Umorzenie należności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste gruntu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jak wskazuje RIO w Szczecinie, zgodnie z art. 59 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) do należności
cywilnoprawnych powstałych w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych stosuje się przepisy art. 55-58, z tym że uprawnienia kierownika państwowej jednostki budżetowej przysługują zarządowi jednostki samorządu terytorialnego. Z kolei art. 58 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 ustawy reguluje, iż do umarzania należności jest uprawniony kierownik jednostki budżetowej – jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty 40 000 zł oraz dysponent części budżetowej – w pozostałych przypadkach.
REKLAMA
Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej regulacje, Kolegium Izby wyraża pogląd, iż Zarząd Powiatu może dokonać umorzenia wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste w formie podjętej uchwały, jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty 40 000 zł. Jeżeli wartość należności przekracza tą kwotę, prawo do jej umorzenia przysługuje Wojewodzie Zachodniopomorskiemu.
Ponadto Kolegium Izby stoi na stanowisku, iż ocena przesłanek umarzania indywidualnych należności stanowi wyłączną kompetencję organów właściwych do dokonania umorzenia.
Zobacz również: Współczynnik bez używanych nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.