Wstrzymanie wypłaty dodatku mieszkaniowego
REKLAMA
REKLAMA
Pobierający należności za lokale mieszkalne ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia organu przyznającego dodatek mieszkaniowy o wystąpieniu zaległości obejmującej pełne 2 miesiące. Zasadą jest, że dodatek mieszkaniowy nie pokrywa 100% ponoszonych wydatków za zajmowany lokal, gdyż ustawodawca przewidział tzw. udział własny, określony procentowo w zależności od dochodów gospodarstwa domowego. Ponadto wysokość dodatku mieszkaniowego łącznie z ryczałtem na zakup opału nie może przekraczać 70% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 70% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni. Dodatkowo, określony w tym przepisie wskaźnik procentowy rada gminy może w drodze uchwały podwyższyć lub obniżyć nie więcej niż o 20 punktów procentowych. W przypadku podjęcia przez radę gminy stosownej uchwały maksymalna wysokość dodatku mieszkaniowego może zostać obniżona do 50% wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny lub podwyższona do 90% tych wydatków. W praktyce z reguły podejmowane są uchwały obniżające o 20 punktów procentowych wskaźniki określone w przytoczonym wyżej art. 6 ust. 10 DodMieszkU. Oznacza to, że w przypadkach osób osiągających minimalne dochody lub nieosiągających żadnego dochodu przyznany dodatek mieszkaniowy pokryje najwyżej 50% ponoszonych wydatków. Pozostałą różnicę zobowiązani muszą opłacać na bieżąco. Instytucja wstrzymania wypłaty dodatku mieszkaniowego określana jest jako środek dyscyplinujący wobec osób pobierających dodatek mieszkaniowy, mający na celu terminowe opłacanie przez nich należności czynszowych.
REKLAMA
Zobacz również: Dodatki mieszkaniowe. Wysokość dodatku
Fakt nieopłacania na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny stanowi zatem wystarczającą przesłankę wydania przez właściwy organ decyzji o wstrzymaniu wypłaty dodatku mieszkaniowego bez względu na przyczyny, które doprowadziły do zaniechania wpłat na konto zarządcy domu.
Ponowne przyznanie dodatku
REKLAMA
Osoba, w stosunku do której z powodu nieuregulowania należności za zajmowany lokal mieszkalny wygasła decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego, może wystąpić ponownie o jego przyznanie po uregulowaniu zaległości powstałych w okresie obowiązywania tej decyzji.
Wyrażenie "może wystąpić ponownie o jego przyznanie" dotyczy ubiegania się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, który nie został wypłacony w okresie objętym wygasłą decyzją o przyznaniu dodatku mieszkaniowego z powodu zaległości w opłacaniu należności za zajmowany lokal". Z uzasadnienia uchwały wynika m.in., że prawo do dodatku ma charakter powszechny, jednakże jego przyznanie następuje na wniosek i uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w ustawie, a dotyczących zarówno tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, powierzchni zajmowanego lokalu, jak i dochodu. Decyzja w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego ma przy tym charakter decyzji czasowej, jest bowiem wydawana na ściśle określony termin - 6 miesięcy, a przyznanie dodatku na kolejne okresy sześciomiesięczne następuje po złożeniu nowego wniosku. Taka regulacja powoduje, że składając za każdym razem nowy wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy spełniać ustawowe warunki tak jak przy pierwszym wniosku. Takim warunkiem jest posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego o odpowiedniej powierzchni użytkowej oraz uzyskiwanie określonego miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego.
Żaden przepis ustawy nie uzależnia przyznania dodatku mieszkaniowego po raz pierwszy od opłacania przez wnioskodawcę na bieżąco należności za zajmowany lokal bądź niewystępowania zaległości czynszowych; organ nie ma uprawnień do badania tej kwestii. Jeżeli więc ustawa przyjmuje, że przyznanie dodatku na kolejne 6 miesięcy wymaga każdorazowo nowego wniosku, przemawia to za tym, że również w tym wypadku nie ma podstaw prawnych do uzależnienia przyznania dodatku od uregulowania powstałych wcześniej zaległości w opłatach za zajmowany lokal (…).
Podstawa prawna:
• ustawa z 21.6.2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 71, poz. 734 ze zm.)
Zajrzyj: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.