REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedzielski: Prawie każdy Polak ma przeciwciała na COVID-19

Adam Niedzielski minister zdrowia
Adam Niedzielski minister zdrowia

REKLAMA

REKLAMA

Badania potwierdzają wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w populacji Polski. Wynik na poziomie ponad 91 proc. daje nam pewien komfort bezpieczeństwa na najbliższe tygodnie i miesiące – ocenia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co to jest Ogólnopolskie Badanie Seroepidemiologiczne?

Szef resortu odniósł się w wypowiedzi dla do wyników kolejnej tury Ogólnopolskiego Badania Seroepidemiologicznego COVID-19 OBSER-CO, prowadzonego przez NIZP-PZH. Celem badania było określenie rzeczywistej seroprewalencji tzn. częstości występowania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w populacji polskiej w odniesieniu do skumulowanej zapadalności rejestrowanej i wybranych czynników ryzyka.

REKLAMA

Kiedy było przeprowadzane Ogólnopolskie Badanie Seroepidemiologiczne?

Od 14 marca br. do 26 kwietnia 2022 r. realizowane było ogólnopolskie badanie telefoniczne CATI; do 4 maja uczestnicy badania mogli zgłaszać się do punktów pobrań w celu wykonania badań laboratoryjnych. W ramach IV tury badania zrealizowano ogółem 25 014 wywiadów telefonicznych, z czego na badanie krwi zgłosiło się 5 729 osób, tj. 22,9 proc. respondentów (w III turze 32,4 proc., w II turze 24 proc., a w I turze 24,2 proc.), z którymi przeprowadzono wywiad telefoniczny).

Ilu Polaków posiada przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2?

Oszacowano, że 91,1 proc. mieszkańców Polski w wieku 20 lat lub starszych posiadało przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w okresie realizacji IV tury badania.

Odsetek pozytywnych wyników badania przeciwciał zależy od stanu zaszczepienia przeciwko COVID-19. Obecność przeciwciał (wynik pozytywny) stwierdzono u wszystkich osób, które deklarowały zaszczepienie przeciwko COVID-19 trzema dawkami i u 98,3 proc. osób zaszczepionych dwoma dawkami. Jednocześnie wynik pozytywny stwierdzono u 69,4 proc. osób, które deklarowały w wywiadzie, że nie zostały zaszczepione.

Dla porównania, w III turze badań OBSER-CO prowadzonych od 16 listopada do 19 grudnia 2021 przeciwciała anty-SARS-CoV-2 posiadało 78,1 proc. populacji Polski od 20 roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Wyniki badań OBSER-CO są potwierdzeniem wysokiego poziomu przeciwciał w społeczeństwie, który zdecydowanie wpływa na naszą odporność. Niezwykle istotny jest fakt, że seroprewalencja była weryfikowana już podczas schodzenia z piątej fali zakażeń koronawirusem. Mamy więc pełny obraz wykształconych przeciwciał u Polaków po przejściu pięciu fal zakażeń” – stwierdził w wypowiedzi dla PAP minister Niedzielski.

"Wysoki poziom przeciwciał w populacji jest z jednej strony potwierdzeniem skuteczności szczepień, a z drugiej wskazuje również na dość duży kontakt z wirusem Polaków podczas ostatniej z koronawirusowych fal” – dodał.

Szef MZ wskazał, że ponad 91 proc. wynik daje pewien komfort bezpieczeństwa na najbliższe tygodnie i miesiące, biorąc pod uwagę dodatkowo fakt, że nie pojawiła się żadna nowa mutacja koronawirusa.

Czy na jesień 2022 r. powróci COVID-19?

Niedzielski zaakcentował, że cały czas spada też liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Obecnie – jak podał - jest ich już poniżej 400, co – jak podkreślił - jest dobitnym potwierdzeniem przeprowadzonych badań.

"Jednak pamiętajmy, że zagrożenie całkowicie nie minęło. Jako państwo przygotowujemy się do możliwego sezonowego wzrostu zakażeń po wakacjach” – zaznaczył minister.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Znudzony
    2022-06-08 19:04:46
    Poziom inteligencji tzw ministra zdrowia spada.
    0
  • Rg
    2022-06-21 10:10:58
    Każdy Polak ma mózg czego i ministrowi życzę
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

REKLAMA

Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

REKLAMA