reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Odpowiedzialność za wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Odpowiedzialność za wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

W pierwszej kolejności należy ustalić, kto był odpowiedzialny za odśnieżanie miejsca, w którym poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, np. złamania kończyny.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach utrzymanie czystości i porządku należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Przepisy ustawy o samorządzie terytorialnym nakładają na gminę bezwzględny obowiązek realizacji zadań własnych dotyczących dbałości o ulice, mosty lub place. Warto podkreślić, że gmina nie może uchylić się od wykonania zadania własnego.

Gmina jest zobowiązana zapobiegać zanieczyszczaniu nie tylko ulic, ale i również placów oraz terenów otwartych poprzez zbieranie i pozbywanie się błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości. Jeżeli więc poszkodowany upadkiem doznał szkody na skutek zaniedbań właściciela nieruchomości lub gminy, to może pozwać solidarnie wskazanych sprawców o odszkodowanie (np. kwota wydana na leczenie i rehabilitację) i o zadośćuczynienie za krzywdę (kwota za tzw. straty moralne: ból, cierpienie, unieruchomienie w domu). Niepodjęcie działań porządkowych przez właścicieli nieruchomości, jak również przez samą gminę stanowi czyn niedozwolony w rozumieniu prawa cywilnego.

Istnienie zagrożenia upadkiem w sytuacji dużych opadów śnieżnych, a następnie znacznych roztopów wiąże się z obowiązkiem gminy w postaci dołożenia należytej staranności w wyeliminowaniu sytuacji niebezpiecznych poprzez usunięcie śniegu bądź posypanie piaskiem oblodzonego traktu komunikacyjnego. Gmina nie może tłumaczyć się, że np. w chwili upadku poszkodowanego akurat spadł śnieg, a gminne służby nie zdążyły go usunąć.

Nie znajduje uzasadnienia również i to, że skończyły się pieniądze gminy na odśnieżanie. Jak już wskazano na wstępie, odśnieżanie należy do zadań własnych gminy, które gmina winna wypełnić.

Jeżeli służby gminne nie mogły zebrać i pozbyć się błota, śniegu, lodu lub innych zanieczyszczeń z tego względu, że prywatny właściciel nie uprzątnął ich z chodnika położonego wzdłuż jego nieruchomości, to poszkodowany może domagać się naprawienia szkody tylko od opieszałego właściciela. Niestety, z punktu widzenia poszkodowanego lepiej jest dochodzić zapłaty od gminy, która jest po pierwsze wypłacalna, a po drugie ubezpieczona od odpowiedzialności za szkody spowodowane brakiem czystości i porządku na terenie gminy. Niezależnie od roszczeń cywilnych każdy prywatny właściciel nieruchomości, który ma obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie swej nieruchomości, a nie wykonuje tych obowiązków, winien liczyć się z grzywną do 1.500 złotych za wykroczenie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama