REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologiczny Kalendarz 2010 - październik

dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustaliło 2010 r. Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Polskie obchody tego roku są pod hasłem: Bioróżnorodność wokół nas. Wszelkie działania podejmowane są na rzecz poznawania, badania, przywracania rodzimych dzikich gatunków, jak również propagowania hodowli ras, które powstały w danym regionie.

Szczególnie wzmocnione muszą być działania na rzecz gatunków, które wyginęły lub są zagrożone. Niezbędne jest też tworzenie banków genów gatunków ginących i odtwarzanie gatunków wymarłych.

REKLAMA

1 października – Europejski Dzień Ptaków

W trakcie swojego długiego istnienia ptaki dostosowały się do rozmaitych warunków środowiska, tak że obecnie wykazują one wielką rozmaitość kształtów, budowy dzioba, ubarwienia i sposobów życia.

REKLAMA

Za główną przyczynę ogromnego zróżnicowania się gromady ptaków można uznać opanowanie powietrza. W opanowanym środowisku ptaki szybko stworzyły wyspecjalizowane formy, przy czym niektóre z nich wróciły wtórnie do naziemnego lub wodnego trybu życia. Najszybszym w czasie lotu jest sokół w czasie ataku – 280 km/godz. Nawet w czasie wędrówki ptaki lecą niezbyt wysoko, z reguły  nie wyżej niż 300  m.

Sądzi się, że naszą planetę zamieszkuje ok. 8650 gatunków ptaków. Najwięcej spośród nich występuje w Afryce i Ameryce Południowej. Liczba gatunków zmniejsza się, niektóre wytępione zostały przez człowieka, większość ginie na skutek przekształceń ich naturalnych środowisk.

Wiele akcji związanych z ochroną i badanie ptaków prowadzi w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4 października – Dzień Ochrony Zwierząt

Świat zwierząt to ok. 1,5 mln gatunków ( w tym ponad 800 tys. owadów) a główny podział to zwierzęta użytkowe ( hodowlane) i zwierzęta dziko żyjące.

Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące ochrony zwierząt dziko żyjących dotyczą m.in. określenia czasu ochrony poszczególnych gatunków (okresowy zakaz polowań), dozwolonych sposobów polowań, zwalczania chorób, kłusownictwa. Ochrona ta ma na celu utrzymanie pogłowia zwierzyny na stałym poziomie.

Ochrona zwierząt  włączona jest w wiele przepisów sektorowych np: budowlanych – oznaczanie przeszkód (elementy odstraszające), tworzenie tras przemieszczania (tuneli) zwierząt przez drogi, budowanie zapór odgradzających drogi szybkiego ruchu od zwierzęcych siedlisk.

Ochrona zwierząt hodowlanych (ustawa o ochronie zwierząt) polega na; stworzeniu odpowiednich warunków bytowania, humanitarnym procesie zabijania.

Czytaj także: Program usuwania azbestu i jego finansowanie>>

10 października  - Światowy Dzień Drzewa

Drzew to roślina trwała o zdrewniałym pędzie głównym ( pień) i pędach bocznych tworzących koronę, której pokrój jest cechą gatunkową.

REKLAMA

Wiele drzew osiąga wysokość od 30 do 50m. Występujące w Kalifornii sekwoje osiągają wysokość ponad 100m. Buki i świerki osiągają wiek 200 do 300 lat, lipy i dęby dożywają ponad 500 lat. Najstarszym drzewem jest sosna oścista licząca 4 700 lat rosnąca w górach Białych należących do pasma Sierra Nevada.

Rośliny drzewiaste są najważniejszymi producentami tlenu w środowiskach lądowych. Ich obecność ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania biosfery. Pod wpływem roślinności drzewiastej powstało wiele nowych środowisk oraz elementów krajobrazu. Oprócz produkcji tlenu, drzewa spełniają funkcje ekologiczne kształtujące jakość i stan środowiska, zwłaszcza na terenach miejskich.

Drzewa wpływają na gospodarkę wodną, temperaturę, wilgotność i ruch powietrza, zmniejszają zanieczyszczanie powietrza, chronią glebę przed erozją, stwarzają refugium i środowisko życia dla wielu gatunków zwierząt. Drzewa sadzone w grupach pełnią funkcje techniczne jak tłumienie hałasu, osłony przeciwśnieżne, osłony przeciwolśnieniowe.

W miarę wzrostu poziomu wiedzy ekologicznej uświadamia się obecnie potrzebę zachowania, kształtowania i odtwarzania środowisk zbliżonych do naturalnych z udziałem rodzimych drzew.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zgoda na usuwanie drzew uwarunkowana jest często nowymi nasadzeniami. Wiele procesów inwestycyjnych obejmuje również projekty zagospodarowania przestrzeni zielenią.

W Polsce wiele programów edukacyjnych promuje nasadzanie drzew: drzewko za makulaturę, upamiętnienie wydarzeń lub zasłużonych ludzi. UE finansuje obecnie zalesianie terenów.

16 październik – Światowy Dzień Żywności

Dzień został ustanowiony w 1988 r przez FAO (agencja ONZ do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa).

Żywność to produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które w stanie naturalnym lub po obróbce stanowią materiał budowlany i energetyczny człowieka.

Dwa główne problemy związane z żywnością, które powinny być promowane jako programy edukacyjne lub wdrażane jako akcje to: likwidacja ubóstwa i świadoma konsumpcja.

Wiele organizacji społecznych w Polsce i na świecie podejmuje działania związane ze zbieraniem i dystrybucją środków lub żywności dla najbardziej potrzebujących czy wręcz głodujących, ze szczególnym uwzględnieniem niedożywionych dzieci. Obowiązkiem każdego mieszkańca Ziemi powinno być wspieranie tych akcji jak również informowanie i zachęcanie do udziału w nich.

Podczas obchodów Dnia Żywności w Polsce powinny być promowane pozytywne, świadome postawy konsumenckie. Robiąc zakupy należy zwracać uwagę na informacje na opakowaniach: nazwa i adres producenta, datę ważności, sposób przechowywania, wagę produktu, skład (użyte substancje smakowe, barwniki, środki konserwujące, oznaczenia E), przeznaczenie, tajemnicze znaki (produkt wykonany zgodnie z prawem UE, opakowanie do recyklingu, rolnictwo ekologiczne, uczciwy handel).

W Dzień Żywności i w każdy dzień roku promowana powinna być „piramida żywności” – czyli sposób zdrowego odżywiania.

Czytaj także: Za i przeciw utworzeniu nowego parku narodowego>>

18 października – Światowy Dzień Monitoringu Wód

Monitoring jest to system ciągłych lub systematycznie powtarzanych pomiarów i obserwacji stanu wybranych cech i właściwości danego środowiska, w oparciu o system stałych punktów pomiarowych przy użyciu aparatury kontrolno - pomiarowej lub rzadziej organizmów bioindykatorów.

Celem monitoringu jest dostarczenie informacji o aktualnym stanie i tendencjach zmian środowiska pod wpływem zanieczyszczeń i innych  antropomorficznych czynników, oraz o przewidywanych skutkach użytkowania środowiska.

Monitoring wód obejmuje: wody powierzchniowe, w tym akweny morskie, wody podziemne, wody pitne. Badane są parametry fizyczne, chemiczne i bakteriologiczne. W Polsce monitoring wód powierzchniowych i podziemnych prowadzony jest przez Wojewódzkie Inspekcje Ochrony Środowiska, instytuty naukowe , uczelnie wyższe,         

Wody przeznaczone do picia: studnie, wodociągi monitorują Wojewódzkie Stacje Sanepidu.

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA