REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja do przedszkoli, szkół i innych placówek

Szkoła, rekrutacja/ Fot. Fotolia
Szkoła, rekrutacja/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja uczniów do szkół została uregulowana w zapisach ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r. (sygn. akt K 38/12).

W przedmiotowym wyroku, Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty jest niezgodny z zapisami ustawy z 2 kwietnia 1997 r. – Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, a konkretnie z jej zapisem w art. 92 ust. 1. W myśl tej konstytucyjnej zasady, rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Upoważnienie powinno określać:

REKLAMA

 • organ właściwy do wydania rozporządzenia,
 • zakres spraw przekazanych do uregulowania,
 • wytyczne dotyczące treści aktu.

Organ upoważniony do wydania rozporządzenia nie może przekazać swoich kompetencji innemu organowi. Zdaniem Trybunału, przedmiotowa kwestia nie powinna być delegowana do uregulowania przepisami rozporządzenia. Trybunał uznał, że art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty jest niezgodny z art. 92 ust. 1 konstytucji ze względu na samoistność regulacji zawartej w rozporządzeniu wykonawczym, wynikającą z braku odpowiednich regulacji na poziomie ustawy. Fakt ten spowodował, że aktowi wykonawczemu, jakim było wydane na podstawie powołanego zapisu art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty rozporządzenie, została nadana ranga podstawowego źródła prawa z pominięciem przepisów ustawy. Ponadto rozporządzenie to dopuszczało precyzowanie zasad rekrutacji w aktach o jeszcze niższej randze obowiązywania niż rozporządzenie. Wobec powyższego kwestia rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół nie powinna być regulowana przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych, które zostało wydane na podstawie niekonstytucyjnego przepisu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor Publiczny cały artykuł Rekrutacja do przedszkoli, szkół i innych placówek

W artykule m.in.:

Rekrutacja do publicznych przedszkoli oraz publicznych innych form wychowania przedszkolnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekrutacja do klas pierwszych szkół publicznych (szkół podstawowych i gimnazjów)

Rekrutacja do klas pierwszych publicznych szkół ponadgimnazjalnych

Rekrutacja do szkół sportowych oraz dwujęzycznych

Rekrutacja do szkół dla dorosłych

Rekrutacja do publicznych szkół i placówek artystycznych

Rekrutacja na zajęcia rozwijające zainteresowania lub rozwijające uzdolnienia oraz do placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania

Rekrutacja na kwalifikacyjne kursy zawodowe

Rekrutacja – uregulowania wspólne

Ochrona danych osobowych uczniów w związku z procesem rekrutacji.

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA