REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzenie czynszów za lokale komunalne: czy skorzystają tylko warszawiacy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Umorzenie czynszów za lokale komunalne: czy skorzystają tylko warszawiacy?/ Shutterstock
Umorzenie czynszów za lokale komunalne: czy skorzystają tylko warszawiacy?/ Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rada Warszawy niedawno zadecydowała o częściowym umorzeniu czynszowych długów. Tłumaczymy, czy inne polskie miasta mogą postąpić podobnie.

Aktualizacja: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy przypomina, że możliwość wzięcia udziału w Programie Restrukturyzacji zadłużenia upływa z dniem 29 czerwca 2021 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Problem zadłużenia związanego z mieszkaniami komunalnymi niestety ma ogromną skalę. Niedawna analiza portalu RynekPierwotny.pl (bazująca na danych GUS - u) wskazuje, że pod koniec 2016 r. niemal połowa gminnych lokali była obciążona długiem czynszowym. Na każde z 404 000 zadłużonych mieszkań gminnych, przypadał wówczas niezapłacony czynsz wynoszący prawie 5600 zł.

Problem długów czynszowych występuje również na terenie stolicy. Właśnie dlatego Rada miasta stołecznego Warszawy niedawno przyjęła specjalny program oddłużeniowy. Na jego wprowadzeniu mają skorzystać mieszkańcy lokali komunalnych i socjalnych. W bieżącym roku pojawiła się też informacja mówiąca, że specjalną ofertę oddłużeniową przygotowują władze Wrocławia. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy na wprowadzenie podobnych inicjatyw mogą liczyć również mieszkańcy innych polskich gmin. Artykuł przygotowany przez RynekPierwotny.pl dodatkowo odpowiada na pytanie, jak złożyć indywidualny wniosek o umorzenie zaległości czynszowych.

Gminy posiadają swobodę w zarządzaniu lokalami (i długami)

Niedawne działania Rady Warszawy dotyczące programu umorzeniowego wskazują, że gmina oraz miasto na prawach powiatu może masowo umarzać długi związane z użytkowaniem mieszkań komunalnych i socjalnych. Warto dowiedzieć się, na jakiej podstawie prawnej bazują takie możliwości umorzenia. W tym kontekście ważny wydaje się artykuł 59 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 157 poz. 1240). Wskazuje on, że: „w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym (…) mogą być umarzane”.

Cytowany artykuł ustawy o finansach publicznych przewiduje również możliwość rozłożenia na raty lub przedłużenia spłaty (prolongowania) należności gminy o charakterze cywilnoprawnym. Czynszowe długi lokatorów mieszkań komunalnych oraz socjalnych, bez wątpienia mają właśnie taki charakter. W kontekście umorzeń, spore znaczenie ma także ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Wspomniany akt prawny przyznaje gminom prawo do samodzielnego zarządzania zasobem mieszkaniowym. Takie zarządzanie oczywiście nie może być sprzeczne z prawem i zasadami racjonalnego gospodarowania. Podobna zasada dotyczy również kwestii umorzeń. Gmina nie powinna umarzać należności, które łatwo można „ściągnąć”. W przeciwnym razie jej władze narażają się na zarzuty związane z niegospodarnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek umorzeniowy powinien być dobrze uzasadniony …

REKLAMA

Warto zdawać sobie sprawę, że gmina może zastosować preferencyjne warunki spłaty długu (umorzenie, prolongatę, rozłożenie na raty) nie tylko wtedy, gdy obowiązuje masowy plan oddłużenia (taki jak ten warszawski). Istnieje również opcja udzielenia indywidualnej ulgi w spłacie dłużnikowi, który wystosuje odpowiedni wniosek. Gminy lub ich jednostki organizacyjne zarządzające zasobami mieszkaniowymi, czasem same umieszczają szablony takich wniosków na swoich stronach internetowych. Jeżeli nie ma obowiązującego wzoru, to komunalny dłużnik może sam zredagować wniosek. Taki dokument oprócz oznaczenia stron sprawy, daty, miejsca i podpisu powinien zawierać propozycję rozwiązania zadłużeniowego problemu oraz uzasadnienie preferencyjnych warunków spłaty. Takim uzasadnieniem może być na przykład choroba wnioskodawcy albo jego członka rodziny (udokumentowana w załączniku do wniosku). Dodatkowe wymagania odnośnie wniosków mogą wynikać z ewentualnej uchwały rady gminy lub miasta na prawach powiatu dotyczącej zasad umarzania długów za wynajem mieszkań komunalnych i socjalnych.

Warto również pamiętać o tym, że gmina/miasto nie rozstrzyga o umorzeniu indywidualnych zaległości czynszowych w drodze postępowania administracyjnego. Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 1 lipca 2013 r. (sygn. akt I SAB/Gl 5/13) potwierdza, że takie umorzenie (podobnie jak prolongata długu lub rozłożenie na raty) następuje wedle przepisów kodeksu cywilnego. Dlatego sąd administracyjny nie może rozstrzygać np. kwestii bezczynności wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, do którego skierowano wniosek o preferencyjne warunki spłaty. Taka sprawa leży w zakresie działania sądu cywilnego.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA