REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko już od 11 października 2019 r.

Marta Dobrzycka
Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”
Marta Pawłowska
Uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko już od 11 października 2019 r./ Fot. Fotolia
Uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko już od 11 października 2019 r./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już 11 października 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Co się zmieni?

Marta Pawłowska: Już za dwa dni, czyli 11 października 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Proszę powiedzieć co się zmienia? Jaki jest cel nowych przepisów?

REKLAMA

REKLAMA

Marta Dobrzycka: Celem rozporządzenia jest przede wszystkim uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko, doprecyzowanie przepisów i zapewnienie ich zgodności z prawem unijnym. Myślę, że pozwoli to na usprawnienie całego procesu inwestycyjnego, zwłaszcza że doprecyzowano katalog przedsięwzięć wymagających oceny środowiskowej.

Katalog ten podzielony został na dwa rodzaje przedsięwzięć. Pierwsze to takie, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i dla nich zawsze niezbędne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. Drugi rodzaj inwestycji to przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Dla takich inwestycji o potrzebie przeprowadzenia oceny rozstrzyga organ właściwy do wydania decyzji wraz z organami współdziałającymi.

Ponadto rozporządzenie wprowadza nowe rozwiązania uniemożliwiające kilkukrotne, niekontrolowane przeprowadzanie rozbudowy lub przebudowy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko bez uzyskania decyzji środowiskowej.

Warto też dodać, że w niektórych branżach zmodyfikowano kryteria, które kwalifikują inwestycje do obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach bądź braku takiego obowiązku. Należą do nich: chów lub hodowla zwierząt, w tym norek, inwestycje narciarskie oraz browary, słodownie i gorzelnie. W przypadku przedsięwzięć takich jak instalacje do produkcji kotłów, pojemników z blach czy betonu, tartaki i stolarnie, stacje elektroenergetyczne, instalacje do naprawy sprzętu kolejowego, zakłady przetwarzające alkohol etylowy oraz wytwarzające napoje alkoholowe czy stacje paliw gazu sprężonego zniesiono obowiązek uzyskania decyzji środowiskowej przed ubieganiem się o zezwolenie na ich realizację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Środowisko

MP: Czy zmieni się coś w zakresie gospodarki odpadami?

MD: Jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami, to warto wspomnieć, że rozporządzenie rozszerza obowiązek uzyskania decyzji środowiskowej właśnie w przypadku inwestycji związanych z gospodarką odpadami. Oznacza to konieczność przeprowadzenia analizy takiej inwestycji pod kątem oddziaływania na środowisko już na etapie planowania.

Zmiany te mają zapobiec ewentualnym pożarom, które wybuchały w niedostosowanych do tego miejscach składowania albo magazynowania odpadów.

MP: Kogo dotyczą zmiany?

REKLAMA

MD: Zmiany dotyczą wszystkich podmiotów, które planują inwestycje mogące negatywnie oddziaływać na środowisko w różnych sektorach gospodarki. Wydaje się, że nowe przepisy nie wpłyną istotnie na realizację dużych inwestycji przemysłowych, bowiem rozporządzenie swym zakresem obejmuje również zabudowę wielkopowierzchniową.

Z pewnością zmiany odczują pracownicy organów ochrony środowiska, którzy prowadzą postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Po części to ich uwagi i doświadczenia z codziennej pracy były przyczynkiem omawianych zmian.

MP: Czy samorządy powinny być do nich przygotowane?

MD: Wspomniane przeze mnie zmiany po części wynikają z dotychczasowej praktyki stosowania przez różne organy przepisów związanych z oceną oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. W związku z tym, że mają na celu głównie uporządkowanie pewnych procedur, czy uszczegółowienie wymagań co do planowanych przedsięwzięć, samorządy nie muszą w jakiś szczególny sposób przygotować się do tych zmian. Myślę, że pomogą one usprawnić cały proces oceny wpływu inwestycji na środowisko, i tym samym ułatwią pracę urzędników.

Dziękuję za rozmowę

Marta Pawłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

  W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  REKLAMA

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  REKLAMA

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  REKLAMA