Spray lub żel do nosa zamiast igły i strzykawki lub tabletki. Nowe metody szczepień i podawania leków
03 paź 2022
Naukowcy mają dobre wieści dla tych, którzy boją się igieł i nie lubią tabletek. Nowe szczepionki i leki mogą być wkrótce podawane w postaci sprayu czy żelu do nosa. Jednak komfort to nie wszystko - takie preparaty mogą też przynosić lepsze efekty.
Leczenie cukrzycy - rozszerzenie refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre
25 lip 2022
Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną, będą mieli większy dostęp do systemów monitorowania glikemii! 8 lipca 2022 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia nastąpi dużo zmian, w tym ważna zmiana dla osób chorych na cukrzycę dotycząca rozszerzenia refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre, co stanowi długo wyczekiwaną odpowiedź na postulaty pacjentów oraz środowiska medycznego.
Pomoc medyczna i leki dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie można się zgłosić?
03 mar 2022
Ponad 7 tys. miejsc w 120 szpitalach zostało przeznaczone dla obywateli Ukrainy. Każdy już teraz może otrzymać bezpłatną pomoc lekarską oraz potrzebne leki z refundacją.
Krople do oczu jak okulary do czytania. Prof. Rejdak: Zamierzam sam stosować
17 lut 2022
Zamiast okularów do czytania będziemy mogli niedługo już stosować krople do oczu. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła już do użycia krople do oczu z pilokarpiną, które poprawiają ostrość wzroku u osób ze starczowzrocznością. 15 minut po aplikacji krople zwężają źrenice, dzięki czemu możliwe staje się czytanie z bliska lub praca na laptopie. Jednocześnie, według FDA, nie pogarszają one widzenia do dali. Efekt działania utrzymuje się nawet do 10 godzin.
Studia medyczne na kredyt z obowiązkiem odpracowania
15 paź 2021
Studia medyczne - kredyt. Sejm przyjął nowelizację dotyczącą prowadzenia kierunków lekarskich i kredytów na studia medyczne.
Cyfrowa medycyna - sprzymierzeniec nowoczesnej opieki medycznej
26 sie 2021
Cyfrowa medycyna. W ciągu zaledwie półtora roku, z powodu globalnego kryzysu Covid-19, doszło do niebywałego postępu transformacji cyfrowej. Proces digitalizacji w największym stopniu objął opiekę medyczną. Na przestrzeni zaledwie kilkunastu miesięcy, wprowadzono dużą część rozwiązań systemowych, o jakich eksperci dyskutowali do tej pory od przynajmniej dekady. Mowa tu o wdrożeniu e-recepty, e-skierowania, czy od 1 lipca br., obowiązkowej integracji Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) z systemem centralnym.
Plan leczenia chorób rzadkich przyjęty przez rząd
24 sie 2021
Plan dla Chorób Rzadkich. 24 sierpnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu Plan dla Chorób Rzadkich, przedłożony przez ministra zdrowia. Celem tego Planu jest poprawa dostępu do procesu diagnostycznego i terapeutycznego. Plan zakłada również poprawę monitorowania zachorowalności i leczenia tego rodzaju chorób z uwidocznieniem pacjenta w systemie ochrony zdrowia przy pomocy Paszportu Pacjenta z Chorobą Rzadką oraz Polskiego Rejestru Chorób Rzadkich. Na realizację Planu rząd przeznaczył ponad 128 mln zł.
Mutacje i warianty koronawirusa SARS-CoV-2
26 mar 2021
Mutacje i warianty koronawirusa. – Niepokoi nas łatwość, z jaką wirus przechodzi z jednej osoby na drugą, co jest efektem mutacji – mówi farmakolog, dr Leszek Borkowski. Brytyjska odmiana koronawirusa charakteryzuje się nie tylko większą zakażalnością, lecz także prowadzi do większej liczby hospitalizacji. A to z kolei jest powodem niewydolności służby zdrowia. Wczoraj resort zdrowia poinformował, że zajętych jest 75 proc. łóżek covidowych i respiratorów. Jak podkreśla rząd, to najtrudniejszy moment pandemii od 13 miesięcy. Problemy z wydolnością systemu mają także kraje, w których służba zdrowia jest oceniana dużo lepiej niż w Polsce.
Rozwój transplantologii w Polsce
23 mar 2018
Coraz mniej zgłoszeń trafia do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Polacy chcą być dawcami.
Projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)
05 sty 2017
Od 1 lipca 2017 r. ma wejść w życie większość przepisów ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, której projekt przygotował minister zdrowia. Obecnie projekt ten przechodzi konsultacje publiczne.
In vitro: kliniki składają oferty
14 maja 2013
Oferty na leczenie niepłodności metodą in vitro złożyło dotychczas 7 klinik. Termin na zgłoszenia mija jutro.