REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
MedApp
MedApp to notowana na NewConnect spółka technologiczna, której innowacje rewolucjonizują sposób diagnostyki i leczenia
Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej
Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej

REKLAMA

REKLAMA

Cyfrowa medycyna. W ciągu zaledwie półtora roku, z powodu globalnego kryzysu Covid-19, doszło do niebywałego postępu transformacji cyfrowej. Proces digitalizacji w największym stopniu objął opiekę medyczną. Na przestrzeni zaledwie kilkunastu miesięcy, wprowadzono dużą część rozwiązań systemowych, o jakich eksperci dyskutowali do tej pory od przynajmniej dekady. Mowa tu o wdrożeniu e-recepty, e-skierowania, czy od 1 lipca br., obowiązkowej integracji Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) z systemem centralnym.

Cyfrowa medycyna

REKLAMA

Czas kolejnych fal pandemii, wymusił ścisłą izolację, ograniczenie działalności gospodarczej wielu branż, w tym znaczącą redukcję dostępu pacjentów do konsultacji lekarskich w POZ’ach i gabinetach specjalistycznych. Nastała nowa era porad telemedycznych. Porad rozumianych głównie jako telefoniczne konsultacje. Jak wynika z badań podmiotów prywatnej służby zdrowia: z końcem pierwszego kwartału 2020 r., między 70 a 75% konsultacji odbywało się z wykorzystaniem dostępu do lekarzy poprzez telefon czy video. Według opinii pacjentów będących pod opieką jednego z liderów na rynku prywatnych usług medycznych, aż 74% badanych zadeklarowało chęć korzystania z telemedycyny nawet po zakończeniu epidemii. Sami lekarze deklarują chęć takiej formy leczenia pacjentów dla ok. 40% przypadków. Jak informują wyniki Głównego Urzędu Statystycznego dystrybułowane przez Naczelną Izbę Lekarską: obecnie aż 90% Polaków chce korzystać z e-wizyt i zdalnych porad lekarskich.

REKLAMA

Impuls ten wpłynął na rozwój szerszego myślenia o cyfrowej komunikacji na linii lekarz-pacjent, a także o zdalnym monitoringu parametrów zdrowia pacjenta i diagnostyki prowadzonej na tej podstawie. Telemedycyna rozwija się daleko szerzej niż konsultacja telefoniczna. Dla dzisiejszych 70-latków to zjawisko na miarę rewolucji, dla pokolenia ich wnuków – oczywisty skutek transformacji cyfrowej, z którego w pełni i ze swobodą będą korzystać będąc w wieku swoich dziadków.

Cyfrowe narzędzia opieki medycznej

Bez wątpienia poza pandemią, na rozwój i wdrożenie cyfrowych narzędzi opieki medycznej wypływają takie czynniki makroekonomiczne, jak pogłębiający się deficyt kadr medycznych. Podając za Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, prawie 1/3 aktualnie pracujących pielęgniarek i położnych jest uprawnionych do przejścia na emeryturę. Decyzja o odejściu z czynnego wykonywania zawodu, tak licznej grupy – skutkowałaby brakiem kadr medycznych w niemal 280 polskich szpitalach. Zgodnie z prognozami, w 2030 r. bez pracowników zostaną 482 szpitale. Według raportu Centrum Polityki Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wyjazd za granicę planuje obecnie 9% polskich lekarzy. Z kolei 6 % lekarzy - odejdzie z wykonywania zawodu z powodu pandemii, rezygnując z uprawnień zawodowych. Jednocześnie co najmniej jeden na czterech lekarzy jest w wieku emerytalnym lub powyżej 65 lat. To poważne bariery w sprawnym zapewnieniu opieki starzejącemu się globalnie społeczeństwu. Jak podaje ONZ, liczba ludności świata w wieku 60+ do 2050 roku, wzrośnie do ponad 2 mld z 962 mln w 2017 roku. Pogłębiający się rozwój chorób cywilizacyjnych wśród tej grupy wiekowej, powodować będzie obciążania dla gospodarek zarówno wysoko, jak i mniej rozwiniętych państw.

Rozwój segmentu medtech

REKLAMA

Globalny kryzys związany z pandemią Covid-19 nadał wiatru w żagle innowacyjnemu biznesowi segmentu medtech. Jednym z takich przykładów jest CarnaLife System – zaawansowana, cyfrowa platforma do zdalnego monitoringu i diagnostyki stanu zdrowia pacjenta, aplikacja, która umożliwia lekarzowi diagnostykę i zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów oraz w razie potrzeby przeprowadzanie konsultacji w dogodnym dla pacjenta i lekarza czasie. Aplikacja daje unikalne możliwości powiązania konsultacji lekarskich z pogłębioną diagnostyką, dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji i analizy Big Data. Zdalny monitoring stanu zdrowia pacjenta, jest prowadzony przy użyciu ponad 20 urządzeń takich jak: pulsoksymetr, elektrokardiograf (EKG), ciśnieniomierz, termometr, waga czy stetoskop do badania osłuchowego.

Rozwiązanie Microsoft Teams gwarantuje z kolei, możliwość wygodnego przeprowadzenia wideo czy bezpieczne przesyłanie danych, zapewniając komfort i bezpieczeństwo zdalnych konsultacji realizowanych w ramach cyfrowej aplikacji MedApp. Kluczowym atutem Microsoft Teams będącego integralną częścią CarnaLife System – jest spełnienie wymagań dotyczących rozszerzonych zabezpieczeń i zgodności dla służby zdrowia. Usługa Microsoft Teams, oparta na chmurze platformy Microsoft 365, umożliwia bowiem zapewnienie zgodności z HIPAA (eng. Health Information Privacy and Portability Act), a także obsługuje standardy takie jak Health Information Trust Alliance (HITRUST), Service Organization Controls (SOC) 1 i 2 oraz ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) – niezbędne dla zachowania wysokich standardów zabezpieczeń obrotu wrażliwymi danymi osobowymi pacjentów. Dodatkowo bezpieczeństwo przetwarzanych danych zapewnia chmura Azure firmy Microsoft.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniane usługi medycyny cyfrowej doskonale wpisują się w potrzebę ułatwienia pacjentom dostępu do opieki medycznej, wsparcie kadry lekarskiej w procesie leczenia, zwłaszcza osób przewlekle chorych, jak również są odpowiedzią na wyzwania demograficzne oraz zmianę struktury kadr medycznych. Barierą pozostaje niska edukacja cyfrowa, brak nieograniczonego dostępu do internetu oraz konieczność popularyzacji idei, że cyfrowa medycyna w każdej postaci z korzyścią wspiera procesy diagnostyki, leczenia czy monitoringu stanu zdrowia pacjenta.

Autor: Agnieszka Rejer-Mellin MedApp S.A.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA