 1 września pierwszoklasiści mają otrzymać darmowy podręcznik i inne materiały ćwiczeniowe, co sądzi Pani o tym pomyśle?

– Chyba wszyscy miło wspominamy Elementarz, na którym wychowały się pokolenia Polaków. Historia kołem się toczy. Darmowy podręcznik jest dobrym rozwiązaniem dla rodziców pierwszoklasistów, jest to wsparcie finansowe w okresie wielu wydatków związanych z przygotowaniem dziecka do rozpoczęcia edukacji.

Przewidziano również dotację na wyposażenie w podręczniki do języka obcego lub materiały edukacyjne. Jak wygląda to w Pani gminie, czy już wiadomo, jakie to będą kwoty, i czy wszystkie szkoły wywiązały się z tego zadania?

REKLAMA

– Wszyscy dyrektorzy wywiązali się z tego zadania, składając wymagane informacje. Łącznie z dotacji skorzysta 85 uczniów. Szkoły otrzymają 92 podręczniki, wnioskowana kwota dotacji wynosi 4205,50 zł na materiały ćwiczeniowe oraz 2277 zł na podręczniki do zajęć języka obcego. Szkoda że intensywne prace samorządowców i dyrektorów szkół w tym zakresie muszą trwać w okresie wakacyjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niwiska należą do małych gmin, gdzie organizacja systemu oświaty generuje największe koszty, proszę zatem powiedzieć, jak funkcjonuje oświata w gminie, z czym mają Państwo najwięcej trudności, czy wiele rodzin korzysta z dofinansowania do wyprawki szkolnej? Czy rozwiązanie z darmowym podręcznikiem to realne wsparcie dla rodziców?

– Na terenie gminy Niwiska funkcjonuje sześć szkół podstawowych i jedno gimnazjum prowadzone przez gminę oraz jedna szkoła podstawowa prowadzona przez stowarzyszenie. Głównym problemem naszej oświaty jest demografia, gdyż środki finansowe idą za uczniem, drugim problemem są wypłacane wysokie jednorazowe dodatki uzupełniające dla nauczycieli (trzy czwarte nauczycieli jest zatrudnionych w niepełnych wymiarach w placówkach oświatowych, co powoduje, że nie mogą mieć godzin ponadwymiarowych, które zwiększyłyby ich wynagrodzenia). Kolejnym problemem są wysokie koszty utrzymania obiektów oświatowych w stosunku do liczby uczniów, co powoduje, że corocznie do subwencji gmina dokłada własne środki finansowe w wysokości ponad 30% kwoty subwencji.

Z dofinansowania do wyprawki szkolnej w roku szkolnym 2014/2015 skorzysta 63% uczniów. Darmowy podręcznik to trafne wsparcie dla rodziców.

Proszę powiedzieć, jaka jest u Państwa organizacja szkoły w związku z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego, czy w gminie działa przedszkole? Jak wygląda przygotowanie I klasy na przyjęcie dzieci z pierwszego półrocza 2008 r.? Czy środki w postaci dotacji pozwoliły na przygotowanie I klas?

REKLAMA

– Na terenie gminy Niwiska funkcjonuje pięć niepublicznych przedszkoli i siedem oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Ze względu na demografię nie mamy problemu z zapewnieniem przedszkolakowi miejsca w placówce wychowania wczesnoszkolnego. Obecnie oferta skierowana jest nawet do rodziców dzieci spoza gminy. Środki finansowe z dotacji oraz środki z projektu „Wyposażenie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Gminie Niwiska do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym” pozwoliły na właściwe przygotowanie I klas.

Dla organów prowadzących szkoły wielkim wyzwaniem są sprawy kadrowe związane z zatrudnianiem nauczycieli, niestety, nowelizacja Karty Nauczyciela nie została zakończona i małe są szanse na jej pozytywny dla samorządów przebieg. Jak to wygląda w Pani gminie, czy to duże obciążenie dla budżetu gminy, czy są przypadki urlopów na poratowanie zdrowia?

– Karta Nauczyciela pomimo oporu ze strony związkowców powinna dawno ulec radykalnej zmianie. Dotyczy to przede wszystkim wymogu zatrudniania nauczycieli na czas nieokreślony po uzyskaniu stopnia awansu co najmniej nauczyciela kontraktowego, mimo że dyrektor nie ma pewności co do losów swojej szkoły w następnym roku szkolnym oraz ilości realizowanych godzin. Bardzo dużym obciążeniem dla gmin było wprowadzenie jednorazowego dodatku uzupełniającego dla nauczycieli, który w przypadku naszej gminy wynosi ok. 300 tys. zł corocznie, a nie jest on adekwatny do wkładu pracy poszczególnych nauczycieli. Ponadto do tego dodatku powinny zostać wliczone świadczenia socjalne jako składnik wynagrodzenia, czyli dodatek wiejski i mieszkaniowy. Można się zastanowić, czy w dzisiejszych czasach, kiedy na terenach wiejskich nie brakuje nauczycieli, takie dodatki są zasadne, a komfort pracy ze względu na liczbę dzieci w klasach jest znacznie wyższy. Na terenie naszej gminy były przypadki wniosków o udzielenie urlopów dla poratowania zdrowia, które po weryfikacji przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy zostały udzielone w co drugim przypadku, stąd potrzeba zmiany, aby zaświadczenia wydawali lekarze medycyny pracy lub komisje lekarskie.

Od 1 września br. w szkole będzie mógł pracować asystent nauczyciela, zatrudniony na zasadach Kodeksu pracy, co Pani sądzi o takim rozwiązaniu? Czy w Pani gminie będą pracować asystenci.

– W gminie Niwiska w placówkach oświatowych na dzisiaj nie ma potrzeby zatrudniać asystentów nauczycieli z uwagi na małą liczbę uczniów w oddziałach. Na terenie gminy występuje nadmiar nauczycieli z kwalifikacjami do nauki w klasach I–III i świetlicy, nauczyciele ci pracują i tak w niepełnych wymiarach czasu pracy. Zatrudnienie asystenta nauczyciela ma dobre i złe strony, gdyż nauczycieli z takimi samymi kwalifikacjami różnicuje się sposobem zatrudnienia i przywilejami, a z punktu ekonomicznego jest to korzystne dla szkoły i gminy.

Coraz więcej gmin ma problemy z demografią, czy musiała się Pani zmierzyć z taką sytuacją i np. zlikwidować szkołę? Czy na Pani terenie funkcjonują szkoły społeczne prowadzone np. przez stowarzyszenia rodziców?

– Demografia jest nieubłagana i zmusza nas wszystkich, samorządowców, do pracy na rzecz racjonalizacji kosztów funkcjonowania oświaty. W 2010 roku najmniejsza szkoła w gminie licząca 14 uczniów klas I–VI została przekazana do prowadzenia Stowarzyszeniu „Wieś Przyjazna Dzieciom”. Dzisiaj z perspektywy czasu możemy stwierdzić, że rozwiązanie było dobre. Szkoła funkcjonuje jako publiczna i jest prowadzona przez stowarzyszenie z korzyścią dla ucznia. Stowarzyszenie podejmuje różne inicjatywy na rzecz środowiska (prowadzi przedszkole, świetlicę wsparcia dziennego, realizuje wiele projektów unijnych). Na terenie gminy Niwiska nie było pomysłu likwidacji szkół, natomiast w 2012 roku w czterech miejscowościach była podejmowana inicjatywa przekazania prowadzenia szkół stowarzyszeniom rodziców. W wyniku długotrwałych rozmów i uzgodnień do przekazania nie doszło.

Dziękuję za rozmowę.

Kilka słów o gminie Niwiska

Gmina Niwiska jest położona w powiecie kolbuszowskim (woj. podkarpackie). Liczy 6102 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 9,5 tys. km 2 . W skład gminy wchodzi dziewięć miejscowości.

Więcej informacji o gminie na stronie internetowej www.niwiska.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto je poprowadzi?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - w szkołach nie ma osób mających uprawnienia do prowadzenia tych zajęć. Szkoły nie mają też środków na opłacenie zewnętrznych ekspertów. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

REKLAMA