Kategorie

Skończyło się już łatwe wycinanie drzew?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Skończyło się już łatwe wycinanie drzew?/ fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia
Od połowy czerwca 2017 r. obowiązują mniej liberalne regulacje dotyczące wycinki drzew. Poprzednie przepisy wzbudziły ogromne kontrowersje i stały się nawet orężem walki politycznej. Nowe regulacje nie są już tak kontrowersyjne. Ich głównym celem jest ograniczenie prywatnej wycinki starych drzew oraz masowego wyrębu na terenach posiadanych przez firmy. Warto sprawdzić, czy przepisy obowiązujące od 17 czerwca 2017 r. rzeczywiście są o wiele bardziej restrykcyjne, niż słynne już „Lex Szyszko” z początku bieżącego roku.

Poprzednie przepisy znacząco ułatwiły prywatną wycinkę dużych drzew …

Wprowadzenie zmian prawnych, skutkowało znaczącym wzrostem liczby drzew wycinanych w I kw. i II kw. 2017 r. Trudno się temu dziwić, gdyż nowelizująca ustawa z 16 grudnia 2016 r. znacząco uprościła wycinkę wykonywaną na potrzeby niezwiązane z działalnością gospodarczą. W przypadku takiej wycinki, właściciel terenu będący osoba fizyczną mógł uniknąć konieczności uzyskiwania pozwolenia także w odniesieniu do drzew posiadających duży obwód (powyżej 100 cm na wysokości 130 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz 50 cm na wysokości 130 cm w przypadku pozostałych drzew).

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

Na początku bieżącego roku, wzrosły również obwody drzew, których usunięcie nie wymagało zezwolenia – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W przypadku większości gatunków drzew, obwód pnia niewymagający formalnej zgody na wycięcie wzrósł z 25 cm (mierzonych na wysokości 5 cm) do 50 cm (mierzonych na wysokości 130 cm).

Zobacz również: Prawo administracyjne

Od połowy czerwca 2017 r. dużego drzewa nie wytniemy bez pozwolenia

Niezależnie od ich subiektywnej oceny, poprzednie przepisy dotyczące wycinki drzew, stały się już legislacyjną historią. Nowe regulacje wprowadzają kilka zmian mających na celu ograniczenia masowej wycinki. Zgodnie z tymi przepisami, wycięcie nie będzie wymagało zezwolenia w przypadku drzew posiadających następujący obwód pnia na wysokości 5 cm:

 • 80 cm - topole, wierzby, klony jesionolistne oraz klony srebrzyste
 • 65 cm - kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe oraz platany klonolistne
 • 50 cm - pozostałe gatunki drzew

Jeżeli drzewo przeznaczone do wycinki ma większy obwód pnia niż wymieniony powyżej, to właściciel działki obecnie musi wykonać odpowiednie zgłoszenie do urzędu gminy. W odpowiedzi na takie zgłoszenie, urzędnik przed upływem 21 dni powinien przeprowadzić oględziny drzewa i ustalić gatunek oraz obwód pnia na wysokości 5 cm. Później urzędnicy mają 14 dni na ewentualne wydanie zakazu wycinki. Po upływie dwóch tygodni można przyjąć, że urząd gminy wydał milczącą zgodę na wycinkę. Taka milcząca zgoda uprawnia właściciela gruntu do rozpoczęcia prac związanych z usunięciem drzewa.

Ewentualny sprzeciw urzędników w kwestii wycinki może być podyktowany lokalizacją drzewa na terenie:

 • wpisanym do rejestru zabytków
 • przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń
 • chronionym w inny sposób przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
 • objętym ochroną przyrody (np. w formie parku narodowego, rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego, obszaru chronionego krajobrazu albo obszaru Natura 2000)

Brak zgody na usunięcie dużego drzewa może być uzasadniony również tym, że wspomniana roślina spełnia kryteria pomnika przyrody. Takie kryteria mają zostać jeszcze dokładniej określone przez Ministerstwo Środowiska. Do tego czasu, nie będzie obowiązywała możliwość zablokowania wycinki ze względu na pomnikowy charakter drzewa.

Zobacz również: Zarządzanie nieruchomościami

Przedsiębiorcy słono zapłacą za budowę na terenie objętym wycinką …

Reklama

W nawiązaniu do nowych przepisów dotyczących wycinki, warto wspomnieć o jednym rozwiązaniu, które z pewnością nie spodoba się krajowym firmom. Regulacje obowiązujące od 17 czerwca 2017 r. przewidują bowiem pobieranie opłaty od przedsiębiorców, którzy rozpoczną inwestycje budowlane na terenie wcześniej objętym wycinką – tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wspomniana opłata ma być pobierana, jeżeli w trakcie pięciu lat od oględzin drzewa przeznaczonego do wycinki, właściciel działki wystąpił o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mowa o firmowej inwestycji realizowanej na terenie wcześniej zajmowanym przez wycięte drzewo. Jeśli zostaną spełnione ustawowe przesłanki, to urząd gminy nałoży na przedsiębiorcę specjalną opłatę za wycinkę. Do czasu przygotowania szczegółowego wykazu takich opłat dla przedsiębiorców, we wszystkich przypadkach obowiązuje maksymalna stawka, czyli 500 zł za centymetr obwodu drzewa.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy organizatorzy wydarzeń mają prawo żądać od uczestników informacji o szczepieniu?

  Wyłączenia zaszczepionych z limitu osób na wydarzeniach a RODO. Czy organizatorzy wydarzeń mają prawo żądać od uczestników udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19?

  Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych

  Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. To program, który jest zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu.

  Wynagrodzenia w budżetówce 2022

  Wynagrodzenia w budżetówce 2022. Projekt ustawy budżetowej na rok 2022 przewiduje podniesienie płacy minimalnej do 3000 zł brutto. Mimo to, wynagrodzenia w sferze budżetowej mają być zamrożone i wyniosą tyle samo co w roku 2021. Jak sytuacja wpłynie na samorządy?

  Wpływ pandemii na firmy, edukację, urzędy, styl życia [RAPORT]

  Wpływ pandemii na firmy, edukację, urzędy. Jak zmieniło się nasze życie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy? Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Ile mieszkań czynszowych budują najbogatsze miasta w Polsce? [RAPORT]

  Budowa mieszkań to kosztowne przedsięwzięcie, na które wiele miast nie może sobie pozwolić. Ale są i takie, które radzą sobie całkiem nieźle. Sprawdziliśmy, czy ich władze myślą o potrzebach mieszkaniowych mniej zamożnych mieszkańców?

  Nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych

  Nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował, by z 70 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, w których udział teleporad wyniósł ponad 90 proc. nie przedłużyć umów. Minister wskazał, że główną barierą dla pacjentów w dostępie do lekarzy POZ jest w tej chwili nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych.

  Nowe limity osób na koncertach i wydarzeniach sportowych od 26 czerwca 2021 r.

  Limity na koncertach i wydarzeniach sportowych będą większe od 26 czerwca 2021 roku. Ile osób będzie mogło wejść na widownię?

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r. Czym jest deklaracja źródeł ciepła? Kogo dotyczy deklaracja? Jak można złożyć deklarację? Jakie są obowiązki gmin związane z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków?

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych. Jak będą funkcjonować?

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0 na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

  Wnioski paszportowe od 26 czerwca można składać w soboty

  Wnioski paszportowe - w związku ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, MSWiA przekazało wojewodom dyspozycję wydłużenia godzin pracy urzędów wojewódzkich. Wnioski paszportowe będzie można składać także w soboty, natomiast w dni powszednie obsługa będzie się odbywać w wydłużonych godzinach.

  Remont mieszkania spółdzielczego

  Remont mieszkania spółdzielczego. Spółdzielnia pozostaje właścicielem mieszkań użytkowanych na podstawie własnościowego i lokatorskiego prawa spółdzielczego. Warto wyjaśnić, czy remont takich lokali może być problematyczny.

  Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021?

  Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021 – kiedy? Gdzie i jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Przedstawiamy ważne informacje dla uczniów kończących w tym roku szkołę podstawową.

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?