REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożono 1 633 307 deklaracji w CEEB: 30% z oczekiwanych przez GUNB 5 mln

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
CEEB – kampania informacyjna Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
CEEB – kampania informacyjna Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) coraz częściej przypomina o zbliżających się terminach złożenia deklaracji do CEEB. Właściciele domów i zarządcy budynków powinni to zrobić do końca czerwca 2022 r. GUNB zachęca gminy do analizy rankingu gmin informującego o stopniu złożenia deklaracji do CEEB w danej miejscowości.

Treść komunikatu przekazanego przez GUNB 3 lutego 2022 r.:

REKLAMA

"1 lipca 2021 r. ruszył obowiązek zgłoszenia źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dotyczy on właścicieli / zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich.

Dotychczas do ewidencji wpłynęło 1 633 307 (stan na 3.02.2022) deklaracji o źródłach ogrzewania, co stanowi 32% z szacowanej całkowitej liczby 5 mln. I choć ostateczny termin na jej złożenie to 30 czerwca br. (dla źródeł ciepła uruchomionych przed 1.07.2021 r.), to warto złożyć deklarację już teraz. Po pierwsze za niezłożenie deklaracji w terminie możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5000 zł. Po drugie, złożenie deklaracji w CEEB warunkuje uczestnictwo i otrzymanie pomocy z tarczy antyinflacyjnej, także im szybciej złożymy deklarację, tym szybciej otrzymamy wsparcie.

Jak złożyć deklarację CEEB?

Deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można składać na 2 sposoby:

  1. przez Internet, w formie elektronicznej na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu. Jest to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób, który gwarantuje, że deklaracja znajdzie się natychmiast w systemie.
  2. w formie papierowej - wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta (zgodnie z lokalizacją budynku). Tak złożona deklaracja zostanie wprowadzona do systemu przez pracownika urzędu.

Kiedy złożyć deklarację CEEB?

REKLAMA

Termin złożenia deklaracji zależy od tego, kiedy dane źródło ciepła zostało uruchomione. Jeśli przed 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 r. W przypadku nowego źródła ciepła, tj. uruchomionego po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszelkie materiały informacyjne, szkoleniowe oraz filmy instruktażowe dot. wypełniania i składania deklaracji i obsługi systemu CEEB można znaleźć na stronie: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – materiały do pobrania. Znajdują się tam też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ), w tym kategoria „Jak prawidłowo wypełnić deklarację do bazy CEEB (studia przypadków)”, w której znajdują się opisy i wyjaśnienia, opracowywane na podstawie „z życia wziętych” przypadków, przesłanych do nas przez osoby wypełniające deklaracje. Gdy nie znajdziemy informacji, która nas interesuje, możemy przesłać zapytanie na adres: info-ceeb.gov.pl, bezpośrednio do konsultanta CEEB.

Zapraszamy również do Rankingu Gmin, codziennie aktualizowanego zestawienia, w którym możemy sprawdzić, czy nasza gmina jest wśród tych najlepszych, pod względem składania deklaracji."

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA