REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy produkcja farmaceutyczna w UE się zwiększy? Co z bezpieczeństwem lekowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
leki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Parlament Europejski – dlaczego chce spotęgować produkcję farmaceutyczną w UE? PE wezwał Komisję Europejską do przedstawienia rozwiązań prawnych, mających na celu zwiększenie produkcji farmaceutycznej na terenie UE. Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków, ma nadzieję, że po tak stanowczym stanowisku Parlamentu Komisja rozpocznie konkretne działania. 

Promowanie produktów farmaceutycznych wyprodukowanych w Europie

REKLAMA

W lipcu br. Parlament Europejski przyjął rezolucję „w sprawie pandemii COVID-19: wyciągnięte wnioski i zalecenia na przyszłość”. W rezolucji tej zwrócił się do Komisji Europejskiej, aby przedstawiła rozwiązania regulujące bądź też ustawodawcze, które zapewniłyby niezawodny, jak i trwały dostęp do leków i ich składników, celem zagwarantowania strategicznej autonomii UE w dziedzinie zdrowia. 

REKLAMA

PE wezwał ponadto do promowania produktów farmaceutycznych wyprodukowanych w Europie. Wskazał, że można to osiągnąć poprzez zachęty do zwiększenia produkcji leków i ich składników w UE oraz preferencyjne kryteria ustalania ich cen na szczeblu krajowym, bez zwiększania wydatków pacjentów i destabilizacji systemów ochrony zdrowia. 

– „Zaproponowany przez Krajowych Producentów Leków mechanizm Partnera Bezpieczeństwa Lekowego preferujących krajowych wytwórców jest odpowiedzią na wezwanie Parlamentu Europejskiego. W procedowanej obecnie ustawie refundacyjnej znalazły się „nieśmiałe” zachęty do zwiększania produkcji leków w Polsce. To dobry krok w kierunku budowy bezpieczeństwa lekowego Polski, ale wobec globalnych braków farmaceutyków musimy zacząć sprintować” – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.  

Unia Europejska i zjawisko niedoborów produktów leczniczych 

REKLAMA

Złożona w maju ub.r. przez Krajowych Producentów Leków petycja do Parlamentu Europejskiego wzywająca do opracowania legislacji wspierającej produkcję leków i ich składników w UE – zaowocowała rozpoczęciem prac europosłów w tym obszarze.  

Jak zaznaczył w złożonej w lipcu br. rezolucji Parlament Europejski – pandemia COVID-19 kosztowała życie milionów ludzi powodując ogromne szkody zarówno w Europie, jak i na świecie. To pokazało, że Europa i reszta świata nie były dostatecznie przygotowane, by poradzić sobie z kryzysem o takim zasięgu i z wywołanymi nim wstrząsami. Pandemia COVID-19 uwydatniła istniejące zjawisko niedoborów w UE znacznej palety produktów leczniczych, których braki nasiliły się w ciągu ostatniej dekady – w tym leków przeciwnowotworowych, antybiotyków, środków znieczulających, leków na nadciśnienie, choroby serca i zaburzenia układu nerwowego. Parlament zalecił Komisji przeprowadzenie ogólnounijnego badania na temat przyczyn niedoborów leków, ze szczególnym uwzględnieniem problemów spowodowanych niedoborami leków generycznych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zachęty do inwestowania w Unii w linie produkcyjne leków

W rezolucji podkreślono, że gotowość i reagowanie na pandemie i inne poważne zagrożenia dla zdrowia wymaga długoterminowych zobowiązań i inwestycji oraz ściślejszej współpracy z europejskimi producentami farmaceutycznymi. W opinii Parlamentu, pobudzanie i rozwijanie atrakcyjnego europejskiego ekosystemu przemysłowego dla sektora farmaceutycznego jest jednym z kluczowych warunków dalszego wspierania przenoszenia zakładów produkcyjnych z powrotem do UE. Rezolucja wskazuje na konieczność tworzenia zachęt do inwestowania w Unii w linie produkcyjne leków oraz surowców i farmaceutycznych składników czynnych.

Zdaniem Parlamentu, finansowanie publiczne musi być uzależnione od przejrzystości i identyfikowalności inwestycji, zobowiązania się do dostaw na rynek europejski oraz dostępności, bezpieczeństwa i przystępności cenowej wytwarzanych leków. Rezolucja wzywa też państwa członkowskie do zmniejszenia zależności od partnerów handlowych spoza UE. 

Jak tłumaczy Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków, zmierzamy w kierunku przyjęcia legislacji dotyczącej wsparcia produkcji leków i ich składników w Unii Europejskiej. 

– „Po skierowanym do Komisji wniosku rządu belgijskiego popartym przez 18 członków UE o wdrożenie przepisów o krytycznych lekach w celu zmniejszenia zależności od dostaw spoza Unii oraz zdecydowanym stanowisku Parlamentu Europejskiego w przyjętej rezolucji, Komisja Europejska nie będzie mogła dłużej zwlekać z podjęciem oczekiwanych działań” – podsumowuje. 

Bezpieczeństwo lekowe to podstawa 

Krajowi Producenci Leków o konieczności budowania bezpieczeństwa lekowego mówią od kilku dobrych lat. W ich opinii już przed pandemią COVID-19 pewne rzeczy miły miejsce, ale nie były tak bardzo widoczne. 

Wojna w Ukrainie dołożyła nowe problemy w zakresie bezpieczeństwa lekowego. W krajach europejskich, w tym w Polsce, wzrosła liczba pacjentów. To spore wyzwanie, by zapewnić dostęp do leków. Nie jest to łatwe, należy bowiem pamiętać, że produkcję leków planuje się przynajmniej pół roku wcześniej. Nie można także zapominać o pozrywanych łańcuchach dostaw czy wzroście zapotrzebowania na leki medycyny pola walki, które wcześniej nie były tak ważne. 

Jak wskazują eksperci, wojna w Ukrainie wpłynęła na wzrost kosztów produkcji leków. Kryzys energetyczny dotknął branży farmaceutycznej podwyżkami cen, zdrożał także papier do opakowań i ich transport. 

W opinii ekspertów na kwestie bezpieczeństwa lekowego należy patrzeć w sposób dynamiczny. Brać pod uwagę sytuację geopolityczną. Do kryzysów przygotowywać się wspólnie i zbudować nierozerwalny łańcuch bezpieczeństwa.  

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA