REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstrzymanie wypłaty dodatku mieszkaniowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
dodatek mieszkaniowy, wstrzymanie wypłaty
dodatek mieszkaniowy, wstrzymanie wypłaty
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się w drodze decyzji administracyjnej do czasu uregulowania zaległości w wypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal. Jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania decyzji, decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa.

Pobierający należności za lokale mieszkalne ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia organu przyznającego dodatek mieszkaniowy o wystąpieniu zaległości obejmującej pełne 2 miesiące. Zasadą jest, że dodatek mieszkaniowy nie pokrywa 100% ponoszonych wydatków za zajmowany lokal, gdyż ustawodawca przewidział tzw. udział własny, określony procentowo w zależności od dochodów gospodarstwa domowego. Ponadto wysokość dodatku mieszkaniowego łącznie z ryczałtem na zakup opału nie może przekraczać 70% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 70% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni. Dodatkowo, określony w tym przepisie wskaźnik procentowy rada gminy może w drodze uchwały podwyższyć lub obniżyć nie więcej niż o 20 punktów procentowych. W przypadku podjęcia przez radę gminy stosownej uchwały maksymalna wysokość dodatku mieszkaniowego może zostać obniżona do 50% wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny lub podwyższona do 90% tych wydatków. W praktyce z reguły podejmowane są uchwały obniżające o 20 punktów procentowych wskaźniki określone w przytoczonym wyżej art. 6 ust. 10 DodMieszkU. Oznacza to, że w przypadkach osób osiągających minimalne dochody lub nieosiągających żadnego dochodu przyznany dodatek mieszkaniowy pokryje najwyżej 50% ponoszonych wydatków. Pozostałą różnicę zobowiązani muszą opłacać na bieżąco. Instytucja wstrzymania wypłaty dodatku mieszkaniowego określana jest jako środek dyscyplinujący wobec osób pobierających dodatek mieszkaniowy, mający na celu terminowe opłacanie przez nich należności czynszowych.

REKLAMA

Zobacz również: Dodatki mieszkaniowe. Wysokość dodatku

Fakt nieopłacania na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny stanowi zatem wystarczającą przesłankę wydania przez właściwy organ decyzji o wstrzymaniu wypłaty dodatku mieszkaniowego bez względu na przyczyny, które doprowadziły do zaniechania wpłat na konto zarządcy domu.

Ponowne przyznanie dodatku

REKLAMA

Osoba, w stosunku do której z powodu nieuregulowania należności za zajmowany lokal mieszkalny wygasła decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego, może wystąpić ponownie o jego przyznanie po uregulowaniu zaległości powstałych w okresie obowiązywania tej decyzji.

Wyrażenie "może wystąpić ponownie o jego przyznanie" dotyczy ubiegania się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, który nie został wypłacony w okresie objętym wygasłą decyzją o przyznaniu dodatku mieszkaniowego z powodu zaległości w opłacaniu należności za zajmowany lokal". Z uzasadnienia uchwały wynika m.in., że prawo do dodatku ma charakter powszechny, jednakże jego przyznanie następuje na wniosek i uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w ustawie, a dotyczących zarówno tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, powierzchni zajmowanego lokalu, jak i dochodu. Decyzja w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego ma przy tym charakter decyzji czasowej, jest bowiem wydawana na ściśle określony termin - 6 miesięcy, a przyznanie dodatku na kolejne okresy sześciomiesięczne następuje po złożeniu nowego wniosku. Taka regulacja powoduje, że składając za każdym razem nowy wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy spełniać ustawowe warunki tak jak przy pierwszym wniosku. Takim warunkiem jest posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego o odpowiedniej powierzchni użytkowej oraz uzyskiwanie określonego miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żaden przepis ustawy nie uzależnia przyznania dodatku mieszkaniowego po raz pierwszy od opłacania przez wnioskodawcę na bieżąco należności za zajmowany lokal bądź niewystępowania zaległości czynszowych; organ nie ma uprawnień do badania tej kwestii. Jeżeli więc ustawa przyjmuje, że przyznanie dodatku na kolejne 6 miesięcy wymaga każdorazowo nowego wniosku, przemawia to za tym, że również w tym wypadku nie ma podstaw prawnych do uzależnienia przyznania dodatku od uregulowania powstałych wcześniej zaległości w opłatach za zajmowany lokal (…).

Podstawa prawna:
• ustawa z 21.6.2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 71, poz. 734 ze zm.)

Zajrzyj: Forum

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA