REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lokalu komunalnego nie można podnająć?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy lokalu komunalnego nie można podnająć?/ fot. Fotolia
Czy lokalu komunalnego nie można podnająć?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lokale komunalne niekiedy są podnajmowane w celach zarobkowych. Warto dowiedzieć się, jakimi konsekwencjami grozi takie postępowanie najemcy mieszkania komunalnego.

Z komunalnym zasobem mieszkaniowym jest związanych wiele problemów. Wystarczy tylko wspomnieć, że aż 85% bloków mieszkalnych i kamienic należących do gmin, obecnie wymaga częściowego lub kapitalnego remontu. Kolejny problem to wysoki poziom zadłużenia czynszowego oraz jego powszechność. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na co drugim mieszkaniu komunalnym ciąży dług związany z zaległym czynszem. Jeszcze inny problem stanowi użytkowanie mieszkań komunalnych przez osoby, które nie powinny dłużej wykorzystywać takich „M” (np. ze względu na zbyt wysokie dochody lub posiadanie innego lokum). Osoby wynajmujące mieszkanie komunalne, które obecnie jest im niepotrzebne, dość często decydują się na podnajem tego lokalu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, jakimi konsekwencjami grozi takie zachowanie zwalczane przez władze polskich miast.

REKLAMA

Nie można podnająć żadnego lokalu bez zgody jego właściciela

Warto przypomnieć, że wynajem mieszkań od gminy opiera się na ogólnych przepisach kodeksu cywilnego oraz szczegółowych regulacjach wymienionych przez ustawę o ochronie praw lokatorów. Artykuł 6882 kodeksu cywilnego wskazuje, że najemca lokalu bez zgody wynajmującego nie może podnająć takiej nieruchomości (całkowicie albo częściowo) lub oddać jej do bezpłatnego użytkowania. Ten zakaz podnajmu bez zgody właściciela lokum (np. gminy) nie dotyczy jedynie udostępnienia „M” osobie, wobec której najemca posiada obowiązek alimentacyjny. Co ważne, obowiązek alimentacyjny musi zostać potwierdzony przez sąd.

Trzeba podkreślić, że ustawa o ochronie praw lokatorów (oficjalnie: ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego) przewiduje negatywne konsekwencje dla osoby prowadzącej niezgłoszony podnajem. Zgodnie z artykułem 11 ustęp 2 wspomnianej ustawy, wynajmujący (właściciel lokalu) może wypowiedzieć umowę najmu, jeżeli lokator bez wymaganej pisemnej zgody wynajął, podnajął albo oddał mieszkanie do bezpłatnego użytkowania. Identyczna sankcja znajduje zastosowanie również wtedy, gdy najem, podnajem lub bezpłatne użytkowanie dotyczy tylko części lokalu (np. jednego pokoju).

Najemca oraz podnajemca będzie miał miesiąc na wyprowadzkę

Wedle przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, wypowiedzenie umowy związane z nieuzgodnionym najem, podnajmem lub oddaniem w bezpłatne użytkowanie, powinno zostać dokonane z przynajmniej miesięcznym terminem (na koniec miesiąca kalendarzowego). W tym kontekście warto pamiętać, że ewentualna umowa podnajmu ulega rozwiązaniu wraz z wygaśnięciem umowy najmu. Co ważne, do momentu zakończenia najmu, zarówno najemca, jak i podnajemca odpowiada za wyrządzone szkody. Wynika to z artykułu 668 paragraf 1 kodeksu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorządy próbują aktywnie walczyć z nielegalnym podnajmem

Gminy stosunkowo często korzystają z możliwości, jakie ustawa o ochronie praw lokatorów daje im w stosunku do osób nielegalnie podnajmujących mieszkanie komunalne. Chodzi o wspomniane już wcześniej wypowiedzenie umowy najmu z miesięcznym terminem. Można jednak przypuszczać, że przypadki nielegalnego podnajmu, które są wykrywane przez samorządy, stanowią tylko czubek góry lodowej. O podnajmie bez zgody właściciela informują gminę na przykład lokatorzy innych mieszkań komunalnych. Niektóre instytucje zarządzające gminnym zasobem mieszkaniowym, umożliwiają anonimowe zgłoszenie podnajmu prowadzonego bez ich zgody. Nielegalny podnajem może wyjść na jaw również wtedy, gdy pracownicy zarządu budownictwa mieszkaniowego lub podobnej instytucji odwiedzą mieszkanie w innym celu niż kontrola (np. podczas usuwania awarii).

Uzyskanie zgody na podnajem może okazać się problematyczne

O możliwość legalnego podnajęcia lokalu komunalnego czasem pytają np. osoby, które ze względu na charakter swojej pracy muszą często przebywać poza miejscem zamieszkania. Teoretycznie istnieje możliwość legalnego podnajmu mieszkania komunalnego przez takie osoby po uzyskaniu odpowiedniej zgody od gminy. W praktyce pozytywna decyzja samorządu wydaje się jednak mało prawdopodobna (zwłaszcza w przypadku sporego deficytu lokali komunalnych na danym terenie). Wnioskodawca może natomiast narazić się na kontrolę związaną z podejrzeniami o niewykorzystywanie mieszkania lub jego wcześniejsze podnajęcie.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

  Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

  Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

  1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

  REKLAMA

  Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

  Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

  Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

  Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

  REKLAMA