reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Umorzenie należności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste gruntu

Umorzenie należności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste gruntu

Zarząd Powiatu może dokonać umorzenia wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste w formie podjętej uchwały, jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty 40 000 zł. Takie stanowisko potwierdza Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie.

Jak wskazuje RIO w Szczecinie, zgodnie z art. 59 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) do należności
cywilnoprawnych powstałych w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych stosuje się przepisy art. 55-58, z tym że uprawnienia kierownika państwowej jednostki budżetowej przysługują zarządowi jednostki samorządu terytorialnego. Z kolei art. 58 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 ustawy reguluje, iż do umarzania należności jest uprawniony kierownik jednostki budżetowej – jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty 40 000 zł oraz dysponent części budżetowej – w pozostałych przypadkach.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej regulacje, Kolegium Izby wyraża pogląd, iż Zarząd Powiatu może dokonać umorzenia wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste w formie podjętej uchwały, jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty 40 000 zł. Jeżeli wartość należności przekracza tą kwotę, prawo do jej umorzenia przysługuje Wojewodzie Zachodniopomorskiemu.

Ponadto Kolegium Izby stoi na stanowisku, iż ocena przesłanek umarzania indywidualnych należności stanowi wyłączną kompetencję organów właściwych do dokonania umorzenia.

Zobacz również: Współczynnik bez używanych nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama