Co powinniśmy jeść w sezonie zimowym? Środa z Profilaktyką NFZ
REKLAMA
REKLAMA
Zimą jemy inaczej
Zimą zazwyczaj zmniejsza się aktywność fizyczna, a co za tym idzie zapotrzebowanie energetyczne, mamy również mniejszy dostęp do świeżych owoców i warzyw. Wciąż jednak powinny być one podstawą dobrze zbilansowanej diety, dlatego warto je włączyć w postaci mrożonej lub kiszonej.
REKLAMA
Zdrowy styl życia to ruch i dobrze dobrana dieta. Nie tylko wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale i mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób. Jakie są zalecenia modelu talerza zdrowego żywienia? Zgodnie z nimi:
- połowę posiłków powinny stanowić warzywa i owoce z przewagą warzyw
- ¼ posiłków produkty będące źródłem białka
- ¼ posiłków produkty zbożowe, pełnoziarniste
- jako dodatek stosuj tłuszcze roślinne z wyjątkiem tropikalnych (palmowego i kokosowego)
Zimą dobrze działają wszelkie ciepłe i sycące potrawy, warto rozpocząć od nich dzień. Ciepła owsianka czy zupa uzupełniona rozgrzewającymi przyprawami, takimi jak cynamon, imbir, kurkuma to wartościowy posiłek idealny w chłodniejszy czas. Koniecznie trzeba pamiętać o nawadnianiu, zwłaszcza przebywając w suchych nagrzanych pomieszczeniach. Brak świeżych warzyw można zrekompensować dostępnymi warzywami korzeniowymi, a odporność wzmocni czosnek, cebula czy por.
Darmowe diety NFZ
NFZ przypomina, że na stronie https://diety.nfz.gov.pl/ można znaleźć darmowe plany żywieniowe, propozycje posiłków i przekąsek na zimę. Są też dostępne diety dostosowane do różnego rodzaju schorzeń.
Środy z Profilaktyką
Środy z Profilaktyką to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej. W każdą środę poruszany jest inny, ważny aspekt zdrowia.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Zobacz także: Epidemia wąglika w pięciu krajach. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega
Ten objaw raka zauważysz w toalecie. Rusza nietypowa kampania
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA