Kalendarz wydarzeń ekologicznych 2010 - czerwiec
REKLAMA
Wszelkie działania podejmowane są na rzecz poznawania, badania, przywracania rodzimych dzikich gatunków, jak również propagowania hodowli ras, które powstały w danym regionie. Szczególnie wzmocnione muszą być działania na rzecz gatunków które wyginęły lub są zagrożone. Niezbędne jest też tworzenie banków genów gatunków ginących i odtwarzanie gatunków wymarłych.
REKLAMA
5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Zagadnienie ochrony środowiska w skali światowej zostało postawione po raz pierwszy w raporcie sekretarza generalnego ONZ U Thanta „ Człowiek i środowisko” 26 maja 1969 r. Raport zainicjował międzynarodowe konferencje poświęcone temu zagadnieniu. Pierwsza odbyła się w czerwcu 1972 r w Sztokholmie, jej następstwem było powołanie agendy ONZ pod nazwą „Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), Której celem jest m. in. Opracowanie wszechświatowego prawa ochrony środowiska.
W 1992 r powstał plan działania do przełomu XX i XXI w tzw. Agenda 21 określający sposoby powstawania degradacji środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Od czasu konferencji w Sztokholmie 5 czerwca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska.
Czytaj także: Zadania jednostek samorządu terytorialnego w ochronie środowiska>>
8 czerwca – Światowy Dzień Oceanów
Dzień został ustanowiony na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r., celem jest badanie tych ekosystemów oraz podejmowanie działań na rzecz ich ochrony.
Oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi. Ich objętość wynosi 1,3408 mld km³, średnia głębokość wynosi 3711 m. Ich zasolenie wpływa m.in. na temperaturę i gęstość wody, zamarzanie oraz życie organizmów. Średnie zasolenie wód wynosi 35%. Ruch wody w oceanach zachodzi przez falowanie, prądy morskie , konwergencję. Oceany wywierają duży wpływ na klimat: zmniejszają dobowe i roczne amplitudy temperatury, zwiększają wilgotność, zachmurzenie i opady.
Światowymi organizacjami w tej dziedzinie są: Międzynarodowa Rada Badań Morza z siedzibą w Kopenhadze i Międzynarodowa Komisja Oceanograficzna ( przy UNESCO).
Czytaj także: Kalendarz wydarzeń ekologicznych 2010 - maj>>
17 czerwca - Międzynarodowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą
Ogłoszony w 1995 r przez ONZ.
REKLAMA
Pustynnienie jest to poszerzanie się zasięgu występowania krajobrazu i procesów typowych dla pustyń, na obszarach gdzie w czasach minionych nie były obserwowane. Zmiany takie mają miejsce głównie w strefach suchych, sąsiadujących z pustyniami. Do powiększania obszarów pustynnych, a nawet powstawania nowych, często przyczynia się człowiek, prowadząc niewłaściwą gospodarkę.
Pustynnienie następuje głównie w ubogich krajach położonych w strefach suchych, gdzie rabunkowa gospodarka leśna prowadzi do masowego wylesienia, które pozbawia ekosystemy naturalnej ochrony przed ubytkami wody. Również zmiany klimatyczne na ziemi powodują okresowy deficyt wody w środowisku, a powtarzające się okresy suszy prowadzą do zmian glebowych , które pociągają za sobą zmiany w szacie roślinnej w kierunku stepowienia a następnie pustynnienia.
dr Hanna Sztrantowicz
Sektor Publiczny
REKLAMA
REKLAMA