REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady dotyczące podatku od nieruchomości

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nowe zasady dotyczące podatku od nieruchomości./ fot. Shutterstock
Nowe zasady dotyczące podatku od nieruchomości./ fot. Shutterstock
Media

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym. W sposób jednoznaczny regulują one różnie interpretowane dotychczas zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiegają urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej oraz służące do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej. 

Do końca 2018 r. istotnym problemem tysięcy rodzimych właścicieli wszelkiego rodzaju gruntów, przez które przebiegały urządzenia przesyłowe stanowiące własność przedsiębiorcy prowadzącego działalność telekomunikacyjną albo działalność w zakresie przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej, mogło być ich opodatkowanie podatkiem od nieruchomości w jego maksymalnym wymiarze. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl uzasadnieniem dla takiej daniny miało być uznanie tych gruntów za miejsce prowadzenie działalności gospodarczej.

REKLAMA

I tak przykładowo grunty leśne lub rolne, nad którymi przebiegają linie energetyczne, przed wejściem w życie przedmiotowej noweli były wielokroć uznawane za grunty zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność odpowiednio leśna lub rolna, czyli na działalność w zakresie przesyłu energii.

W związku z tym powszechną praktyką organów podatkowych było naliczanie dla tych gruntów podatku od nieruchomości w maksymalnym wymiarze w miejsce podatku leśnego lub rolnego. 

Sytuację jeszcze bardziej komplikował fakt uznaniowości w interpretacji omawianych przepisów. Oznacza to, że sposób opodatkowania gruntów o podobnym przeznaczeniu, na których znajdowała się analogiczna infrastruktura przesyłowa, bywał zupełnie różnie określany w zależności od lokalizacji i decyzji miejscowych organów podatkowych w postaci wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W efekcie skutkowało to licznymi sporami, odwołaniami czy w końcu zaskarżaniem przez podatników decyzji organów podatkowych do sądów administracyjnych.

REKLAMA

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym zmienia obowiązujące przepisy, doprecyzowując pojęcie gruntów rolnych, leśnych i innych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedmiotowa nowela kategorycznie wyklucza grunty, na których usytuowane są urządzenia infrastruktury przesyłowej należące do przedsiębiorcy nie będącego właścicielem tych gruntów, z kategorii zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z tymi urządzeniami i ich funkcjonowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym raz na zawsze eliminuje wszelkie spekulacje oraz uznaniowość decyzji o możliwości opodatkowywania takich gruntów podatkiem innym od właściwego ze względu na ich przeznaczenie.

Tym samym od początku roku naliczanie podatku od nieruchomości w maksymalnym wymiarze jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy grunty te są jednocześnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność wynikająca z usytuowania wyżej opisanych urządzeń przesyłowych.  

Przygotowanie: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA