REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lokalu komunalnego nie można podnająć?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy lokalu komunalnego nie można podnająć?/ fot. Fotolia
Czy lokalu komunalnego nie można podnająć?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lokale komunalne niekiedy są podnajmowane w celach zarobkowych. Warto dowiedzieć się, jakimi konsekwencjami grozi takie postępowanie najemcy mieszkania komunalnego.

Z komunalnym zasobem mieszkaniowym jest związanych wiele problemów. Wystarczy tylko wspomnieć, że aż 85% bloków mieszkalnych i kamienic należących do gmin, obecnie wymaga częściowego lub kapitalnego remontu. Kolejny problem to wysoki poziom zadłużenia czynszowego oraz jego powszechność. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na co drugim mieszkaniu komunalnym ciąży dług związany z zaległym czynszem. Jeszcze inny problem stanowi użytkowanie mieszkań komunalnych przez osoby, które nie powinny dłużej wykorzystywać takich „M” (np. ze względu na zbyt wysokie dochody lub posiadanie innego lokum). Osoby wynajmujące mieszkanie komunalne, które obecnie jest im niepotrzebne, dość często decydują się na podnajem tego lokalu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, jakimi konsekwencjami grozi takie zachowanie zwalczane przez władze polskich miast.

REKLAMA

Nie można podnająć żadnego lokalu bez zgody jego właściciela

Warto przypomnieć, że wynajem mieszkań od gminy opiera się na ogólnych przepisach kodeksu cywilnego oraz szczegółowych regulacjach wymienionych przez ustawę o ochronie praw lokatorów. Artykuł 6882 kodeksu cywilnego wskazuje, że najemca lokalu bez zgody wynajmującego nie może podnająć takiej nieruchomości (całkowicie albo częściowo) lub oddać jej do bezpłatnego użytkowania. Ten zakaz podnajmu bez zgody właściciela lokum (np. gminy) nie dotyczy jedynie udostępnienia „M” osobie, wobec której najemca posiada obowiązek alimentacyjny. Co ważne, obowiązek alimentacyjny musi zostać potwierdzony przez sąd.

Trzeba podkreślić, że ustawa o ochronie praw lokatorów (oficjalnie: ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego) przewiduje negatywne konsekwencje dla osoby prowadzącej niezgłoszony podnajem. Zgodnie z artykułem 11 ustęp 2 wspomnianej ustawy, wynajmujący (właściciel lokalu) może wypowiedzieć umowę najmu, jeżeli lokator bez wymaganej pisemnej zgody wynajął, podnajął albo oddał mieszkanie do bezpłatnego użytkowania. Identyczna sankcja znajduje zastosowanie również wtedy, gdy najem, podnajem lub bezpłatne użytkowanie dotyczy tylko części lokalu (np. jednego pokoju).

Najemca oraz podnajemca będzie miał miesiąc na wyprowadzkę

Wedle przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, wypowiedzenie umowy związane z nieuzgodnionym najem, podnajmem lub oddaniem w bezpłatne użytkowanie, powinno zostać dokonane z przynajmniej miesięcznym terminem (na koniec miesiąca kalendarzowego). W tym kontekście warto pamiętać, że ewentualna umowa podnajmu ulega rozwiązaniu wraz z wygaśnięciem umowy najmu. Co ważne, do momentu zakończenia najmu, zarówno najemca, jak i podnajemca odpowiada za wyrządzone szkody. Wynika to z artykułu 668 paragraf 1 kodeksu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorządy próbują aktywnie walczyć z nielegalnym podnajmem

Gminy stosunkowo często korzystają z możliwości, jakie ustawa o ochronie praw lokatorów daje im w stosunku do osób nielegalnie podnajmujących mieszkanie komunalne. Chodzi o wspomniane już wcześniej wypowiedzenie umowy najmu z miesięcznym terminem. Można jednak przypuszczać, że przypadki nielegalnego podnajmu, które są wykrywane przez samorządy, stanowią tylko czubek góry lodowej. O podnajmie bez zgody właściciela informują gminę na przykład lokatorzy innych mieszkań komunalnych. Niektóre instytucje zarządzające gminnym zasobem mieszkaniowym, umożliwiają anonimowe zgłoszenie podnajmu prowadzonego bez ich zgody. Nielegalny podnajem może wyjść na jaw również wtedy, gdy pracownicy zarządu budownictwa mieszkaniowego lub podobnej instytucji odwiedzą mieszkanie w innym celu niż kontrola (np. podczas usuwania awarii).

Uzyskanie zgody na podnajem może okazać się problematyczne

O możliwość legalnego podnajęcia lokalu komunalnego czasem pytają np. osoby, które ze względu na charakter swojej pracy muszą często przebywać poza miejscem zamieszkania. Teoretycznie istnieje możliwość legalnego podnajmu mieszkania komunalnego przez takie osoby po uzyskaniu odpowiedniej zgody od gminy. W praktyce pozytywna decyzja samorządu wydaje się jednak mało prawdopodobna (zwłaszcza w przypadku sporego deficytu lokali komunalnych na danym terenie). Wnioskodawca może natomiast narazić się na kontrolę związaną z podejrzeniami o niewykorzystywanie mieszkania lub jego wcześniejsze podnajęcie.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA