REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skończyło się już łatwe wycinanie drzew?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Skończyło się już łatwe wycinanie drzew?/ fot. Fotolia
Skończyło się już łatwe wycinanie drzew?/ fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od połowy czerwca 2017 r. obowiązują mniej liberalne regulacje dotyczące wycinki drzew. Poprzednie przepisy wzbudziły ogromne kontrowersje i stały się nawet orężem walki politycznej. Nowe regulacje nie są już tak kontrowersyjne. Ich głównym celem jest ograniczenie prywatnej wycinki starych drzew oraz masowego wyrębu na terenach posiadanych przez firmy. Warto sprawdzić, czy przepisy obowiązujące od 17 czerwca 2017 r. rzeczywiście są o wiele bardziej restrykcyjne, niż słynne już „Lex Szyszko” z początku bieżącego roku.

Poprzednie przepisy znacząco ułatwiły prywatną wycinkę dużych drzew …

Wprowadzenie zmian prawnych, skutkowało znaczącym wzrostem liczby drzew wycinanych w I kw. i II kw. 2017 r. Trudno się temu dziwić, gdyż nowelizująca ustawa z 16 grudnia 2016 r. znacząco uprościła wycinkę wykonywaną na potrzeby niezwiązane z działalnością gospodarczą. W przypadku takiej wycinki, właściciel terenu będący osoba fizyczną mógł uniknąć konieczności uzyskiwania pozwolenia także w odniesieniu do drzew posiadających duży obwód (powyżej 100 cm na wysokości 130 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz 50 cm na wysokości 130 cm w przypadku pozostałych drzew).

REKLAMA

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

Na początku bieżącego roku, wzrosły również obwody drzew, których usunięcie nie wymagało zezwolenia – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W przypadku większości gatunków drzew, obwód pnia niewymagający formalnej zgody na wycięcie wzrósł z 25 cm (mierzonych na wysokości 5 cm) do 50 cm (mierzonych na wysokości 130 cm).

Zobacz również: Prawo administracyjne

Od połowy czerwca 2017 r. dużego drzewa nie wytniemy bez pozwolenia

Niezależnie od ich subiektywnej oceny, poprzednie przepisy dotyczące wycinki drzew, stały się już legislacyjną historią. Nowe regulacje wprowadzają kilka zmian mających na celu ograniczenia masowej wycinki. Zgodnie z tymi przepisami, wycięcie nie będzie wymagało zezwolenia w przypadku drzew posiadających następujący obwód pnia na wysokości 5 cm:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 80 cm - topole, wierzby, klony jesionolistne oraz klony srebrzyste
 • 65 cm - kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe oraz platany klonolistne
 • 50 cm - pozostałe gatunki drzew

Jeżeli drzewo przeznaczone do wycinki ma większy obwód pnia niż wymieniony powyżej, to właściciel działki obecnie musi wykonać odpowiednie zgłoszenie do urzędu gminy. W odpowiedzi na takie zgłoszenie, urzędnik przed upływem 21 dni powinien przeprowadzić oględziny drzewa i ustalić gatunek oraz obwód pnia na wysokości 5 cm. Później urzędnicy mają 14 dni na ewentualne wydanie zakazu wycinki. Po upływie dwóch tygodni można przyjąć, że urząd gminy wydał milczącą zgodę na wycinkę. Taka milcząca zgoda uprawnia właściciela gruntu do rozpoczęcia prac związanych z usunięciem drzewa.

Ewentualny sprzeciw urzędników w kwestii wycinki może być podyktowany lokalizacją drzewa na terenie:

 • wpisanym do rejestru zabytków
 • przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń
 • chronionym w inny sposób przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
 • objętym ochroną przyrody (np. w formie parku narodowego, rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego, obszaru chronionego krajobrazu albo obszaru Natura 2000)

Brak zgody na usunięcie dużego drzewa może być uzasadniony również tym, że wspomniana roślina spełnia kryteria pomnika przyrody. Takie kryteria mają zostać jeszcze dokładniej określone przez Ministerstwo Środowiska. Do tego czasu, nie będzie obowiązywała możliwość zablokowania wycinki ze względu na pomnikowy charakter drzewa.

Zobacz również: Zarządzanie nieruchomościami

Przedsiębiorcy słono zapłacą za budowę na terenie objętym wycinką …

REKLAMA

W nawiązaniu do nowych przepisów dotyczących wycinki, warto wspomnieć o jednym rozwiązaniu, które z pewnością nie spodoba się krajowym firmom. Regulacje obowiązujące od 17 czerwca 2017 r. przewidują bowiem pobieranie opłaty od przedsiębiorców, którzy rozpoczną inwestycje budowlane na terenie wcześniej objętym wycinką – tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wspomniana opłata ma być pobierana, jeżeli w trakcie pięciu lat od oględzin drzewa przeznaczonego do wycinki, właściciel działki wystąpił o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mowa o firmowej inwestycji realizowanej na terenie wcześniej zajmowanym przez wycięte drzewo. Jeśli zostaną spełnione ustawowe przesłanki, to urząd gminy nałoży na przedsiębiorcę specjalną opłatę za wycinkę. Do czasu przygotowania szczegółowego wykazu takich opłat dla przedsiębiorców, we wszystkich przypadkach obowiązuje maksymalna stawka, czyli 500 zł za centymetr obwodu drzewa.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA