REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek selektywnego zbierania popiołu do pojemników

Obowiązek selektywnego zbierania popiołu do pojemników
Obowiązek selektywnego zbierania popiołu do pojemników
UM Toruń

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek selektywnego zbierania popiołu do pojemników na przykładzie Mławy.

Obowiązek selektywnego zbierania popiołu

Od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy Mławy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze szarym - poinformował Urząd Miasta.

REKLAMA

Regulamin utrzymania czystości i porządku

Jak wyjaśnił mławski samorząd, regulacja dotycząca selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe wynika z uchwalonego we wrześniu regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, przy czym uprawnienie tamtejszych radnych do wprowadzenia tego obowiązku wynika z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Czy popiół jest frakcją odpadów?

„Od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze szarym” - ogłosił w czwartek Urząd Miasta Mławy.

Czy są specjalne pojemniki na popiół?

REKLAMA

Jak zaznaczono w informacji, zakup pojemników – szarych z napisem „popiół” – będzie leżał po stronie właścicieli nieruchomości, którzy muszą się w nie wyposażyć jeszcze przed 1 stycznia 2023 r. Rodzaj i pojemność pojemników określa regulamin, przy czym - jak wskazał mławski samorząd - ważne jest by pojemniki posiadały koła i tzw. mechanizm grzebieniowy, czyli konstrukcję, która umożliwi ich opróżnianie przy użyciu grzebieniowego mechanizmu załadowczego pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Prosimy, aby zwrócić na to uwagę przy zakupie pojemników, gdyż popiół z tych nieposiadających wspomnianej konstrukcji oraz kół nie będzie odbierany” - zaznaczył w komunikacie Urząd Miasta Mławy. Wyjaśniano zarazem, że popiół w pojemniku trzeba będzie umieszczać luzem – bez dodatkowych opakowań, jak np. torby foliowe. „Powinno się go zbierać w stanie wystudzonym. Popiołu nie wolno zalewać wodą” - przekazano w informacji.

Według mławskiego samorządu, popiół będzie odbierany odrębnie, w terminach określonych harmonogramem, przez podmiot odbierający odpady, z którym miasto zawrze umowę.

Urząd Miasta Mławy przypomniał, że obecnie popiół trafia do strumienia odpadów zmieszanych, niesegregowanych. Zgodnie z prawem odpady zmieszane po ich odebraniu przekazywane są do instalacji komunalnych - biologiczno-mechanicznych lub mechanicznych, gdzie najpierw wyodrębnia się z nich odpady innych frakcji niepoprawnie tam umieszczone, jak choćby szkło, metal czy plastik.

Czy popiół to odrębna frakcja?

Jak podkreślił mławski samorząd, o wyodrębnieniu od 1 stycznia 2023 r. popiołu jako osobnej frakcji zadecydowały m.in.: zanieczyszczanie przez popiół linii technologicznych w instalacjach, co powoduje, że się szybciej zużywają oraz mniejszy koszt zagospodarowania 1 tony popiołu zebranego jako odrębnej frakcji w porównaniu z kosztem zagospodarowania odpadów zmieszanych.

Według mławskiego Urzędu Miasta, wprowadzana od nowego roku regulacja daje możliwość ponownego użycia popiołu zebranego oddzielnie, np. do rekultywacji terenów, dla przemysłu cementowego lub budownictwo oraz do nawozów i jednocześnie, przy braku konieczności składowania popiołu na składowisku, jak w przypadku tego wrzucanego do odpadów zmieszanych, ograniczy zanieczyszczenie środowiska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA