REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek

Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek /fot. Fotolia
Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna nabyła nieruchomość budynkową. Budynek nie jest ujawniony w ewidencji gruntów i budynków. Czy ma ona obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości?

Tak. Choć budynek nie figuruje w ewidencji gruntów i budynków, podatnik ma obowiązek zapłacić podatek od nieruchomości.

REKLAMA

Sytuacja przedstawiona w pytaniu jest nieprawidłowa, ponieważ starosta jako organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków ma obowiązek ujawniania w niej wszelkich zachodzących zmian, w tym powstających nieruchomości budynkowych. Niezależnie jednak od przyczyn, dla których budynek nie figuruje w tej ewidencji, dla organów podatkowych gmin dane zawarte w niej są m.in. podstawą naliczania zobowiązań podatkowych, co wprost wynika z art. 21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Fakt ten potwierdza również ugruntowana linia orzeczeń sądów administracyjnych (np. wyrok WSA w Szczecinie z 8 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1018/14, wyrok WSA w Łodzi z 29 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 49/14).

Zobacz serwis: Finanse

REKLAMA

Pomimo to organ podatkowy powinien w zakresie wymiaru podatków w pierwszej kolejności stosować w całej rozciągłości zasadę prawdy obiektywnej z art. 122 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: Ordynacja podatkowa), zgodnie z którą „w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym”. Dlatego organ podatkowy, mając wiedzę o istnieniu budynku (wynikającą np. z aktu notarialnego czy informacji z ksiąg wieczystych), powinien wystąpić do właściwego starosty o sprostowanie danych ewidencji gruntów i budynków poprzez ujawnienie w niej faktycznie istniejącego budynku.

Co istotne w tym zakresie, z jednej strony, organy podatkowe, co do zasady, mają obowiązek uwzględniania przy wymiarze podatków danych z ewidencji gruntów, z drugiej jednak strony nie mają podstaw prawnych, żeby zobowiązać starostę do dokonania w niej zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gminy mogą tylko prosić starostę o wprowadzenie zmian w ewidencji gruntów i budynków, wskazywać na konieczność takich aktualizacji.

Jeżeli jednak nie uda się przekonać starosty i organ podatkowy nie doprowadzi do ujawnienia budynku w ewidencji gruntów i budynków, wówczas powinien wobec podatnika (jeśli ten nie zgłosi budynku do opodatkowania) wszcząć z urzędu postępowanie podatkowe. W jego trakcie powinien przeprowadzić przeciwdowód wobec danych z ewidencji gruntów i budynków.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek

W artykule omówiono także kwestię przeprowadzenia przeciwdowodu wobec danych z ewidencji gruntów i budynków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA