reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Czy Karta Nauczyciela dopuszcza możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę? Jakie uprawnienia przysługują wówczas nauczycielom?

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o prace z nauczycielem

Zgodnie z art. 20 ust. 3 KN rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 KN następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Zasada ta nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego (art. 20 ust. 4 KN). Z takimi nauczycielami rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 KN może nastąpić w każdym czasie.

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

Karta nauczyciela, na podstawie art. 20 ust. 5, dopuszcza możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje  odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu  w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Należy zwrócić uwagę na fakt, żeby można zastosować skrócenie okresu wypowiedzenia w placówkach feryjnych należy najpierw rozwiązać stosunek pracy z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. W takiej sytuacji wypowiedzenie stosunku pracy musi zostać złożone nauczycielowi najpóźniej do końca maja. W przypadku, gdy dyrektor uchybi temu terminowi i złoży wypowiedzenie stosunku pracy nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej z końcem czerwca, to będziemy mieli do czynienia z wypowiedzeniem stosunku pracy z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia, a nie trzymiesięcznym.  W takiej sytuacji zastosowanie skróconego okresu wypowiedzenia na podstawie art. 20 ust. 5 KN nie naprawi naruszenia postanowienia określonego w art. 20 ust 3 KN.

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama