REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady dotyczące podatku od nieruchomości

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nowe zasady dotyczące podatku od nieruchomości./ fot. Shutterstock
Nowe zasady dotyczące podatku od nieruchomości./ fot. Shutterstock
Media

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym. W sposób jednoznaczny regulują one różnie interpretowane dotychczas zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiegają urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej oraz służące do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej. 

Do końca 2018 r. istotnym problemem tysięcy rodzimych właścicieli wszelkiego rodzaju gruntów, przez które przebiegały urządzenia przesyłowe stanowiące własność przedsiębiorcy prowadzącego działalność telekomunikacyjną albo działalność w zakresie przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej, mogło być ich opodatkowanie podatkiem od nieruchomości w jego maksymalnym wymiarze. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl uzasadnieniem dla takiej daniny miało być uznanie tych gruntów za miejsce prowadzenie działalności gospodarczej.

REKLAMA

I tak przykładowo grunty leśne lub rolne, nad którymi przebiegają linie energetyczne, przed wejściem w życie przedmiotowej noweli były wielokroć uznawane za grunty zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność odpowiednio leśna lub rolna, czyli na działalność w zakresie przesyłu energii.

W związku z tym powszechną praktyką organów podatkowych było naliczanie dla tych gruntów podatku od nieruchomości w maksymalnym wymiarze w miejsce podatku leśnego lub rolnego. 

Sytuację jeszcze bardziej komplikował fakt uznaniowości w interpretacji omawianych przepisów. Oznacza to, że sposób opodatkowania gruntów o podobnym przeznaczeniu, na których znajdowała się analogiczna infrastruktura przesyłowa, bywał zupełnie różnie określany w zależności od lokalizacji i decyzji miejscowych organów podatkowych w postaci wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W efekcie skutkowało to licznymi sporami, odwołaniami czy w końcu zaskarżaniem przez podatników decyzji organów podatkowych do sądów administracyjnych.

REKLAMA

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym zmienia obowiązujące przepisy, doprecyzowując pojęcie gruntów rolnych, leśnych i innych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedmiotowa nowela kategorycznie wyklucza grunty, na których usytuowane są urządzenia infrastruktury przesyłowej należące do przedsiębiorcy nie będącego właścicielem tych gruntów, z kategorii zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z tymi urządzeniami i ich funkcjonowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym raz na zawsze eliminuje wszelkie spekulacje oraz uznaniowość decyzji o możliwości opodatkowywania takich gruntów podatkiem innym od właściwego ze względu na ich przeznaczenie.

Tym samym od początku roku naliczanie podatku od nieruchomości w maksymalnym wymiarze jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy grunty te są jednocześnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność wynikająca z usytuowania wyżej opisanych urządzeń przesyłowych.  

Przygotowanie: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA