Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o prace z nauczycielem
Zgodnie z art. 20 ust. 3 KN rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 KN następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Zasada ta nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego (art. 20 ust. 4 KN). Z takimi nauczycielami rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 KN może nastąpić w każdym czasie.
REKLAMA
Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji
REKLAMA
Karta nauczyciela, na podstawie art. 20 ust. 5, dopuszcza możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Należy zwrócić uwagę na fakt, żeby można zastosować skrócenie okresu wypowiedzenia w placówkach feryjnych należy najpierw rozwiązać stosunek pracy z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. W takiej sytuacji wypowiedzenie stosunku pracy musi zostać złożone nauczycielowi najpóźniej do końca maja. W przypadku, gdy dyrektor uchybi temu terminowi i złoży wypowiedzenie stosunku pracy nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej z końcem czerwca, to będziemy mieli do czynienia z wypowiedzeniem stosunku pracy z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia, a nie trzymiesięcznym. W takiej sytuacji zastosowanie skróconego okresu wypowiedzenia na podstawie art. 20 ust. 5 KN nie naprawi naruszenia postanowienia określonego w art. 20 ust 3 KN.
Polecamy serwis: Oświata
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.