REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opóźnione wpisy w księgach wieczystych - czy można pozwać Skarb Państwa?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Opóźnione wpisy w księgach wieczystych - czy można pozwać Skarb Państwa?
Opóźnione wpisy w księgach wieczystych - czy można pozwać Skarb Państwa?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opóźnione wpisy w księgach wieczystych (dotyczące zwłaszcza hipotek) stanowią spory problem. Wyjaśniamy, czy można w związku z tym pozwać Skarb Państwa.

Opóźnione wpisy w księgach wieczystych

Masowe przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów pod budynkami mieszkalnymi w prawo własności ma kilka negatywnych konsekwencji, których najwyraźniej nie przewidział ustawodawca. Pierwszym takim niepożądanym skutkiem jest wydłużenie czasu dokonywania wpisów przez obciążone sądy wieczystoksięgowe. Chodzi zwłaszcza o przedłużone wpisy hipotek. W przypadku niektórych sądów (zwłaszcza tych z większych miast), deklarowany czas oczekiwania na wpis hipoteki wynosi kilka miesięcy. Niechlubne rekordy bywają jeszcze gorsze. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa informuje obecnie, że średni czas rozpatrywania wniosków (poza przekształceniowymi) wynosi około 10 miesięcy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, czy w związku z ewidentnym paraliżem niektórych wydziałów wieczystoksięgowych można domagać się rekompensaty za przedłużony czas oczekiwania na wpis.

REKLAMA

Wpis hipoteki

REKLAMA

Wydaje się, że najwięcej potencjalnych roszczeń w związku z wydłużonym postępowaniem wieczystoksięgowym dotyczyłoby wpisu hipoteki. Wynika to ze specyfiki samej hipoteki, która powstaje wraz z chwilą dokonania konstytutywnego wpisu. Do czasu wpisania (powstania) hipoteki, banki zwykle naliczają wyższy koszt kredytu (np. poprzez ubezpieczenie pomostowe), co stanowi konsekwencję większego ryzyka. Taka sytuacja dotyczy nie tylko kredytów mieszkaniowych dla konsumentów, ale również kredytów inwestycyjnych, które zaciągają przedsiębiorcy.

Problem może być również związany z długim czasem wykreślenia hipoteki po spłacie kredytu, gdyż hipoteczny wpis zniechęca nabywców nieruchomości. Co więcej, niektóre banki kredytujące zakup domu, działki lub lokalu przez nowego właściciela chcą dokonać wpisu hipotecznego na pierwszym miejscu - nawet jeśli wcześniejsze zobowiązanie zostało już całkowicie spłacone, a w księgach widnieje wzmianka o złożeniu wniosku dotyczącego wykreślenia hipoteki. W kontekście późnego wykreślenia hipoteki, sprzedającemu trudniej będzie jednak udowodnić poniesione straty i utracone zyski. Obecny wzrost cen nieruchomości działa bowiem na korzyść sprzedających.

Pozwy w związku z długim postępowaniem

REKLAMA

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają również uwagę, że skargi i pozwy związane z przewlekłością postępowań (nie tylko wieczystoksięgowych) nie stanowią żadnej nowości. Wynika to z chronicznych problemów dotyczących działania wymiaru sprawiedliwości. Wspomniane problemy na pewno stanowiły jakieś uzasadnienie dla uchwalenia ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Ten akt prawny dotyczy również postępowań cywilnych, których szczególnym rodzajem są postępowania wieczystoksięgowe uregulowane przez kodeks postępowania cywilnego (zobacz art. 626 indeks 1 - art. 628 KPC).

Ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. określa zasady wnoszenia skargi przez stronę, której prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone ze względu na działanie lub bezczynność sądu. Odpowiednią skargę składa się do sądu, w którym jest prowadzone przewlekłe postępowanie. Jeżeli sąd przełożony (zwykle apelacyjny) uzna, że skarga jest uzasadniona, to zostanie przyznane świadczenie od Skarbu Państwa wynoszące 2000 zł - 20 000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też wiedzieć, że skarga na przewlekłość postępowania podlega stałej opłacie sądowej wynoszącej 200 zł. Na całe szczęście, ta kwota jest zwracana z urzędu po uwzględnieniu lub odrzuceniu skargi. Sąd powinien wydać orzeczenie w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia opisywanej skargi. Niestety, wielu skarżących zapomina, że skarga na przewlekłość musi zostać złożona przed zakończeniem postępowania (np. wieczystoksięgowego). Niestety, na postanowienie sądu o oddaleniu skargi dotyczącej przewlekłości postępowania nie przysługuje zażalenie (zobacz: Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 23 marca 2006 roku - sygn. akt: III SPZP 3/05).

Uwzględniona skarga bardzo ułatwia dalszy spór sądowy

Opisywany wcześniej mechanizm skargowy posiada swoje ograniczenia, ale jest użyteczny, jeśli konsument lub przedsiębiorca zechce dochodzić od Skarbu Państwa większej kwoty w ramach odszkodowania za przewlekłe postępowanie. Taką możliwość przewiduje artykuł 15 ustęp 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. mówiący, że: „strona, której skargę uwzględniono, może w odrębnym postępowaniu dochodzić naprawienia szkody wynikłej ze stwierdzonej przewlekłości od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika”. Co więcej, sąd rozpatrujący sprawę w osobnym postępowaniu nie może kwestionować przewlekłości procedur, jeśli skarga z tego tytułu została wcześniej uwzględniona.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA