REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywileje służby cywilnej dla urzędników samorządowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jolanta Góra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do końca marca będzie gotowy projekt ustawy o pracownikach samorządowych. Każda gmina będzie musiała obowiązkowo zatrudnić sekretarza. Nowo zatrudnieni pracownicy będą odbywać służbę przygotowawczą.

Pod koniec marca rząd przedstawi projekt nowej ustawy o pracownikach samorządowych - dowiedziała się GP. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów kończy już pracę nad założeniami do niej. Rząd chce m.in. zobowiązać wszystkie jednostki samorządu do zatrudniania sekretarzy, zmienić zasady zatrudniania i mianowania pracowników, a także wprowadzić obowiązkową służbę przygotowawczą. Eksperci podkreślają, że zmiany idą w dobrym kierunku, chociaż profesor Jerzy Regulski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, uważa, że zarówno skarbnik, jak i sekretarz powinni być wyłaniani w drodze konkursu.

REKLAMA

Sekretarz jak dyrektor

- W każdej gminie powinien być zatrudniony sekretarz, który gwarantuje ciągłość i jakość pracy urzędu, odpowiada za jego funkcjonowanie i politykę kadrową - mówi Adam Leszkiewicz, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tymczasem w wielu urzędach gmin nie ma takiego stanowiska. Przez pewien czas sekretarza nie miał Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, a obecnie nie ma go olsztyński magistrat.

W urzędach, w których jest sekretarz, powołuje go i odwołuje wójt, burmistrz lub prezydent.

- W efekcie po każdych wyborach następuje wymiana urzędników - wyjaśnia Jerzy Regulski. Dlatego ważne jest, aby pozycja sekretarza była stabilna - podkreśla profesor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z założeniami rządu, byłby on zatrudniany na podstawie umowy o pracę, która jest bardziej stabilna niż powołanie.

REKLAMA

Profesor Jerzy Regulski uważa, że należy także jasno określić kompetencje sekretarza. Obowiązująca ustawa ich nie precyzuje. W nowej ma jednak znaleźć się katalog zadań sekretarza, a także wymogi kwalifikacyjne. Stanowisko to mogłaby objąć tylko osoba posiadająca sześcioletni staż pracy i trzyletnie doświadczenie kierownicze.

Radosław Skwarło, radca prawny, specjalista prawa samorządowego, zauważa, że w małych gminach należy umożliwić połączenie funkcji sekretarza z zastępcą wójta, który także musi być w każdej gminie. Tymczasem dla małych samorządów obowiązek zatrudniania sekretarza i zastępcy byłby rujnujący dla ich budżetów.

Kłopot ze skarbnikiem

Radosław Skwarło dodaje, że zmianie powinny ulec także zasady zatrudniania skarbnika. Rząd jednak chce pozostawić obecne przepisy, zgodnie z którymi skarbnik jest powoływany przez radę gminy na wniosek wójta, burmistrza czy prezydenta.

Adam Leszkiewicz tłumaczy, że skarbnik odpowiada m.in. za budżet, który uchwala rada. Dlatego powinien mieć poparcie zarówno władzy wykonawczej, jak i stanowiącej lokalne prawo.

Stanisława Szołtysek, sekretarz Nowego Targu, uważa jednak, że tryb zatrudniania sekretarza i skarbnika powinien być taki sam, ponieważ są to najwyższe rangą stanowiska urzędnicze w gminie. Wyjaśnia, że zmiany w kierownictwie urzędu po wyborach zakłócają prawidłowe funkcjonowanie administracji.

Profesor Jerzy Regulski przypomina, że przed wojną istniał przepis zabraniający zmiany sekretarza i skarbnika pół roku przed i po wyborach samorządowych.

 

Samorządowa służba cywilna

Nowa ustawa ma także zmienić zasady zatrudniania pracowników. Umożliwi awansowanie i przesuwania na wolne stanowiska osoby już zatrudnione w urzędzie.

REKLAMA

- To krok w dobrym kierunku - uważa profesor Jerzy Regulski. Wyjaśnia, że obecne przepisy, zobowiązujące do przeprowadzenia otwartego naboru na każde wolne stanowisko, są absurdalne, ponieważ utrudniają awansowanie sprawdzonych pracowników.

Radosław Skwarło dodaje, że należy też przewidzieć prawo do kwestionowania wyników naboru, np. poprzez wprowadzenie procedury odwoławczej. Obecnie bowiem urzędy manipulują wymaganiami i kryteriami tak, by zatrudnić konkretną osobę. Inni kandydaci praktycznie nie mają możliwości zaskarżenia procedury.

Ponadto nowa ustawa wprowadzi obowiązkową służbę przygotowawczą wzorowaną na tej w służbie cywilnej. Nowo zatrudniani pracownicy będą musieli odbyć serię szkoleń, przygotowujących do pracy w urzędzie, zakończonych egzaminem.

Zdaniem Stanisławy Szołtysek dzięki temu pracownicy będą lepiej przygotowani do wypełniania swoich obowiązków

Ustawa umożliwi też zatrudnianie na podstawie mianowania w urzędach marszałkowskich i starostwach. Obecnie taką stabilizację mogą mieć jedynie pracownicy gmin.

Zmienią się również zasady oceniania. Obecnie reguluje je bardzo szczegółowo rozporządzenie Rady Ministrów. Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczy, że w służbie cywilnej dobrze oceniany pracownik otrzymuje automatycznie wyższy stopień służby cywilnej, co wiąże się z podwyżką. W samorządzie nie ma takiego mechanizmu.

Dobra ocena nie wiąże się bowiem z możliwością awansu. O tym, czy pracownik dostanie podwyżkę czy zostanie awansowany, nie zawsze decydują merytoryczne przesłanki. Dlatego rząd chce, aby oceny były powiązane z systemem motywacyjnym.

Ponadto planowana jest zmiana zasad wynagradzania. Premier określałby jedynie minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Obecnie ustala również górne widełki płac. Urzędy z kolei musiałyby opracować własne regulaminy wynagradzania, które opiniowałyby regionalne izby obrachunkowe.

206 tys. osób pracowało w 2006 roku w urzędach administracji samorządowej

148 tys. pracowników zatrudniają urzędy gminy i miasta

 

 

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

OPINIA

 

TADEUSZ NALEWAJK

prezes zarządu Związku Powiatów Polskich

Ustawa o pracownikach samorządowych obowiązuje od 18 lat i w tym czasie była nowelizowana 19 razy. Wprowadzane zmiany oraz liczne odesłania do innych aktów prawnych sprawiły, że jest ona nieczytelna i trudna w stosowaniu nawet dla urzędników. Dlatego jej zmiana jest konieczna. Nowelizacja powinna określać m.in. ramy prawne dotyczące naboru, awansu wewnętrznego oraz minima standardów usług publicznych świadczonych przez samorząd na rzecz obywateli.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

REKLAMA

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA