REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skończyło się już łatwe wycinanie drzew?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Skończyło się już łatwe wycinanie drzew?/ fot. Fotolia
Skończyło się już łatwe wycinanie drzew?/ fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od połowy czerwca 2017 r. obowiązują mniej liberalne regulacje dotyczące wycinki drzew. Poprzednie przepisy wzbudziły ogromne kontrowersje i stały się nawet orężem walki politycznej. Nowe regulacje nie są już tak kontrowersyjne. Ich głównym celem jest ograniczenie prywatnej wycinki starych drzew oraz masowego wyrębu na terenach posiadanych przez firmy. Warto sprawdzić, czy przepisy obowiązujące od 17 czerwca 2017 r. rzeczywiście są o wiele bardziej restrykcyjne, niż słynne już „Lex Szyszko” z początku bieżącego roku.

Poprzednie przepisy znacząco ułatwiły prywatną wycinkę dużych drzew …

Wprowadzenie zmian prawnych, skutkowało znaczącym wzrostem liczby drzew wycinanych w I kw. i II kw. 2017 r. Trudno się temu dziwić, gdyż nowelizująca ustawa z 16 grudnia 2016 r. znacząco uprościła wycinkę wykonywaną na potrzeby niezwiązane z działalnością gospodarczą. W przypadku takiej wycinki, właściciel terenu będący osoba fizyczną mógł uniknąć konieczności uzyskiwania pozwolenia także w odniesieniu do drzew posiadających duży obwód (powyżej 100 cm na wysokości 130 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz 50 cm na wysokości 130 cm w przypadku pozostałych drzew).

REKLAMA

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

Na początku bieżącego roku, wzrosły również obwody drzew, których usunięcie nie wymagało zezwolenia – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W przypadku większości gatunków drzew, obwód pnia niewymagający formalnej zgody na wycięcie wzrósł z 25 cm (mierzonych na wysokości 5 cm) do 50 cm (mierzonych na wysokości 130 cm).

Zobacz również: Prawo administracyjne

Od połowy czerwca 2017 r. dużego drzewa nie wytniemy bez pozwolenia

Niezależnie od ich subiektywnej oceny, poprzednie przepisy dotyczące wycinki drzew, stały się już legislacyjną historią. Nowe regulacje wprowadzają kilka zmian mających na celu ograniczenia masowej wycinki. Zgodnie z tymi przepisami, wycięcie nie będzie wymagało zezwolenia w przypadku drzew posiadających następujący obwód pnia na wysokości 5 cm:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 80 cm - topole, wierzby, klony jesionolistne oraz klony srebrzyste
 • 65 cm - kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe oraz platany klonolistne
 • 50 cm - pozostałe gatunki drzew

Jeżeli drzewo przeznaczone do wycinki ma większy obwód pnia niż wymieniony powyżej, to właściciel działki obecnie musi wykonać odpowiednie zgłoszenie do urzędu gminy. W odpowiedzi na takie zgłoszenie, urzędnik przed upływem 21 dni powinien przeprowadzić oględziny drzewa i ustalić gatunek oraz obwód pnia na wysokości 5 cm. Później urzędnicy mają 14 dni na ewentualne wydanie zakazu wycinki. Po upływie dwóch tygodni można przyjąć, że urząd gminy wydał milczącą zgodę na wycinkę. Taka milcząca zgoda uprawnia właściciela gruntu do rozpoczęcia prac związanych z usunięciem drzewa.

Ewentualny sprzeciw urzędników w kwestii wycinki może być podyktowany lokalizacją drzewa na terenie:

 • wpisanym do rejestru zabytków
 • przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń
 • chronionym w inny sposób przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
 • objętym ochroną przyrody (np. w formie parku narodowego, rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego, obszaru chronionego krajobrazu albo obszaru Natura 2000)

Brak zgody na usunięcie dużego drzewa może być uzasadniony również tym, że wspomniana roślina spełnia kryteria pomnika przyrody. Takie kryteria mają zostać jeszcze dokładniej określone przez Ministerstwo Środowiska. Do tego czasu, nie będzie obowiązywała możliwość zablokowania wycinki ze względu na pomnikowy charakter drzewa.

Zobacz również: Zarządzanie nieruchomościami

Przedsiębiorcy słono zapłacą za budowę na terenie objętym wycinką …

REKLAMA

W nawiązaniu do nowych przepisów dotyczących wycinki, warto wspomnieć o jednym rozwiązaniu, które z pewnością nie spodoba się krajowym firmom. Regulacje obowiązujące od 17 czerwca 2017 r. przewidują bowiem pobieranie opłaty od przedsiębiorców, którzy rozpoczną inwestycje budowlane na terenie wcześniej objętym wycinką – tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wspomniana opłata ma być pobierana, jeżeli w trakcie pięciu lat od oględzin drzewa przeznaczonego do wycinki, właściciel działki wystąpił o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mowa o firmowej inwestycji realizowanej na terenie wcześniej zajmowanym przez wycięte drzewo. Jeśli zostaną spełnione ustawowe przesłanki, to urząd gminy nałoży na przedsiębiorcę specjalną opłatę za wycinkę. Do czasu przygotowania szczegółowego wykazu takich opłat dla przedsiębiorców, we wszystkich przypadkach obowiązuje maksymalna stawka, czyli 500 zł za centymetr obwodu drzewa.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

  Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

  1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

  Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

  Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

  Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

  Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

   

  REKLAMA

  Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

  W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

  Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

  Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

  Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

  Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

  REKLAMA

  PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

  W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

  Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

  REKLAMA