REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy gmina może zmienić miejscowy plan?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kiedy gmina może zmienić miejscowy plan?/ fot. Shutterstock
Kiedy gmina może zmienić miejscowy plan?/ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może wywołać poważne skutki dla właścicieli nieruchomości. Wyjaśniamy na jakich zasadach gmina dokonuje takiej zmiany.

W przypadku niektórych gmin, uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wciąż jest odległą perspektywą. Warto nadmienić, że na razie dopiero jedna trzecia powierzchni naszego kraju została pokryta takimi planami. Nie zmienia to faktu, że na terenie części gmin plany zagospodarowania przestrzennego obowiązują od dość dawna. Wraz ze zmianami lokalnych realiów i potrzeb inwestycyjnych, czasem pojawia się potrzeba aktualizacji miejscowego planu. Opisywana sytuacja może wywierać spory wpływ na właścicieli niektórych gruntów. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wytłumaczyć, kiedy osoby potencjalnie dotknięte przez zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mogą zgłosić swoje uwagi i wnioski.

REKLAMA

Zmiana miejscowego planu następuje tak samo jak uchwalenie

Wszystkie kluczowe informacje o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego znajdziemy w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 nr 80 poz. 717). Ten ważny akt prawny ustala również zasady aktualizacji wspomnianych planów miejscowych. Artykuł 27 ustawy z 27 marca 2003 r. wskazuje, że zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego następuje w takim samym trybie, jak jego wcześniejsze uchwalenie.

Polecamy serwis: Księgowość budżetowa

REKLAMA

Wedle obowiązujących przepisów, aktualizacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinna rozpocząć się od odpowiedniej uchwały rady gminy. Wspomnianą uchwałę rada gminy podejmuje z własnej inicjatywy albo w odpowiedzi na wniosek wójta/burmistrza/prezydenta miasta. Możliwa jest też zmiana planu na wniosek jednego z mieszkańców gminy lub okolicznego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji wójt, burmistrz i prezydent miasta nie będzie związany żadnymi terminami oraz procedurami dotyczącymi rozpatrzenia wniosku od osoby fizycznej albo prawnej.

Po podjęciu przez gminę uchwały dotyczącej sporządzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta musi opublikować zawiadomienie. Takie zawiadomienie powinno zostać przekazane poprzez urzędowe obwieszczenie i prasę miejscową, a także w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie (np. przez sołtysów albo rady osiedli). Zawiadomienie określa formę, miejsce oraz termin składania wniosków do nowego planu. Ten termin nie może być krótszy niż 3 tygodnie naliczane od dnia przekazania informacji o sporządzaniu nowego planu miejscowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rozpatrzenie naszych uwag trzeba będzie trochę poczekać …

REKLAMA

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta po rozpatrzeniu wniosków sporządza projekt planu miejscowego. Następnie dokonywane są ewentualne zmiany wynikające z między urzędowych opinii i uzgodnień. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta w dalszej kolejności zawiadamia o wyłożeniu projektu do publicznego wglądu (na okres co najmniej 21 dni). Takie wyłożenie musi zostać zapowiedziane przynajmniej 7 dni wcześniej. Podczas wyłożenia ma miejsce publiczna dyskusja nad nowym planem. Po zakończeniu publicznej prezentacji projektu, zainteresowane osoby muszą mieć co najmniej 14 dni na złożenie uwag dotyczących planu.  

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym daje wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta 21 dni na rozpatrzenie uwag do nowego planu. Co ważne, ten trzytygodniowy termin nalicza się począwszy od daty zakończenia przyjmowania uwag. To oznacza, że osoba składająca uwagę na 7 dni przed granicznym terminem, może nawet przez niecały miesiąc poczekać na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Warto pamiętać, że nieuwzględnione uwagi są przedstawiane radzie gminy, która może się do nich przychylić.

Jeżeli uwagi właściciela nieruchomości nie zostały uwzględnione podczas uchwalania nowego planu, to taka osoba fizyczna lub prawna ma do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wnioskowanie o kolejną zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Gminy nie są chętne do takiej zmiany, która skutkuje koniecznością przeprowadzenia całej rozbudowanej procedury od początku. Drugi wariant polega na zaskarżeniu miejscowego planu do sądu administracyjnego. 

Gmina musi zapłacić odszkodowanie lub wykupić nieruchomość

W ramach uzupełnienia warto przypomnieć o odpowiedzialności, jaką gmina ponosi za uniemożliwienie lub istotne ograniczenie możliwości dotychczasowego wykorzystywania nieruchomości (na wskutek uchwalenia albo zmiany planu miejscowego). Taka odpowiedzialność dotyczy również zmian wprowadzonych przez plan w stosunku do części nieruchomości. Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości może domagać się od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo wykupienia gruntu (w całości lub części). W odpowiedzi na roszczenia gmina może zaproponować nieruchomość zamienną. Taka propozycja zamiany oczywiście nie powinna skutkować stratami dla osoby pokrzywdzonej nowym planem miejscowym.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA