Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestr ciąż: w SIM będzie adnotacja o ciąży pacjentki [projekt rozporządzenia]

Od 1 października 2022 r. w SIM będzie adnotacja o ciąży kobiety [projekt rozporządzenia]
Od 1 października 2022 r. w SIM będzie adnotacja o ciąży kobiety [projekt rozporządzenia]
Media
W SIM pojawią się nowe dane odnoszące się do: wyrobów medycznych zaimplantowanych u pacjenta, występujących u niego alergii, wyniku grupy krwi oraz ciąży (w tym ostatnim zakresie tzw. rejestr ciąż). Dane mają identyfikować świadczenie zdrowotne, tym samym ich przekazanie do SIM będzie uzależnione od zakresu świadczenia udzielanego przez placówkę medyczną czy lekarza.
rozwiń >

Co to jest rejestr ciąż?

To potoczna nazwa umieszczania w elektronicznych danych medycznych pacjentki informacji o tym, że jest w ciąży. W Polsce rejestrem tym jest System Informacji Medycznej „SIM” o zdarzeniach medycznych, których obowiązek przekazywania, zgodnie z art. 56 ust. 2a ustawy o SIOZ powstał od dnia 1 lipca 2021 r.

Czy rejestr ciąż to rejestr kobiet w ciąży?

Nie ma w Polsce osobnego rejestru kobiet w ciąży, który służyłby identyfikacji kobiet w ciąży. W jakim celu? Np. monitorowania przez policję / prokuraturę faktu dokonywania nielegalnych aborcji w Polsce. Tego typu sugestie, które można spotkać w przestrzeni publicznej są nadużyciem. Informacja o ciąży w SIM, to jedna z wielu informacji o fakcie medycznym jakim jest ciąża. Osobną kwestią jest to, czy policja / prokuratura będzie miała dostęp do tych danych na potrzeby prowadzonych postępowań. Ale postępowania te mogą dotyczyć szeregu spraw nie tylko tych związanych z nielegalnym przerwaniem ciąży. To może być utrata ciąży wskutek pobicia przez konkubenta albo wskutek niedochowania przepisów prawa pracy przez pracodawcę zatrudniającego kobietę w ciąży.

Jaka jest podstawa prawna utworzenia rejestru ciąż?

Wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej. Według planów rządu wejdzie w życie od 1 października 2022 r.

Wprowadzane zmiany mają na celu identyfikację świadczenia zdrowotnego.

Rejestr ciąż: Co się zmieni w SIM od 1 października 2022 r.?

Katalog przekazywanych przez usługodawców danych, pozwalających na identyfikację świadczenia zdrowotnego rozszerzy się o dane odnoszące się do informacji o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. wyrobach medycznych zaimplantowanych u usługobiorcy,
 2. alergiach występujących u usługobiorcy,
 3. potwierdzonym wyniku grupy krwi oraz
 4. ciąży

- o ile usługodawca uzyska je w związku z udzielaniem świadczenia zdrowotnego lub realizacją istotnej procedury medycznej.

Czyli, aby informacja o ciąży znalazła się w rejestrze lekarz musi ją pozyskać w wyniku przeprowadzonych zabiegów, operacji oraz badań specjalistycznych.

Dane odnoszące się do: wyrobów medycznych zaimplantowanych u usługobiorcy, alergii występujących u usługobiorcy, wyniku grupy krwi oraz ciąży będą identyfikować świadczenie zdrowotne, tym samym ich przekazanie do SIM będzie uzależnione od zakresu świadczenia udzielanego przez usługodawcę.

Przekazywanie do SIM przedmiotowych danych zapewni możliwość dotarcia do nich  przez usługodawców. Powyższe z kolei wpłynie na skuteczność leczenia, jak również podniesie jakość procesów leczniczo – diagnostycznych.

Czy zmiany od 1 października 2022 r. w SIM co do rejestru ciąż wynikają z prawa UE?

Rząd twierdzi, że ww. zakres danych wynika ze zbioru danych zdefiniowanych przez Komisje Europejską w Patient Summary, który jest podstawowym zbiorem danych na temat zdrowia pacjenta, pozwalającym pracownikom medycznym, głównie w sytuacjach zagrożenia życia, na pozyskanie najistotniejszych informacji na temat jego zdrowia. Zakres danych Patient Summary został zawarty w projekcie realizowanym ze środków europejskich (system e-zdrowie (P1)).

Na tej podstawie wprowadzono już elektroniczną receptę i skierowanie, zdarzenia medyczne, wymianę elektronicznej dokumentacji medycznej, karty szczepień, czy aplikację Internetowe Konto Pacjenta. 

Jak rząd uzasadnia zbieranie danych o kobietach w ciąży?

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia czytamy:

Przekazywanie do SIM informacji o ciąży, jest szczególnie istotne jako, że jest związane z kwestią bezpieczeństwa kobiety ciężarnej (część badań nie może być wykonywana w ciąży lub wymaga zmiany w procedurze) i właściwej reakcji na wynik. W wybranych przypadkach normy dla kobiet ciężarnych są inne, niż poza ciążą. Szczególnego znaczenia informacja o ciąży nabiera w sytuacji urazów, konieczności wykonania badań radiologicznych z kontrastem, znieczuleń itp. Poza tym, wiedza na temat badań zlecanych i wykonywanych w czasie ciąży może być przydatna w przypadku ewentualnego poszerzania zakresu refundacji dla kobiet ciężarnych i będących w połogu. Informacja, że pacjentka jest w ciąży, to zwrócenie uwagi na konieczność zachowania odpowiedniej dbałości i staranności w doborze proponowanych badań dodatkowych i zlecanych leków.”

W jaki sposób rejestrowanie kobiet w ciąży wiąże się ze zbieraniem danych o grupie krwi?

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia czytamy w tej sprawie:

„Z kolei odnosząc się do projektowanego obowiązku raportowania do SIM informacji o potwierdzonym wyniku grupy krwi usługobiorcy, należy zaznaczyć, że wykonane wcześniej i prawidłowo udokumentowane oznaczenie grupy krwi ma istotne znaczenie dla procesu diagnostyczno-leczniczego usługobiorców, albowiem skraca czas oczekiwania na transfuzję, a w nagłych wypadkach może nawet uratować życie. Oznaczenie grupy krwi pozostaje również bardzo ważne w opiece nad kobietą ciężarną, dla bezpiecznego prowadzenia ciąży.”

Dlatego z uwagi na niebezpieczeństwo dla pacjenta mogące wystąpić wskutek wprowadzenia nieprawidłowej danej, do SIM będzie raportowany potwierdzony wynik grupy w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2021 r. poz. 1749 oraz z 2022 r. poz. 974).

Jakie nowe kody w SIM od 1 października 2022 r.?

Dodatkowo w przypadku świadczeń zdrowotnych w rodzaju rehabilitacja lecznicza, usługodawca będzie dodatkowo przekazywał do SIM kody określone w Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) oraz w przypadku świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie porad psychologicznych lub sesji psychoterapeutycznych - kodu diagnoz psychologicznych według słownika opracowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Powyższe pozwoli na precyzyjniejsze odzwierciedlenie stanu zdrowia usługobiorców, którym są udzielane świadczenia zdrowotne.

Jakie inne zmiany w SIM?

Uzasadnienie do projektu rozporządzenia wskazuje, że zmiany nakładają na usługodawców, m. in. obowiązek wskazywania poza datą udzielania świadczenia zdrowotnego, także godzinę rozpoczęcia jego udzielania (zakończenia, przyjęcia do szpitala, wypisu ze szpitala) oraz wytworzenia  dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci elektronicznej. Pozyskiwanie w SIM przedmiotowych informacji, umożliwi w przyszłości wyjaśnianie ewentualnych wątpliwości, dotyczących udzielania jednemu usługobiorcy kilku świadczeń zdrowotnych, u różnych usługodawców, w tym samym dniu.

Projekt rozporządzenia określa mechanizm przekazywania do SIM danych w przypadku udzielania świadczenia zdrowotnego lub realizacji określonej procedury medycznej (będącej elementem raportowanego zdarzenia medycznego) przez podwykonawcę usługodawcy, tj. przez podmiot trzeci, któremu usługodawca powierzył udzielenie świadczenia lub wykonanie tej procedury medycznej. To właśnie podwykonawca będzie zobligowany przekazywać do SIM dane dotyczące wykonania konkretnej procedury lub udzielenia świadczenia. Dane te są zobowiązani przekazywać zarówno usługodawcy udzielający świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, jak i usługodawcy realizujący je komercyjnie.

Projekt rozporządzenia zakłada ponadto uwzględnienie dodatkowych informacji do katalogu danych przekazywanych do SIM w przypadku gdy rozpoczęcie i zakończenie udzielania świadczenia zdrowotnego nie następuje w tym samym dniu.  

Ponadto rozszerzono katalog danych niezbędnie przekazywanych przez usługodawców, pozwalających na identyfikację świadczenia zdrowotnego, o dane wskazane w § 2 ust. 1 pkt 7 lit. d-h aktualnie obowiązującego rozporządzenia.

Dodatkowo w projekcie rozporządzenia zrezygnowano z wyłączeń w zakresie obowiązków sprawozdawczych w przypadku raportowania przez usługodawców danych do SIM dotyczących świadczeń zdrowotnych lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a także świadczeń zdrowotnych pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz położnej podstawowej opieki zdrowotnej, jak również doprecyzowane zostały reguły przekazywania przez usługodawcę do SIM danych dotyczących świadczeń zdrowotnych pielęgniarki lub higienistki szkolnej udzielanych w środowisku nauczania i wychowania. Co istotne obowiązek w tym zakresie na chwilę obecną dotyczyć będzie jedynie świadczenia zdrowotnego jakie stanowi szczepienie.

Rejestr ciąż w Polsce: Ile podmiotów medycznych wprowadza dane do SIM?

 1. Podmioty, na które oddziałuje projekt

Grupa

Wielkość

Źródło danych

Oddziaływanie

Usługodawcy

22,5 tys. podmiotów leczniczych

133 tys. praktyk lekarskich

27,6 tys. praktyk pielęgniarek i położnych

ponad 100 zarejestrowanych praktyk fizjoterapeutów – szacowana faktyczna liczba praktyk fizjoterapeutów – ok. 30

Rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą

Obowiązek przekazywania do SIM danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji, w zakresie określonym w projekcie rozporządzenia

Centrum e-Zdrowia

1

Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia

Administrowanie SIM

Pacjenci

38,4 mln

Główny Urząd Statystyczny

Przetwarzanie danych osobowych i jednostkowych danych medycznych pacjentów w SI

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ja
  2022-05-21 08:13:50
  Co za bzdury. Ciąża to nie choroba, a mężczyźni też potrzebują czasem transfuzji i jakoś ich danych o grupie krwi nie potrzebuje rząd! To zwykły rejestr ciężarnych żeby jeszcze bardziej je kontrolować i ewentualnie karać! Co ci ludzie mają w głowach? Dlaczego nie ma informacji że ktoś choruje na łupież, to też przydatna informacja 😄
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Iwa
  2022-06-06 14:48:04
  Proponuję jeszcze rejestr kobiet które mogłyby być w ciąży a nie są!!!! Ale ich po.....ło !!!!!
  0
 • Tomek
  2022-06-06 14:50:49
  I te kobitki co zaszły proponuje nie wypuszczać za granicę!!! Ale jaja!!!
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sposób na rekreację ruchową: taniec

Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja. 

Do końca czerwca strażacy mogą otrzymać 10 000 zł na każdą jednostkę OSP

Jednostki OSP mogą do 10 000 zł w programie dofinansowania Fundacji Grupy PERN. 

Rak piersi: Moim zdaniem diagnostyka genetyczna leży [wywiad]

Dziś pacjentki mogą mieć szybki dostęp do terapii bez konieczności hospitalizacji, bez spotykania się z grupą pacjentów, bez wysłuchiwania trudnych historii korytarzowych w oczekiwaniu w kolejce. Idziemy na szybki zastrzyk i spędzamy bardzo mało czasu w miejscu leczenia - mówi Magdalena Kardynał (Fundacja OmeaLife)

Aerozol na migrenę. Kiedy pacjenci będą mogli skorzystać? [Badania]

Ketamina przyjmowana w postaci aerozolu do nosa może okazać się bezpieczną i skuteczną metodą terapii opornej na leczenie przewlekłej migreny - informuje najnowszy numer czasopisma „Regional Ansthetic & Pain Medicine”.

Nowe podręczniki HIT dla klasy II

Wydawnictwo Biały Kruk i WSiP ubiegają się o dopuszczenie podręczników do HiT dla klasy II

Rekrutacja na studia 2023 r. Nowe kierunki studiów. Ile miejsc dla studentów?

Nowe kierunki studiów: na Uniwersytecie Rzeszowskim - zarządzanie państwem, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - archeometria, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - gastronomia i catering dietetyczny.

Polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE

Polski system zdrowia skrytykowany – jakie są zastrzeżenia? Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z greckiego Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków. Czy da się poprawić rentowność systemu zdrowia? 

1 czerwca 2023 r. dodatkowa sesja maturalna [Matura 2023]

W czwartek o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. 

Sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie [Formuła: 2012, 2017, 2019]

W czwartek rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i z części praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym.

Od 1 czerwca 2023 r. bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko HPV

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już szczepić się przeciw HPV.

Pierwsza od 13 lat podwyżka wynagrodzeń konsultantów zdrowia. Rocznie nie więcej niż 17 000 zł - 23 000 zł

W II kwartale 2023 r. podwyżka wynagrodzeń dla konsultantów w ochronie zdrowia. Pierwsza od 13 lat.

Stopnie alarmowe na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2023 r.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało 31 maja 2023 r., że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 31 sierpnia 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych: 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Mamo, Twój pokarm to najlepszy i najzdrowszy sposób żywienia

Karmienie piersią jest tematem kolejnej "Środy z Profilaktyką", przypadającej 31 maja w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 26 maja do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

Dzień Dziecka w Warszawie. Jakie atrakcje dla dzieci?

Jakie atrakcje przygotowały stołeczne instytucje kultury w Warszawie na Dzień Dziecka?

ZUS informuje: Jeżeli PUE-ZUS nie zadziałał i nie stworzyliśmy wniosku o zwrot składki, powinieneś sam go stworzyć

Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, od 30 maja 2023 r. płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

DGP: Sejm zlikwidował specjalny zasiłek opiekuńczy [nowelizacja, zmiany]

Po 11 latach od wprowadzenia z systemu świadczeń rodzinnych zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy, choć osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r.

Nowelizacja: Masz służbowy laptop? Pracodawca musi Ci udostępnić monitor stacjonarny. Może się z tego wykpić podstawką, myszką i klawiaturę

Pracodawcy będą musieli wyposażyć pracowników korzystających z przenośnych komputerów w dodatkowy monitor stacjonarny lub podstawkę do laptopa oraz odrębną mysz i klawiaturę.

Wojsko proponuje: rezerwiści będą ćwiczyć raz na kwartał. Co najmniej

Aktywni rezerwiści będą ćwiczyć w swoich jednostkach co najmniej raz na kwartał. 

Pierwsza taka diagnoza w Polsce. Pacjent chory przez smog

Mimo, że wpływ oddychania zanieczyszczonym powietrzem na zdrowie jest dobrze udokumentowany w badaniach naukowych, czynnik ten nie był rozpoznawany w diagnozach lekarskich jako główna przyczyna problemów ze zdrowiem. Aż do teraz.

30 maja - Światowy Dzień Świadomości SM. Za ryzyko zachorowania aż w 70% odpowiadają czynniki środowiskowe

Na stwardnienie rozsiane (SM) choruje w Polsce blisko 50 tys. osób. Początek choroby przypada zwykle na okres między 20 a 40 rokiem życia, częściej chorują kobiety. 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości SM.

Darmowe leki dla dzieci i osób 65+ już od września 2023 r.?

Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rewolucja w planowaniu przestrzennym: Jak nowe zmiany wpłyną na twoją gminę?

Sejm przyjął przygotowaną przez MRiT nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Analiza trendów: Dlaczego Polska boryka się ze wzrostem śmiertelności z powodu raka piersi?

Zachodzi wiele pozytywnych zmian w leczeniu raka piersi. Polska wciąż jest jednak w Europie jedynym krajem, w którym rośnie śmiertelność z jego przyczyny.