REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
cyrkularność
cyrkularność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

Ekonomia cyrkularna i luka w obiegu zamkniętym 

REKLAMA

Cyrkularność to model gospodarczy, który polega m.in.na wydłużeniu cyklu życia produktów poprzez dzielenie się nimi, pożyczanie, ponowne użycie, naprawę, odnawianie i recykling. Cyrkularność nie bez przyczyny nazywa się gospodarką o obiegu zamkniętym, gdyż wraz z końcem życia produktów, surowce i odpady z nich pochodzące pozostają dalej w gospodarce. 

REKLAMA

Jeśli zasoby do produkcji dóbr pochodzą głównie z surowców naturalnych, a tylko niewielka ich część jest ponownie wykorzystywana, tworzy się luka w obiegu zamkniętym. Przykładem może być obieg surowców w polskiej gospodarce. Tylko 10,2% zużywanych przez Polskę zasobów naturalnych powraca do obiegu. Oznacza to, że luka między obecnym stanem a pełną cyrkularnością wynosi aż 89, 8%. 

- Polacy według The Circularity Gap Report zużywają 13,8 tony materiałów pierwotnych na osobę rocznie. To więcej niż średnia światowa, która wynosi 11,9 tony. Dzięki niemal dwukrotnemu zwiększeniu obiegu zamkniętego, kraj mógłby zmniejszyć ilość zasobów potrzebnych do zaspokojenia potrzeb mieszkańców o 40%, jednocześnie ograniczając produkcję odpadów o połowę. Dlatego stworzenie dobrych warunków dla rozwoju cyrkularności w Polsce jest niezwykle ważne, zarówno ze społecznego, ekonomicznego, jak i środowiskowego punktu widzenia - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit.   

Problemy społeczne i klimatyczne napędem dla transformacji 

REKLAMA

The Circularity Gap Report jest opracowywany od 2019 roku przez Circle Economy Foundation. Punktem wyjścia dla corocznej analizy globalnego stanu gospodarki o obiegu zamkniętym jest trudna sytuacja środowiskowa. Wynika ona z dominującego współcześnie modelu produkcji i konsumpcji - gospodarki linearnej, która negatywnie wpływa m.in. na klimat, integralność biosfery czy zakwaszanie oceanów. 

Model “weź - zużyj - wyrzuć”, towarzyszący gospodarce linearnej od czasu rewolucji przemysłowej jest niszczycielski dla ekosystemu. Jak tłumaczą w raporcie specjaliści, nigdy nie potrzebowaliśmy cyrkularnych praktyk bardziej niż w chwili obecnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Gospodarka o obiegu zamkniętym jest odpowiedzią nie tylko na problemy ekologiczne, ale i społeczne, takie jak konsumpcjonizm czy pogorszenie stanu zdrowia ludności. Wyzwania te mogą stanowić punkt zwrotny na drodze do zrównoważonego rozwoju opartego na fundamentach obiegu zamkniętego. Jak pokazał The Circularity Gap Report 2023, wdrożenie rozwiązań ekonomii cyrkularnej pomogłoby odwrócić postępujące niszczenie środowiska i zmniejszyć globalne zapotrzebowanie na materiały pierwotne o jedną trzecią - kontynuuje Mariusz Ryło z Fixit. 

Potrzeba więcej cyrkularności. Od czego zacząć?

Według autorów raportu, trzeba przede wszystkim wyznaczyć ramy prawne i politykę działania, aby szkodliwe praktyki były karane, a te właściwe kształtowały model działalności gospodarczej w różnych branżach i krajach. Do tego warto stworzyć ekonomiczne warunki dla rozwoju rozwiązań cyrkularnych i ich sprawiedliwej dystrybucji oraz zagwarantować dostęp do wiedzy i umiejętności w zakresie obiegu zamkniętego. Ważne jest dostosowanie krajowych gospodarek do cyrkularnych potencjałów, jakie dają poszczególne regiony. Warto postawić również na promocję nowego modelu konsumpcji wśród różnych grup społecznych i przedsiębiorców. Istotnym rozwiązaniem jest równoległe uruchomienie platform społecznego dialogu między wszystkimi interesariuszami transformacji. Do osiągnięcia sukcesu najbardziej przyczyni się jednak odważna i transparentna działalność decydentów oraz przedstawicieli różnych sektorów gospodarki. Wpłynie ona zarówno na poprawę kondycji środowiska, jak i zrównoważony rozwój społeczeństw.   

Praktyczny rozwój koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym

Twórcy dokumentu jasno podkreślają, że kraje o określonym statusie - o wyższych, średnich i niskich dochodach - mają różne priorytety. Polsce, polegającej na własnych paliwach kopalnych, w tym na węglu kamiennym, a także będącej czołowym wydobywcą rud metali i minerałów niemetalicznych, autorzy TheCircularity Gap Report przedstawili sześć propozycji zmian. Wpłyną one na zmniejszenie o niemal połowę zużycia zasobów, przy jednoczesnym podwojeniu obiegu zamkniętego. Należą do nich m.in. modernizacja systemu żywnościowego, która wesprze zrównoważoną dietę i ograniczy marnotrawstwo żywności; zmniejszenie śladu węglowego transportu; usprawnienie procesów przemysłowych w celu ograniczenia zużycia zasobów pierwotnych; inwestycja w zieloną energię oraz wydłużenie cyklu życia produktów, aby przedwcześnie nie stały się odpadem. 

Obecnie ilość odpadów pochodzących w Polsce z elektroniki i sprzętu AGD należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Aby materiały i produkty dłużej służyły konsumentom, autorzy The Circularity Gap Report zalecają m.in. przyjęcie strategii zwiększenia ich żywotności poprzez regenerację, naprawę i ponowne wykorzystanie. To doskonały sposób na budowanie bardziej zrównoważonego modelu konsumpcji. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień. Potrzebne jest finansowe i legislacyjne wsparcie organów państwowych i unijnych, a także zaangażowanie w sprawę biznesu oraz całego społeczeństwa - dodaje Mariusz Ryło z Fixit. 

FIXIT S.A., to firma dostarczająca szereg usług cyrkularnych dla branży elektroniki użytkowej, w tym m.in. refurbishing czyli odnowę produktu, naprawy, pozyskiwanie komponentów i elektronicznych podzespołów. 

Źródła: https://www.circularity-gap.world/poland 
https://www.circularity-gap.world/2024 
https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20151201STO05603/gospodarka-o-obiegu-zamknietym-definicja-znaczenie-i-korzysci-wideo 
https://wcef2024.com/ 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

REKLAMA