REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożono 1 633 307 deklaracji w CEEB: 30% z oczekiwanych przez GUNB 5 mln

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
CEEB – kampania informacyjna Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
CEEB – kampania informacyjna Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) coraz częściej przypomina o zbliżających się terminach złożenia deklaracji do CEEB. Właściciele domów i zarządcy budynków powinni to zrobić do końca czerwca 2022 r. GUNB zachęca gminy do analizy rankingu gmin informującego o stopniu złożenia deklaracji do CEEB w danej miejscowości.

Treść komunikatu przekazanego przez GUNB 3 lutego 2022 r.:

REKLAMA

"1 lipca 2021 r. ruszył obowiązek zgłoszenia źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dotyczy on właścicieli / zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich.

Dotychczas do ewidencji wpłynęło 1 633 307 (stan na 3.02.2022) deklaracji o źródłach ogrzewania, co stanowi 32% z szacowanej całkowitej liczby 5 mln. I choć ostateczny termin na jej złożenie to 30 czerwca br. (dla źródeł ciepła uruchomionych przed 1.07.2021 r.), to warto złożyć deklarację już teraz. Po pierwsze za niezłożenie deklaracji w terminie możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5000 zł. Po drugie, złożenie deklaracji w CEEB warunkuje uczestnictwo i otrzymanie pomocy z tarczy antyinflacyjnej, także im szybciej złożymy deklarację, tym szybciej otrzymamy wsparcie.

Jak złożyć deklarację CEEB?

Deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można składać na 2 sposoby:

 1. przez Internet, w formie elektronicznej na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu. Jest to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób, który gwarantuje, że deklaracja znajdzie się natychmiast w systemie.
 2. w formie papierowej - wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta (zgodnie z lokalizacją budynku). Tak złożona deklaracja zostanie wprowadzona do systemu przez pracownika urzędu.

Kiedy złożyć deklarację CEEB?

REKLAMA

Termin złożenia deklaracji zależy od tego, kiedy dane źródło ciepła zostało uruchomione. Jeśli przed 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 r. W przypadku nowego źródła ciepła, tj. uruchomionego po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszelkie materiały informacyjne, szkoleniowe oraz filmy instruktażowe dot. wypełniania i składania deklaracji i obsługi systemu CEEB można znaleźć na stronie: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – materiały do pobrania. Znajdują się tam też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ), w tym kategoria „Jak prawidłowo wypełnić deklarację do bazy CEEB (studia przypadków)”, w której znajdują się opisy i wyjaśnienia, opracowywane na podstawie „z życia wziętych” przypadków, przesłanych do nas przez osoby wypełniające deklaracje. Gdy nie znajdziemy informacji, która nas interesuje, możemy przesłać zapytanie na adres: info-ceeb.gov.pl, bezpośrednio do konsultanta CEEB.

Zapraszamy również do Rankingu Gmin, codziennie aktualizowanego zestawienia, w którym możemy sprawdzić, czy nasza gmina jest wśród tych najlepszych, pod względem składania deklaracji."

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA