reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Zarządzanie nieruchomościami

Jak udzielić pełnomocnictwa

Aktualizacja: 04.11.2009

W celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa do sprzedaży, lub kupna nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza. »

Nowa instytucja prawa zabudowy

Aktualizacja: 04.11.2009

Podczas II Forum hipoteki, które odbyło się w październiku 2009 roku w Warszawie eksperci omawiali rynek nieruchomości w Polsce, koncepcje hipoteki budowlanej, propozycje zmian ustawy o ochronie lokatorów, oraz nową instytucje jaką jest prawo zabudowy. »

Ograniczanie dostępu do nieruchomości

Aktualizacja: 04.11.2009

Właściciel osiedla nie może ograniczać dostępu do nieruchomości niezależnym operatorom telekomunikacyjnym. Praktyki te są niezgodne z prawem antymonopolowym – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nakazała ich zmianę. »

Darowizna nieruchomości-też umowa

Aktualizacja: 04.11.2009

Darowizna nieruchomości jest umową, jej skuteczne dokonanie wymaga więc zachowania formy aktu notarialnego. Fakt przebywania darczyńcy za granicą nie jest przeszkodą do dokonania darowizny. »

Obrót nieruchomości poprzez notariusza

Aktualizacja: 04.11.2009

Planując kupno, czy sprzedaż nieruchomości powinniśmy udać się do notariusza. Bez zachowanej formy aktu notarialnego przeniesienie nieruchomości jest nieważne. »

Lokalne przepisy urbanistyczne określą co wybuduje inwestor

Aktualizacja: 13.01.2010

Zabudowa działki będzie możliwa tylko w obszarze urbanizacji. Jeżeli teren nie będzie miał planów miejscowych, to gmina w lokalnych przepisach określi standardy i rodzaj zabudowy. »

Nabycie komórki, jako części przynależnej

Aktualizacja: 13.01.2010

W odpowiedzi na nadsyłane do nas pytania dotyczące sposobów nabycia pomieszczeń stanowiących części przynależne, własność Gminy czy tez w drodze zasiedzenia, publikujemy wykładnię prawną opartą na poniższym stanie faktycznym. »

Zarządca mieszkania musi zgłosić czynsz

Aktualizacja: 13.01.2010

Tylko do końca lipca licencjonowani zarządcy nieruchomości mają czas na przesłanie danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego. Obowiązek taki nakłada na nich art. 186a ustawy o gospodarce nieruchomościami. »

Planowanie przestrzenne w gminie

Aktualizacja: 13.01.2010

Obowiązujące i planowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują zbyt małą powierzchnię gmin. Utrudnia to projektowanie i realizację inwestycji, a tym samym rozwój tych obszarów. Sprawdź, co należy zmienić w gminnym planowaniu przestrzennym. »

Ewidencja gruntów i budynków w świetle nowej ustawy

Aktualizacja: 13.01.2010

Od 1 kwietnia 2009 r. informacje o gruntach, budynkach i lokalach są jawne i powszechnie dostępne. Dowiedz się, jakie jeszcze zmiany ustawowe przynosi znowelizowane Prawo geodezyjne i kartograficzne. »

Jakie jest uzasadnienie poboru opłaty adiacenckiej

Aktualizacja: 13.01.2010

W jakim stopniu opłaty adiacenckie uiszczane przez obywateli wpływają na realizację inwestycji w infrastrukturę techniczną? »

Komu potrzebne jest planowanie przestrzenne w gminie

Aktualizacja: 13.01.2010

Kiedy już każdy inwestor i każda inwestycja będzie miała swoją specustawę, prawdopodobnie skończy się problem z planowaniem przestrzennym, zniknie dylemat - zmieniać prawo (ustawę) częściowo czy reformować systemowo, bo planowanie przestrzenne stanie się w zasadzie nikomu niepotrzebne.   »

Sąsiednie działki muszą spełniać podobne funkcje

Aktualizacja: 13.01.2010

Przepis art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakazuje wskazanie, co najmniej jednej działki sąsiedniej zabudowanej w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji. Niespełnienie tego wymogu skutkuje uchyleniem decyzji ustalającej warunki zabudowy. »

Bezprawne przejęcie nieruchomości

Aktualizacja: 13.01.2010

Nacjonalizacja, jako akt skierowany do właściciela przedsiębiorstwa, nie mogła powodować wywłaszczenia nieruchomości należących do osób trzecich, ale funkcjonalnie związanych z przedsiębiorstwem - uznał Naczelny Sąd Administracyjny. »

Do kogo należy utrzymanie rowu

Aktualizacja: 13.01.2010

Na mojej łące znajduje się rów melioracyjny. Ostatnio ze względu na jego zły stan zaczęły się z nim kłopoty. Kto powinien zajmować się utrzymywaniem go w należytym stanie? Czy on jest moją własnością? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama