REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek selektywnego zbierania popiołu do pojemników

Subskrybuj nas na Youtube
Obowiązek selektywnego zbierania popiołu do pojemników
Obowiązek selektywnego zbierania popiołu do pojemników
UM Toruń

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek selektywnego zbierania popiołu do pojemników na przykładzie Mławy.

Obowiązek selektywnego zbierania popiołu

Od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy Mławy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze szarym - poinformował Urząd Miasta.

REKLAMA

Regulamin utrzymania czystości i porządku

Jak wyjaśnił mławski samorząd, regulacja dotycząca selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe wynika z uchwalonego we wrześniu regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, przy czym uprawnienie tamtejszych radnych do wprowadzenia tego obowiązku wynika z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Czy popiół jest frakcją odpadów?

„Od 1 stycznia 2023 r. mieszkańcy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze szarym” - ogłosił w czwartek Urząd Miasta Mławy.

Czy są specjalne pojemniki na popiół?

REKLAMA

Jak zaznaczono w informacji, zakup pojemników – szarych z napisem „popiół” – będzie leżał po stronie właścicieli nieruchomości, którzy muszą się w nie wyposażyć jeszcze przed 1 stycznia 2023 r. Rodzaj i pojemność pojemników określa regulamin, przy czym - jak wskazał mławski samorząd - ważne jest by pojemniki posiadały koła i tzw. mechanizm grzebieniowy, czyli konstrukcję, która umożliwi ich opróżnianie przy użyciu grzebieniowego mechanizmu załadowczego pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Prosimy, aby zwrócić na to uwagę przy zakupie pojemników, gdyż popiół z tych nieposiadających wspomnianej konstrukcji oraz kół nie będzie odbierany” - zaznaczył w komunikacie Urząd Miasta Mławy. Wyjaśniano zarazem, że popiół w pojemniku trzeba będzie umieszczać luzem – bez dodatkowych opakowań, jak np. torby foliowe. „Powinno się go zbierać w stanie wystudzonym. Popiołu nie wolno zalewać wodą” - przekazano w informacji.

Według mławskiego samorządu, popiół będzie odbierany odrębnie, w terminach określonych harmonogramem, przez podmiot odbierający odpady, z którym miasto zawrze umowę.

Urząd Miasta Mławy przypomniał, że obecnie popiół trafia do strumienia odpadów zmieszanych, niesegregowanych. Zgodnie z prawem odpady zmieszane po ich odebraniu przekazywane są do instalacji komunalnych - biologiczno-mechanicznych lub mechanicznych, gdzie najpierw wyodrębnia się z nich odpady innych frakcji niepoprawnie tam umieszczone, jak choćby szkło, metal czy plastik.

Czy popiół to odrębna frakcja?

Jak podkreślił mławski samorząd, o wyodrębnieniu od 1 stycznia 2023 r. popiołu jako osobnej frakcji zadecydowały m.in.: zanieczyszczanie przez popiół linii technologicznych w instalacjach, co powoduje, że się szybciej zużywają oraz mniejszy koszt zagospodarowania 1 tony popiołu zebranego jako odrębnej frakcji w porównaniu z kosztem zagospodarowania odpadów zmieszanych.

Według mławskiego Urzędu Miasta, wprowadzana od nowego roku regulacja daje możliwość ponownego użycia popiołu zebranego oddzielnie, np. do rekultywacji terenów, dla przemysłu cementowego lub budownictwo oraz do nawozów i jednocześnie, przy braku konieczności składowania popiołu na składowisku, jak w przypadku tego wrzucanego do odpadów zmieszanych, ograniczy zanieczyszczenie środowiska.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA