REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
cyrkularność
cyrkularność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

Ekonomia cyrkularna i luka w obiegu zamkniętym 

REKLAMA

Cyrkularność to model gospodarczy, który polega m.in.na wydłużeniu cyklu życia produktów poprzez dzielenie się nimi, pożyczanie, ponowne użycie, naprawę, odnawianie i recykling. Cyrkularność nie bez przyczyny nazywa się gospodarką o obiegu zamkniętym, gdyż wraz z końcem życia produktów, surowce i odpady z nich pochodzące pozostają dalej w gospodarce. 

REKLAMA

Jeśli zasoby do produkcji dóbr pochodzą głównie z surowców naturalnych, a tylko niewielka ich część jest ponownie wykorzystywana, tworzy się luka w obiegu zamkniętym. Przykładem może być obieg surowców w polskiej gospodarce. Tylko 10,2% zużywanych przez Polskę zasobów naturalnych powraca do obiegu. Oznacza to, że luka między obecnym stanem a pełną cyrkularnością wynosi aż 89, 8%. 

- Polacy według The Circularity Gap Report zużywają 13,8 tony materiałów pierwotnych na osobę rocznie. To więcej niż średnia światowa, która wynosi 11,9 tony. Dzięki niemal dwukrotnemu zwiększeniu obiegu zamkniętego, kraj mógłby zmniejszyć ilość zasobów potrzebnych do zaspokojenia potrzeb mieszkańców o 40%, jednocześnie ograniczając produkcję odpadów o połowę. Dlatego stworzenie dobrych warunków dla rozwoju cyrkularności w Polsce jest niezwykle ważne, zarówno ze społecznego, ekonomicznego, jak i środowiskowego punktu widzenia - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit.   

Problemy społeczne i klimatyczne napędem dla transformacji 

REKLAMA

The Circularity Gap Report jest opracowywany od 2019 roku przez Circle Economy Foundation. Punktem wyjścia dla corocznej analizy globalnego stanu gospodarki o obiegu zamkniętym jest trudna sytuacja środowiskowa. Wynika ona z dominującego współcześnie modelu produkcji i konsumpcji - gospodarki linearnej, która negatywnie wpływa m.in. na klimat, integralność biosfery czy zakwaszanie oceanów. 

Model “weź - zużyj - wyrzuć”, towarzyszący gospodarce linearnej od czasu rewolucji przemysłowej jest niszczycielski dla ekosystemu. Jak tłumaczą w raporcie specjaliści, nigdy nie potrzebowaliśmy cyrkularnych praktyk bardziej niż w chwili obecnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Gospodarka o obiegu zamkniętym jest odpowiedzią nie tylko na problemy ekologiczne, ale i społeczne, takie jak konsumpcjonizm czy pogorszenie stanu zdrowia ludności. Wyzwania te mogą stanowić punkt zwrotny na drodze do zrównoważonego rozwoju opartego na fundamentach obiegu zamkniętego. Jak pokazał The Circularity Gap Report 2023, wdrożenie rozwiązań ekonomii cyrkularnej pomogłoby odwrócić postępujące niszczenie środowiska i zmniejszyć globalne zapotrzebowanie na materiały pierwotne o jedną trzecią - kontynuuje Mariusz Ryło z Fixit. 

Potrzeba więcej cyrkularności. Od czego zacząć?

Według autorów raportu, trzeba przede wszystkim wyznaczyć ramy prawne i politykę działania, aby szkodliwe praktyki były karane, a te właściwe kształtowały model działalności gospodarczej w różnych branżach i krajach. Do tego warto stworzyć ekonomiczne warunki dla rozwoju rozwiązań cyrkularnych i ich sprawiedliwej dystrybucji oraz zagwarantować dostęp do wiedzy i umiejętności w zakresie obiegu zamkniętego. Ważne jest dostosowanie krajowych gospodarek do cyrkularnych potencjałów, jakie dają poszczególne regiony. Warto postawić również na promocję nowego modelu konsumpcji wśród różnych grup społecznych i przedsiębiorców. Istotnym rozwiązaniem jest równoległe uruchomienie platform społecznego dialogu między wszystkimi interesariuszami transformacji. Do osiągnięcia sukcesu najbardziej przyczyni się jednak odważna i transparentna działalność decydentów oraz przedstawicieli różnych sektorów gospodarki. Wpłynie ona zarówno na poprawę kondycji środowiska, jak i zrównoważony rozwój społeczeństw.   

Praktyczny rozwój koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym

Twórcy dokumentu jasno podkreślają, że kraje o określonym statusie - o wyższych, średnich i niskich dochodach - mają różne priorytety. Polsce, polegającej na własnych paliwach kopalnych, w tym na węglu kamiennym, a także będącej czołowym wydobywcą rud metali i minerałów niemetalicznych, autorzy TheCircularity Gap Report przedstawili sześć propozycji zmian. Wpłyną one na zmniejszenie o niemal połowę zużycia zasobów, przy jednoczesnym podwojeniu obiegu zamkniętego. Należą do nich m.in. modernizacja systemu żywnościowego, która wesprze zrównoważoną dietę i ograniczy marnotrawstwo żywności; zmniejszenie śladu węglowego transportu; usprawnienie procesów przemysłowych w celu ograniczenia zużycia zasobów pierwotnych; inwestycja w zieloną energię oraz wydłużenie cyklu życia produktów, aby przedwcześnie nie stały się odpadem. 

Obecnie ilość odpadów pochodzących w Polsce z elektroniki i sprzętu AGD należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Aby materiały i produkty dłużej służyły konsumentom, autorzy The Circularity Gap Report zalecają m.in. przyjęcie strategii zwiększenia ich żywotności poprzez regenerację, naprawę i ponowne wykorzystanie. To doskonały sposób na budowanie bardziej zrównoważonego modelu konsumpcji. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień. Potrzebne jest finansowe i legislacyjne wsparcie organów państwowych i unijnych, a także zaangażowanie w sprawę biznesu oraz całego społeczeństwa - dodaje Mariusz Ryło z Fixit. 

FIXIT S.A., to firma dostarczająca szereg usług cyrkularnych dla branży elektroniki użytkowej, w tym m.in. refurbishing czyli odnowę produktu, naprawy, pozyskiwanie komponentów i elektronicznych podzespołów. 

Źródła: https://www.circularity-gap.world/poland 
https://www.circularity-gap.world/2024 
https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20151201STO05603/gospodarka-o-obiegu-zamknietym-definicja-znaczenie-i-korzysci-wideo 
https://wcef2024.com/ 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA