REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej

MedApp
MedApp to notowana na NewConnect spółka technologiczna, której innowacje rewolucjonizują sposób diagnostyki i leczenia
Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej
Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej

REKLAMA

REKLAMA

Cyfrowa medycyna. W ciągu zaledwie półtora roku, z powodu globalnego kryzysu Covid-19, doszło do niebywałego postępu transformacji cyfrowej. Proces digitalizacji w największym stopniu objął opiekę medyczną. Na przestrzeni zaledwie kilkunastu miesięcy, wprowadzono dużą część rozwiązań systemowych, o jakich eksperci dyskutowali do tej pory od przynajmniej dekady. Mowa tu o wdrożeniu e-recepty, e-skierowania, czy od 1 lipca br., obowiązkowej integracji Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) z systemem centralnym.

Cyfrowa medycyna

REKLAMA

Czas kolejnych fal pandemii, wymusił ścisłą izolację, ograniczenie działalności gospodarczej wielu branż, w tym znaczącą redukcję dostępu pacjentów do konsultacji lekarskich w POZ’ach i gabinetach specjalistycznych. Nastała nowa era porad telemedycznych. Porad rozumianych głównie jako telefoniczne konsultacje. Jak wynika z badań podmiotów prywatnej służby zdrowia: z końcem pierwszego kwartału 2020 r., między 70 a 75% konsultacji odbywało się z wykorzystaniem dostępu do lekarzy poprzez telefon czy video. Według opinii pacjentów będących pod opieką jednego z liderów na rynku prywatnych usług medycznych, aż 74% badanych zadeklarowało chęć korzystania z telemedycyny nawet po zakończeniu epidemii. Sami lekarze deklarują chęć takiej formy leczenia pacjentów dla ok. 40% przypadków. Jak informują wyniki Głównego Urzędu Statystycznego dystrybułowane przez Naczelną Izbę Lekarską: obecnie aż 90% Polaków chce korzystać z e-wizyt i zdalnych porad lekarskich.

REKLAMA

Impuls ten wpłynął na rozwój szerszego myślenia o cyfrowej komunikacji na linii lekarz-pacjent, a także o zdalnym monitoringu parametrów zdrowia pacjenta i diagnostyki prowadzonej na tej podstawie. Telemedycyna rozwija się daleko szerzej niż konsultacja telefoniczna. Dla dzisiejszych 70-latków to zjawisko na miarę rewolucji, dla pokolenia ich wnuków – oczywisty skutek transformacji cyfrowej, z którego w pełni i ze swobodą będą korzystać będąc w wieku swoich dziadków.

Cyfrowe narzędzia opieki medycznej

Bez wątpienia poza pandemią, na rozwój i wdrożenie cyfrowych narzędzi opieki medycznej wypływają takie czynniki makroekonomiczne, jak pogłębiający się deficyt kadr medycznych. Podając za Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, prawie 1/3 aktualnie pracujących pielęgniarek i położnych jest uprawnionych do przejścia na emeryturę. Decyzja o odejściu z czynnego wykonywania zawodu, tak licznej grupy – skutkowałaby brakiem kadr medycznych w niemal 280 polskich szpitalach. Zgodnie z prognozami, w 2030 r. bez pracowników zostaną 482 szpitale. Według raportu Centrum Polityki Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wyjazd za granicę planuje obecnie 9% polskich lekarzy. Z kolei 6 % lekarzy - odejdzie z wykonywania zawodu z powodu pandemii, rezygnując z uprawnień zawodowych. Jednocześnie co najmniej jeden na czterech lekarzy jest w wieku emerytalnym lub powyżej 65 lat. To poważne bariery w sprawnym zapewnieniu opieki starzejącemu się globalnie społeczeństwu. Jak podaje ONZ, liczba ludności świata w wieku 60+ do 2050 roku, wzrośnie do ponad 2 mld z 962 mln w 2017 roku. Pogłębiający się rozwój chorób cywilizacyjnych wśród tej grupy wiekowej, powodować będzie obciążania dla gospodarek zarówno wysoko, jak i mniej rozwiniętych państw.

Rozwój segmentu medtech

REKLAMA

Globalny kryzys związany z pandemią Covid-19 nadał wiatru w żagle innowacyjnemu biznesowi segmentu medtech. Jednym z takich przykładów jest CarnaLife System – zaawansowana, cyfrowa platforma do zdalnego monitoringu i diagnostyki stanu zdrowia pacjenta, aplikacja, która umożliwia lekarzowi diagnostykę i zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów oraz w razie potrzeby przeprowadzanie konsultacji w dogodnym dla pacjenta i lekarza czasie. Aplikacja daje unikalne możliwości powiązania konsultacji lekarskich z pogłębioną diagnostyką, dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji i analizy Big Data. Zdalny monitoring stanu zdrowia pacjenta, jest prowadzony przy użyciu ponad 20 urządzeń takich jak: pulsoksymetr, elektrokardiograf (EKG), ciśnieniomierz, termometr, waga czy stetoskop do badania osłuchowego.

Rozwiązanie Microsoft Teams gwarantuje z kolei, możliwość wygodnego przeprowadzenia wideo czy bezpieczne przesyłanie danych, zapewniając komfort i bezpieczeństwo zdalnych konsultacji realizowanych w ramach cyfrowej aplikacji MedApp. Kluczowym atutem Microsoft Teams będącego integralną częścią CarnaLife System – jest spełnienie wymagań dotyczących rozszerzonych zabezpieczeń i zgodności dla służby zdrowia. Usługa Microsoft Teams, oparta na chmurze platformy Microsoft 365, umożliwia bowiem zapewnienie zgodności z HIPAA (eng. Health Information Privacy and Portability Act), a także obsługuje standardy takie jak Health Information Trust Alliance (HITRUST), Service Organization Controls (SOC) 1 i 2 oraz ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) – niezbędne dla zachowania wysokich standardów zabezpieczeń obrotu wrażliwymi danymi osobowymi pacjentów. Dodatkowo bezpieczeństwo przetwarzanych danych zapewnia chmura Azure firmy Microsoft.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniane usługi medycyny cyfrowej doskonale wpisują się w potrzebę ułatwienia pacjentom dostępu do opieki medycznej, wsparcie kadry lekarskiej w procesie leczenia, zwłaszcza osób przewlekle chorych, jak również są odpowiedzią na wyzwania demograficzne oraz zmianę struktury kadr medycznych. Barierą pozostaje niska edukacja cyfrowa, brak nieograniczonego dostępu do internetu oraz konieczność popularyzacji idei, że cyfrowa medycyna w każdej postaci z korzyścią wspiera procesy diagnostyki, leczenia czy monitoringu stanu zdrowia pacjenta.

Autor: Agnieszka Rejer-Mellin MedApp S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA