reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Jaka będzie rola gmin w rządowym programie mieszkaniowym

Jaka będzie rola gmin w rządowym programie mieszkaniowym

Rząd przedstawił nowy program rozwoju budownictwa mieszkaniowego, w którym istotną rolę mają odegrać samorządy. To jednak niejedyne propozycje w zakresie rozwoju mieszkalnictwa, które mają zostać zaproponowane.

3 czerwca 2016 r. rząd przedstawił założenia nowego programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego Mieszkanie Plus.

– To program skierowany do wszystkich Polaków, powszechny, dostępny w każdym regionie Polski – mówiła premier Beata Szydło. – W programie nie będzie granicy wieku i zostanie rozpoczęty jeszcze w tym roku.

Program Mieszkanie Plus ma się opierać na trzech elementach: mieszkaniach budowanych na gruntach Skarbu Państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy), wsparciu budownictwa społecznego oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Program Mieszkanie Plus ma być przeznaczonych zarówno dla zarabiających bardzo mało, ale też dla klasy średniej.

Zobacz serwis: Finanse

Budownictwo społeczne

Według rządowej propozycji, samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie budownictwa komunalnego w wysokości od 35% do 55% kosztów. Dodatkowo samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego będą mogły ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych. Są to już znane i stosowane narzędzia wspierania budownictwa komunalnego, które, niestety, nie dały do tej pory spektakularnych efektów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba nowo budowanych mieszkań komunalnych spada. W 2015 roku oddano ich do użytku 1735, a rok wcześniej 2177. Podobnie jest w przypadku społecznego budownictwa czynszowego (w 2015 r. – 1300 mieszkań, w 2014 r. – 1715).

Program Mieszkanie Plus przewiduje stworzenie nowego narzędzia wsparcia tego rodzaju budownictwa. Ma to być dotacja dla gmin (20% kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o określonym niskim czynszu, przeznaczone dla określonej (m.in. kryteriami dochodowymi) grupy osób. Ten instrument będzie szeroko dostępny m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, ale również deweloperów.

– Chcemy wykorzystać potencjał, który tkwi w budownictwie społecznym, w spółkach gminnych, TBS-ach, spółdzielniach mieszkaniowych, a także w każdym innym podmiocie, który będzie chciał inwestować na rynku mieszkań czynszowych – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. – Planujemy wykorzystać dostępne narzędzia prawne i finansowe, zwiększając m.in. dofinansowanie gminnego budownictwa komunalnego.

Zobacz serwis: Kultura

Co istotne, zapowiedziano rezygnację z finansowania budownictwa socjalnego.

– W Polsce nie są potrzebne mieszkania socjalne o niskim standardzie. Jest już ich wystarczająca liczba. Chcemy wspierać budownictwo komunalne, ale planujemy także zmianę przepisów, tak by samorządy mogły zawierać z nowymi najemcami komunalnymi umowy na czas określony – zapewniał Kazimierz Smoliński.

Obecnie, po wynajęciu mieszkania komunalnego, gmina traci możliwość decydowania i kontrolowania, kto takie mieszkanie wynajmuje. Dlatego często mieszkania komunalne wynajmują osoby zamożne, które mają także inne lokale na własność.

– W nowym stanie prawnym umowy będą zawierane na czas określony, a po tym terminie gmina będzie weryfikować, czy lokator nadal spełnia wymogi uprawniające go do korzystania z zasobu komunalnego. Jeżeli nie, to gmina będzie miała prawo naliczyć takiemu lokatorowi czynsz na zasadach rynkowych – informował Kazimierz Smoliński. – Zakładamy, że spowoduje to odpływ części najemców i uwolnienie mieszkań komunalnych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jaka będzie rola gmin w rządowym programie mieszkaniowym

W publikacji omówiono także założenia programu mieszkaniowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama