| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek

Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek

Osoba fizyczna nabyła nieruchomość budynkową. Budynek nie jest ujawniony w ewidencji gruntów i budynków. Czy ma ona obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości?

Tak. Choć budynek nie figuruje w ewidencji gruntów i budynków, podatnik ma obowiązek zapłacić podatek od nieruchomości.

Sytuacja przedstawiona w pytaniu jest nieprawidłowa, ponieważ starosta jako organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków ma obowiązek ujawniania w niej wszelkich zachodzących zmian, w tym powstających nieruchomości budynkowych. Niezależnie jednak od przyczyn, dla których budynek nie figuruje w tej ewidencji, dla organów podatkowych gmin dane zawarte w niej są m.in. podstawą naliczania zobowiązań podatkowych, co wprost wynika z art. 21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Fakt ten potwierdza również ugruntowana linia orzeczeń sądów administracyjnych (np. wyrok WSA w Szczecinie z 8 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1018/14, wyrok WSA w Łodzi z 29 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 49/14).

Zobacz serwis: Finanse

Pomimo to organ podatkowy powinien w zakresie wymiaru podatków w pierwszej kolejności stosować w całej rozciągłości zasadę prawdy obiektywnej z art. 122 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: Ordynacja podatkowa), zgodnie z którą „w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym”. Dlatego organ podatkowy, mając wiedzę o istnieniu budynku (wynikającą np. z aktu notarialnego czy informacji z ksiąg wieczystych), powinien wystąpić do właściwego starosty o sprostowanie danych ewidencji gruntów i budynków poprzez ujawnienie w niej faktycznie istniejącego budynku.

Co istotne w tym zakresie, z jednej strony, organy podatkowe, co do zasady, mają obowiązek uwzględniania przy wymiarze podatków danych z ewidencji gruntów, z drugiej jednak strony nie mają podstaw prawnych, żeby zobowiązać starostę do dokonania w niej zmian.

Gminy mogą tylko prosić starostę o wprowadzenie zmian w ewidencji gruntów i budynków, wskazywać na konieczność takich aktualizacji.

Jeżeli jednak nie uda się przekonać starosty i organ podatkowy nie doprowadzi do ujawnienia budynku w ewidencji gruntów i budynków, wówczas powinien wobec podatnika (jeśli ten nie zgłosi budynku do opodatkowania) wszcząć z urzędu postępowanie podatkowe. W jego trakcie powinien przeprowadzić przeciwdowód wobec danych z ewidencji gruntów i budynków.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek

W artykule omówiono także kwestię przeprowadzenia przeciwdowodu wobec danych z ewidencji gruntów i budynków.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »