Kategorie

Ekologiczny Kalendarz 2010 - październik

dr Hanna Sztrantowicz
Zgromadzenie Ogólne ONZ ustaliło 2010 r. Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Polskie obchody tego roku są pod hasłem: Bioróżnorodność wokół nas. Wszelkie działania podejmowane są na rzecz poznawania, badania, przywracania rodzimych dzikich gatunków, jak również propagowania hodowli ras, które powstały w danym regionie.

Szczególnie wzmocnione muszą być działania na rzecz gatunków, które wyginęły lub są zagrożone. Niezbędne jest też tworzenie banków genów gatunków ginących i odtwarzanie gatunków wymarłych.

1 października – Europejski Dzień Ptaków

W trakcie swojego długiego istnienia ptaki dostosowały się do rozmaitych warunków środowiska, tak że obecnie wykazują one wielką rozmaitość kształtów, budowy dzioba, ubarwienia i sposobów życia.

Za główną przyczynę ogromnego zróżnicowania się gromady ptaków można uznać opanowanie powietrza. W opanowanym środowisku ptaki szybko stworzyły wyspecjalizowane formy, przy czym niektóre z nich wróciły wtórnie do naziemnego lub wodnego trybu życia. Najszybszym w czasie lotu jest sokół w czasie ataku – 280 km/godz. Nawet w czasie wędrówki ptaki lecą niezbyt wysoko, z reguły  nie wyżej niż 300  m.

Sądzi się, że naszą planetę zamieszkuje ok. 8650 gatunków ptaków. Najwięcej spośród nich występuje w Afryce i Ameryce Południowej. Liczba gatunków zmniejsza się, niektóre wytępione zostały przez człowieka, większość ginie na skutek przekształceń ich naturalnych środowisk.

Wiele akcji związanych z ochroną i badanie ptaków prowadzi w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

4 października – Dzień Ochrony Zwierząt

Świat zwierząt to ok. 1,5 mln gatunków ( w tym ponad 800 tys. owadów) a główny podział to zwierzęta użytkowe ( hodowlane) i zwierzęta dziko żyjące.

Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące ochrony zwierząt dziko żyjących dotyczą m.in. określenia czasu ochrony poszczególnych gatunków (okresowy zakaz polowań), dozwolonych sposobów polowań, zwalczania chorób, kłusownictwa. Ochrona ta ma na celu utrzymanie pogłowia zwierzyny na stałym poziomie.

Ochrona zwierząt  włączona jest w wiele przepisów sektorowych np: budowlanych – oznaczanie przeszkód (elementy odstraszające), tworzenie tras przemieszczania (tuneli) zwierząt przez drogi, budowanie zapór odgradzających drogi szybkiego ruchu od zwierzęcych siedlisk.

Ochrona zwierząt hodowlanych (ustawa o ochronie zwierząt) polega na; stworzeniu odpowiednich warunków bytowania, humanitarnym procesie zabijania.

Czytaj także: Program usuwania azbestu i jego finansowanie>>

10 października  - Światowy Dzień Drzewa

Drzew to roślina trwała o zdrewniałym pędzie głównym ( pień) i pędach bocznych tworzących koronę, której pokrój jest cechą gatunkową.

Wiele drzew osiąga wysokość od 30 do 50m. Występujące w Kalifornii sekwoje osiągają wysokość ponad 100m. Buki i świerki osiągają wiek 200 do 300 lat, lipy i dęby dożywają ponad 500 lat. Najstarszym drzewem jest sosna oścista licząca 4 700 lat rosnąca w górach Białych należących do pasma Sierra Nevada.

Rośliny drzewiaste są najważniejszymi producentami tlenu w środowiskach lądowych. Ich obecność ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania biosfery. Pod wpływem roślinności drzewiastej powstało wiele nowych środowisk oraz elementów krajobrazu. Oprócz produkcji tlenu, drzewa spełniają funkcje ekologiczne kształtujące jakość i stan środowiska, zwłaszcza na terenach miejskich.

Drzewa wpływają na gospodarkę wodną, temperaturę, wilgotność i ruch powietrza, zmniejszają zanieczyszczanie powietrza, chronią glebę przed erozją, stwarzają refugium i środowisko życia dla wielu gatunków zwierząt. Drzewa sadzone w grupach pełnią funkcje techniczne jak tłumienie hałasu, osłony przeciwśnieżne, osłony przeciwolśnieniowe.

W miarę wzrostu poziomu wiedzy ekologicznej uświadamia się obecnie potrzebę zachowania, kształtowania i odtwarzania środowisk zbliżonych do naturalnych z udziałem rodzimych drzew.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zgoda na usuwanie drzew uwarunkowana jest często nowymi nasadzeniami. Wiele procesów inwestycyjnych obejmuje również projekty zagospodarowania przestrzeni zielenią.

W Polsce wiele programów edukacyjnych promuje nasadzanie drzew: drzewko za makulaturę, upamiętnienie wydarzeń lub zasłużonych ludzi. UE finansuje obecnie zalesianie terenów.

16 październik – Światowy Dzień Żywności

Dzień został ustanowiony w 1988 r przez FAO (agencja ONZ do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa).

Żywność to produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które w stanie naturalnym lub po obróbce stanowią materiał budowlany i energetyczny człowieka.

Dwa główne problemy związane z żywnością, które powinny być promowane jako programy edukacyjne lub wdrażane jako akcje to: likwidacja ubóstwa i świadoma konsumpcja.

Wiele organizacji społecznych w Polsce i na świecie podejmuje działania związane ze zbieraniem i dystrybucją środków lub żywności dla najbardziej potrzebujących czy wręcz głodujących, ze szczególnym uwzględnieniem niedożywionych dzieci. Obowiązkiem każdego mieszkańca Ziemi powinno być wspieranie tych akcji jak również informowanie i zachęcanie do udziału w nich.

Podczas obchodów Dnia Żywności w Polsce powinny być promowane pozytywne, świadome postawy konsumenckie. Robiąc zakupy należy zwracać uwagę na informacje na opakowaniach: nazwa i adres producenta, datę ważności, sposób przechowywania, wagę produktu, skład (użyte substancje smakowe, barwniki, środki konserwujące, oznaczenia E), przeznaczenie, tajemnicze znaki (produkt wykonany zgodnie z prawem UE, opakowanie do recyklingu, rolnictwo ekologiczne, uczciwy handel).

W Dzień Żywności i w każdy dzień roku promowana powinna być „piramida żywności” – czyli sposób zdrowego odżywiania.

Czytaj także: Za i przeciw utworzeniu nowego parku narodowego>>

18 października – Światowy Dzień Monitoringu Wód

Monitoring jest to system ciągłych lub systematycznie powtarzanych pomiarów i obserwacji stanu wybranych cech i właściwości danego środowiska, w oparciu o system stałych punktów pomiarowych przy użyciu aparatury kontrolno - pomiarowej lub rzadziej organizmów bioindykatorów.

Celem monitoringu jest dostarczenie informacji o aktualnym stanie i tendencjach zmian środowiska pod wpływem zanieczyszczeń i innych  antropomorficznych czynników, oraz o przewidywanych skutkach użytkowania środowiska.

Monitoring wód obejmuje: wody powierzchniowe, w tym akweny morskie, wody podziemne, wody pitne. Badane są parametry fizyczne, chemiczne i bakteriologiczne. W Polsce monitoring wód powierzchniowych i podziemnych prowadzony jest przez Wojewódzkie Inspekcje Ochrony Środowiska, instytuty naukowe , uczelnie wyższe,         

Wody przeznaczone do picia: studnie, wodociągi monitorują Wojewódzkie Stacje Sanepidu.

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony?

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony? Oto odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i już działa pod numerem telefonu 800 800 605. Można na niej uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Połączenia są bezpłatne.

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 r.?

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 roku? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje kolejne propozycje dotyczące reformy systemu wynagradzania nauczycieli.

  Stan wyjątkowy a stan wojenny

  Stan wyjątkowy a stan wojenny - czym się różnią, kiedy można je wprowadzić? Jakie stany nadzwyczajne przewiduje Konstytucja?

  Stan wyjątkowy - kogo nie obowiązują ograniczenia?

  Stan wyjątkowy - kogo nie obowiązują ograniczenia? Co z weselami, pogrzebami, chrzcinami? Czy w stanie wyjątkowym mogą się odbyć wybory?

  Stypendium szkolne w 2021 r.

  Stypendium szkolne na rok szkolny 2021/2022 to jedna z dostępnych form pomocy materialnej dla uczniów. Kto i kiedy może uzyskać stypendium?

  Reforma wynagrodzeń nauczycieli 2022

  Reforma wynagrodzeń nauczycieli 2022 - minister Czarnek zapowiada podwyżki wiążące się z reformą edukacji. Ile ma wynieść pensum?

  Czy będą podwyżki dla nauczycieli w 2022 r.?

  Ile zarabiają nauczyciele? Czy projekt ustawy budżetowej na 2022 rok przewiduje podwyżki dla nauczycieli? Przedstawiamy stanowisko ZNP.

  Stan wyjątkowy w Polsce - wątpliwości RPO

  Stan wyjątkowy. RPO ma wątpliwości ws. ograniczeń pracy dziennikarzy oraz dostępu do informacji publicznej.

  Stan wyjątkowy - Sejm zdecydował

  Stan wyjątkowy - Sejm nie uchylił rozporządzenia Prezydenta. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości na Podlasiu i Lubelszczyźnie, znajdujące się przy granicy z Białorusią.

  „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna KAS

  Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wznawia ogólnopolską akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. W poprzednich edycjach akcji zorganizowano  ponad 1,6 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 110 tys. osób. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

  Stan wyjątkowy - kary za łamanie zakazów

  Stan wyjątkowy - jakie kary grożą za łamanie zakazów i przebywanie na terenach przygranicznych na Podlasiu i w województwie lubelskim?

  Miasta a zmiany klimatu - projekt ustawy

  Projekt ustawy, która ma zwiększyć odporność miast na zamiany klimatu i poprawić jakość życia mieszkańców, opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Co zawiera?