REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko już od 11 października 2019 r.

Marta Dobrzycka
Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”
Uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko już od 11 października 2019 r./ Fot. Fotolia
Uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko już od 11 października 2019 r./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już 11 października 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Co się zmieni?

Marta Pawłowska: Już za dwa dni, czyli 11 października 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Proszę powiedzieć co się zmienia? Jaki jest cel nowych przepisów?

REKLAMA

REKLAMA

Marta Dobrzycka: Celem rozporządzenia jest przede wszystkim uszczelnienie systemu ocen oddziaływania na środowisko, doprecyzowanie przepisów i zapewnienie ich zgodności z prawem unijnym. Myślę, że pozwoli to na usprawnienie całego procesu inwestycyjnego, zwłaszcza że doprecyzowano katalog przedsięwzięć wymagających oceny środowiskowej.

Katalog ten podzielony został na dwa rodzaje przedsięwzięć. Pierwsze to takie, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i dla nich zawsze niezbędne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. Drugi rodzaj inwestycji to przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Dla takich inwestycji o potrzebie przeprowadzenia oceny rozstrzyga organ właściwy do wydania decyzji wraz z organami współdziałającymi.

Ponadto rozporządzenie wprowadza nowe rozwiązania uniemożliwiające kilkukrotne, niekontrolowane przeprowadzanie rozbudowy lub przebudowy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko bez uzyskania decyzji środowiskowej.

Warto też dodać, że w niektórych branżach zmodyfikowano kryteria, które kwalifikują inwestycje do obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach bądź braku takiego obowiązku. Należą do nich: chów lub hodowla zwierząt, w tym norek, inwestycje narciarskie oraz browary, słodownie i gorzelnie. W przypadku przedsięwzięć takich jak instalacje do produkcji kotłów, pojemników z blach czy betonu, tartaki i stolarnie, stacje elektroenergetyczne, instalacje do naprawy sprzętu kolejowego, zakłady przetwarzające alkohol etylowy oraz wytwarzające napoje alkoholowe czy stacje paliw gazu sprężonego zniesiono obowiązek uzyskania decyzji środowiskowej przed ubieganiem się o zezwolenie na ich realizację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Środowisko

MP: Czy zmieni się coś w zakresie gospodarki odpadami?

MD: Jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami, to warto wspomnieć, że rozporządzenie rozszerza obowiązek uzyskania decyzji środowiskowej właśnie w przypadku inwestycji związanych z gospodarką odpadami. Oznacza to konieczność przeprowadzenia analizy takiej inwestycji pod kątem oddziaływania na środowisko już na etapie planowania.

Zmiany te mają zapobiec ewentualnym pożarom, które wybuchały w niedostosowanych do tego miejscach składowania albo magazynowania odpadów.

MP: Kogo dotyczą zmiany?

REKLAMA

MD: Zmiany dotyczą wszystkich podmiotów, które planują inwestycje mogące negatywnie oddziaływać na środowisko w różnych sektorach gospodarki. Wydaje się, że nowe przepisy nie wpłyną istotnie na realizację dużych inwestycji przemysłowych, bowiem rozporządzenie swym zakresem obejmuje również zabudowę wielkopowierzchniową.

Z pewnością zmiany odczują pracownicy organów ochrony środowiska, którzy prowadzą postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Po części to ich uwagi i doświadczenia z codziennej pracy były przyczynkiem omawianych zmian.

MP: Czy samorządy powinny być do nich przygotowane?

MD: Wspomniane przeze mnie zmiany po części wynikają z dotychczasowej praktyki stosowania przez różne organy przepisów związanych z oceną oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. W związku z tym, że mają na celu głównie uporządkowanie pewnych procedur, czy uszczegółowienie wymagań co do planowanych przedsięwzięć, samorządy nie muszą w jakiś szczególny sposób przygotować się do tych zmian. Myślę, że pomogą one usprawnić cały proces oceny wpływu inwestycji na środowisko, i tym samym ułatwią pracę urzędników.

Dziękuję za rozmowę

Marta Pawłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA