REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

cyrkularność
cyrkularność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

Ekonomia cyrkularna i luka w obiegu zamkniętym 

REKLAMA

Cyrkularność to model gospodarczy, który polega m.in.na wydłużeniu cyklu życia produktów poprzez dzielenie się nimi, pożyczanie, ponowne użycie, naprawę, odnawianie i recykling. Cyrkularność nie bez przyczyny nazywa się gospodarką o obiegu zamkniętym, gdyż wraz z końcem życia produktów, surowce i odpady z nich pochodzące pozostają dalej w gospodarce. 

REKLAMA

Jeśli zasoby do produkcji dóbr pochodzą głównie z surowców naturalnych, a tylko niewielka ich część jest ponownie wykorzystywana, tworzy się luka w obiegu zamkniętym. Przykładem może być obieg surowców w polskiej gospodarce. Tylko 10,2% zużywanych przez Polskę zasobów naturalnych powraca do obiegu. Oznacza to, że luka między obecnym stanem a pełną cyrkularnością wynosi aż 89, 8%. 

- Polacy według The Circularity Gap Report zużywają 13,8 tony materiałów pierwotnych na osobę rocznie. To więcej niż średnia światowa, która wynosi 11,9 tony. Dzięki niemal dwukrotnemu zwiększeniu obiegu zamkniętego, kraj mógłby zmniejszyć ilość zasobów potrzebnych do zaspokojenia potrzeb mieszkańców o 40%, jednocześnie ograniczając produkcję odpadów o połowę. Dlatego stworzenie dobrych warunków dla rozwoju cyrkularności w Polsce jest niezwykle ważne, zarówno ze społecznego, ekonomicznego, jak i środowiskowego punktu widzenia - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit.   

Problemy społeczne i klimatyczne napędem dla transformacji 

REKLAMA

The Circularity Gap Report jest opracowywany od 2019 roku przez Circle Economy Foundation. Punktem wyjścia dla corocznej analizy globalnego stanu gospodarki o obiegu zamkniętym jest trudna sytuacja środowiskowa. Wynika ona z dominującego współcześnie modelu produkcji i konsumpcji - gospodarki linearnej, która negatywnie wpływa m.in. na klimat, integralność biosfery czy zakwaszanie oceanów. 

Model “weź - zużyj - wyrzuć”, towarzyszący gospodarce linearnej od czasu rewolucji przemysłowej jest niszczycielski dla ekosystemu. Jak tłumaczą w raporcie specjaliści, nigdy nie potrzebowaliśmy cyrkularnych praktyk bardziej niż w chwili obecnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Gospodarka o obiegu zamkniętym jest odpowiedzią nie tylko na problemy ekologiczne, ale i społeczne, takie jak konsumpcjonizm czy pogorszenie stanu zdrowia ludności. Wyzwania te mogą stanowić punkt zwrotny na drodze do zrównoważonego rozwoju opartego na fundamentach obiegu zamkniętego. Jak pokazał The Circularity Gap Report 2023, wdrożenie rozwiązań ekonomii cyrkularnej pomogłoby odwrócić postępujące niszczenie środowiska i zmniejszyć globalne zapotrzebowanie na materiały pierwotne o jedną trzecią - kontynuuje Mariusz Ryło z Fixit. 

Potrzeba więcej cyrkularności. Od czego zacząć?

Według autorów raportu, trzeba przede wszystkim wyznaczyć ramy prawne i politykę działania, aby szkodliwe praktyki były karane, a te właściwe kształtowały model działalności gospodarczej w różnych branżach i krajach. Do tego warto stworzyć ekonomiczne warunki dla rozwoju rozwiązań cyrkularnych i ich sprawiedliwej dystrybucji oraz zagwarantować dostęp do wiedzy i umiejętności w zakresie obiegu zamkniętego. Ważne jest dostosowanie krajowych gospodarek do cyrkularnych potencjałów, jakie dają poszczególne regiony. Warto postawić również na promocję nowego modelu konsumpcji wśród różnych grup społecznych i przedsiębiorców. Istotnym rozwiązaniem jest równoległe uruchomienie platform społecznego dialogu między wszystkimi interesariuszami transformacji. Do osiągnięcia sukcesu najbardziej przyczyni się jednak odważna i transparentna działalność decydentów oraz przedstawicieli różnych sektorów gospodarki. Wpłynie ona zarówno na poprawę kondycji środowiska, jak i zrównoważony rozwój społeczeństw.   

Praktyczny rozwój koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym

Twórcy dokumentu jasno podkreślają, że kraje o określonym statusie - o wyższych, średnich i niskich dochodach - mają różne priorytety. Polsce, polegającej na własnych paliwach kopalnych, w tym na węglu kamiennym, a także będącej czołowym wydobywcą rud metali i minerałów niemetalicznych, autorzy TheCircularity Gap Report przedstawili sześć propozycji zmian. Wpłyną one na zmniejszenie o niemal połowę zużycia zasobów, przy jednoczesnym podwojeniu obiegu zamkniętego. Należą do nich m.in. modernizacja systemu żywnościowego, która wesprze zrównoważoną dietę i ograniczy marnotrawstwo żywności; zmniejszenie śladu węglowego transportu; usprawnienie procesów przemysłowych w celu ograniczenia zużycia zasobów pierwotnych; inwestycja w zieloną energię oraz wydłużenie cyklu życia produktów, aby przedwcześnie nie stały się odpadem. 

Obecnie ilość odpadów pochodzących w Polsce z elektroniki i sprzętu AGD należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Aby materiały i produkty dłużej służyły konsumentom, autorzy The Circularity Gap Report zalecają m.in. przyjęcie strategii zwiększenia ich żywotności poprzez regenerację, naprawę i ponowne wykorzystanie. To doskonały sposób na budowanie bardziej zrównoważonego modelu konsumpcji. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień. Potrzebne jest finansowe i legislacyjne wsparcie organów państwowych i unijnych, a także zaangażowanie w sprawę biznesu oraz całego społeczeństwa - dodaje Mariusz Ryło z Fixit. 

FIXIT S.A., to firma dostarczająca szereg usług cyrkularnych dla branży elektroniki użytkowej, w tym m.in. refurbishing czyli odnowę produktu, naprawy, pozyskiwanie komponentów i elektronicznych podzespołów. 

Źródła: https://www.circularity-gap.world/poland 
https://www.circularity-gap.world/2024 
https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20151201STO05603/gospodarka-o-obiegu-zamknietym-definicja-znaczenie-i-korzysci-wideo 
https://wcef2024.com/ 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA