REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej

MedApp
MedApp to notowana na NewConnect spółka technologiczna, której innowacje rewolucjonizują sposób diagnostyki i leczenia
Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej
Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej

REKLAMA

REKLAMA

Cyfrowa medycyna. W ciągu zaledwie półtora roku, z powodu globalnego kryzysu Covid-19, doszło do niebywałego postępu transformacji cyfrowej. Proces digitalizacji w największym stopniu objął opiekę medyczną. Na przestrzeni zaledwie kilkunastu miesięcy, wprowadzono dużą część rozwiązań systemowych, o jakich eksperci dyskutowali do tej pory od przynajmniej dekady. Mowa tu o wdrożeniu e-recepty, e-skierowania, czy od 1 lipca br., obowiązkowej integracji Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) z systemem centralnym.

Cyfrowa medycyna

REKLAMA

Czas kolejnych fal pandemii, wymusił ścisłą izolację, ograniczenie działalności gospodarczej wielu branż, w tym znaczącą redukcję dostępu pacjentów do konsultacji lekarskich w POZ’ach i gabinetach specjalistycznych. Nastała nowa era porad telemedycznych. Porad rozumianych głównie jako telefoniczne konsultacje. Jak wynika z badań podmiotów prywatnej służby zdrowia: z końcem pierwszego kwartału 2020 r., między 70 a 75% konsultacji odbywało się z wykorzystaniem dostępu do lekarzy poprzez telefon czy video. Według opinii pacjentów będących pod opieką jednego z liderów na rynku prywatnych usług medycznych, aż 74% badanych zadeklarowało chęć korzystania z telemedycyny nawet po zakończeniu epidemii. Sami lekarze deklarują chęć takiej formy leczenia pacjentów dla ok. 40% przypadków. Jak informują wyniki Głównego Urzędu Statystycznego dystrybułowane przez Naczelną Izbę Lekarską: obecnie aż 90% Polaków chce korzystać z e-wizyt i zdalnych porad lekarskich.

REKLAMA

Impuls ten wpłynął na rozwój szerszego myślenia o cyfrowej komunikacji na linii lekarz-pacjent, a także o zdalnym monitoringu parametrów zdrowia pacjenta i diagnostyki prowadzonej na tej podstawie. Telemedycyna rozwija się daleko szerzej niż konsultacja telefoniczna. Dla dzisiejszych 70-latków to zjawisko na miarę rewolucji, dla pokolenia ich wnuków – oczywisty skutek transformacji cyfrowej, z którego w pełni i ze swobodą będą korzystać będąc w wieku swoich dziadków.

Cyfrowe narzędzia opieki medycznej

Bez wątpienia poza pandemią, na rozwój i wdrożenie cyfrowych narzędzi opieki medycznej wypływają takie czynniki makroekonomiczne, jak pogłębiający się deficyt kadr medycznych. Podając za Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, prawie 1/3 aktualnie pracujących pielęgniarek i położnych jest uprawnionych do przejścia na emeryturę. Decyzja o odejściu z czynnego wykonywania zawodu, tak licznej grupy – skutkowałaby brakiem kadr medycznych w niemal 280 polskich szpitalach. Zgodnie z prognozami, w 2030 r. bez pracowników zostaną 482 szpitale. Według raportu Centrum Polityki Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wyjazd za granicę planuje obecnie 9% polskich lekarzy. Z kolei 6 % lekarzy - odejdzie z wykonywania zawodu z powodu pandemii, rezygnując z uprawnień zawodowych. Jednocześnie co najmniej jeden na czterech lekarzy jest w wieku emerytalnym lub powyżej 65 lat. To poważne bariery w sprawnym zapewnieniu opieki starzejącemu się globalnie społeczeństwu. Jak podaje ONZ, liczba ludności świata w wieku 60+ do 2050 roku, wzrośnie do ponad 2 mld z 962 mln w 2017 roku. Pogłębiający się rozwój chorób cywilizacyjnych wśród tej grupy wiekowej, powodować będzie obciążania dla gospodarek zarówno wysoko, jak i mniej rozwiniętych państw.

Rozwój segmentu medtech

REKLAMA

Globalny kryzys związany z pandemią Covid-19 nadał wiatru w żagle innowacyjnemu biznesowi segmentu medtech. Jednym z takich przykładów jest CarnaLife System – zaawansowana, cyfrowa platforma do zdalnego monitoringu i diagnostyki stanu zdrowia pacjenta, aplikacja, która umożliwia lekarzowi diagnostykę i zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów oraz w razie potrzeby przeprowadzanie konsultacji w dogodnym dla pacjenta i lekarza czasie. Aplikacja daje unikalne możliwości powiązania konsultacji lekarskich z pogłębioną diagnostyką, dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji i analizy Big Data. Zdalny monitoring stanu zdrowia pacjenta, jest prowadzony przy użyciu ponad 20 urządzeń takich jak: pulsoksymetr, elektrokardiograf (EKG), ciśnieniomierz, termometr, waga czy stetoskop do badania osłuchowego.

Rozwiązanie Microsoft Teams gwarantuje z kolei, możliwość wygodnego przeprowadzenia wideo czy bezpieczne przesyłanie danych, zapewniając komfort i bezpieczeństwo zdalnych konsultacji realizowanych w ramach cyfrowej aplikacji MedApp. Kluczowym atutem Microsoft Teams będącego integralną częścią CarnaLife System – jest spełnienie wymagań dotyczących rozszerzonych zabezpieczeń i zgodności dla służby zdrowia. Usługa Microsoft Teams, oparta na chmurze platformy Microsoft 365, umożliwia bowiem zapewnienie zgodności z HIPAA (eng. Health Information Privacy and Portability Act), a także obsługuje standardy takie jak Health Information Trust Alliance (HITRUST), Service Organization Controls (SOC) 1 i 2 oraz ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) – niezbędne dla zachowania wysokich standardów zabezpieczeń obrotu wrażliwymi danymi osobowymi pacjentów. Dodatkowo bezpieczeństwo przetwarzanych danych zapewnia chmura Azure firmy Microsoft.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniane usługi medycyny cyfrowej doskonale wpisują się w potrzebę ułatwienia pacjentom dostępu do opieki medycznej, wsparcie kadry lekarskiej w procesie leczenia, zwłaszcza osób przewlekle chorych, jak również są odpowiedzią na wyzwania demograficzne oraz zmianę struktury kadr medycznych. Barierą pozostaje niska edukacja cyfrowa, brak nieograniczonego dostępu do internetu oraz konieczność popularyzacji idei, że cyfrowa medycyna w każdej postaci z korzyścią wspiera procesy diagnostyki, leczenia czy monitoringu stanu zdrowia pacjenta.

Autor: Agnieszka Rejer-Mellin MedApp S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Informatory poprowadzą uczniów przez cięcia 20% w programach i zmiany w lekturach [egzamin ósmoklasisty 2025]

Sposobem na wielkie zmiany w szkołach są przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną informatory. Mają być gotowe w szybkim tempie do 1 września 2024 r. Uczniowie wrócą z wakacji i od razu mogą się zacząć przygotowywać do egzaminu ósmoklasisty 2025 r. To plus propozycji min. edukacji.

Do 100 tys. zł na walkę z ASF. Już wkrótce rusza nabór wniosków

Już wkrótce rusza nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł. Pomoc udzielana będzie w formie refundacji kosztów kwalifikowanych, a w przypadku inwestycji związanych z budową ogrodzenia w formie zryczałtowanych stawek.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

12 czerwca to święto SOP. Obchody przełożone z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął chroniąc granicę

12 czerwca obchodzone jest święto Służby Ochrony Państwa. W tym roku obchody zostały przełożone na 19 czerwca z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął, broniąc granicy polsko-białoruskiej. Decyzja o przesunięciu daty jest wyrazem solidarności z rodziną zmarłego oraz Wojskiem Polskim. SOP to jednolita, umundurowana i uzbrojona formacja, odpowiedzialna za ochronę osób i obiektów oraz zapobieganie przestępstwom. Ustawa o Służbie Ochrony Państwa z 2017 roku zastąpiła Biuro Ochrony Rządu.

REKLAMA

Podwyżki dla tej grupy pracowników. Wzrost dolnych i górnych progów wynagrodzeń

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt rozporządzenia rządu, który zakłada zmianę progów wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Opublikowane założenia projektu wskazują, że pracownicy BRMiŚP będą mogli otrzymać podwyżki. Jednak istnieje pewne ograniczenie związane z maksymalnym progiem wynagrodzenia. Jeśli aktualne wynagrodzenie jest zbliżone do tego progu, podwyżka nie mogłaby zostać w pełni zrealizowana. Projekt ma także na celu dostosowanie minimalnych progów wynagrodzeń BRMiŚP do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego od 1 stycznia 2024 roku.

Babciowe podpisane. Wnioski od 1 października 2024 r. Kto i ile dostanie?

W dniu 7 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta wprowadzi od 1 października 2024 r. nowe świadczenia dla rodziców małych dzieci. W tym świadczenie zwane potocznie jako „babciowe”.

Szkolne obiekty sportowe dostępne po lekcjach i weekendy, wyższe stawki dla trenerów. 300 mln zł na program Ministerstwa Sportu

Ministerstwo Sportu przeznaczyło ponad 300 mln zł na program "Aktywna Szkoła", który ma na celu otwieranie szkolnych obiektów sportowych dla dzieci i dorosłych po lekcjach, w weekendy oraz w okresie wakacyjnym. Szef resortu, Sławomir Nitras, podkreślił, że celem programu jest zapewnienie lokalnej społeczności dostępu do boisk, hal, basenów, siłowni i bieżni lekkoatletycznych.

Bezpłatne badania prenatalne dla każdej ciężarnej, bez względu na wiek

Teraz każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek, może wykonać bezpłatne badania prenatalne na NFZ. Jakie to badania? Kto na nie kieruje? Co to są badania inwazyjne i nieinwazyjne? 

REKLAMA

Bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego

Bon energetyczny będzie dostępny nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę". Ustawodawca przewidział kilka progów wsparcia, zależnie od liczby osób w gospodarstwie domowym. Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę o bonie energetycznym. Nowe przepisy wprowadzają również w okresie II półrocza 2024 roku cenę maksymalną za energię elektryczną.

Energetyka jądrowa czy sztuka pisania. Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim

W roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet Warszawski wprowadza nowe kierunki studiów, w tym energetykę jądrową oraz sztukę pisania.

REKLAMA