REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozwijać turystykę i zwiększyć inwestycje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Sobiech
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Samorząd powinien się promować, zwłaszcza jeśli ma silne argumenty, które tworzą atrakcyjną ofertę - dla inwestorów, dla turystów, dla każdego, z kim chciałby ów samorząd współpracować.

REKLAMA

Od tego, jak gmina jest postrzegana na zewnątrz, zależy, czy do danej gminy będą przekazywane budżetowe środki na inwestycje, czy będzie w stanie uzyskać środki pomocowe na różnego rodzaju projekty. Jeżeli gmina dzięki promocji jest znana i wysoko stoi w rankingu, wtedy uzyskuje większe szanse na pozyskanie funduszy, a także wzrasta zainteresowanie inwestorów danym terenem. Nie bez znaczenia jest również dzięki promocji regionu zwiększenie - ruchu turystycznego.

REKLAMA

Teraz, gdy jednostki samorządu terytorialnego współzawodniczą o kapitał inwestycyjny, najlepszym rozwiązaniem wydaje się traktowanie gminy jako firmy i stosowanie w niej zasad czysto rynkowych. W tej branży firma podobnie jak gmina nie może skutecznie działać bez odpowiedniej reklamy, marketingu i public relations. Promocja jest procesem ciągłym i wymaga odpowiednich zabiegów i materiałów promocyjnych. Promocja służy rozwojowi miast, przekonuje do walorów gospodarczych czy kulturalnych. Przyciąga inwestorów, turystów, a poprzez to generuje realne, choć rzadko natychmiastowe zyski.

Środki promocji

REKLAMA

Samorządy powinny promować swoje działania wszędzie tam, gdzie dostrzegają potencjalnych partnerów, w tych sferach, które chcą rozwijać, które mają być siłą napędową lokalnej gospodarki. W obecnych czasach promocja urasta do jednego z najważniejszych zadań, jakie stoją przed samorządem. Do dyspozycji jest wiele środków współczesnej komunikacji: publikacje własne, prasa codzienna, ekonomiczna, gospodarcza czy turystyczna, media elektroniczne, jak radio, telewizja czy internet. To także targi, wystawy i konferencje. Jednak o skutecznej promocji można mówić wtedy, gdy dobre opinie o działalności samorządu przekładają się na nowe inwestycje i miejsca pracy. W konsekwencji powinna wzrosnąć zamożność mieszkańców i zasobność finansów publicznych. Mieszkańców i samorząd stać wtedy na więcej.

Dobra i skuteczna promocja to również inwestycja w rozwój, wyższą jakość życia mieszkańców. Bo w ślad za taką promocją idzie kapitał, a przede wszystkim ludzie, którzy szukają dla siebie nowych szans na dobrą pracę, dobrą szkołę, dobre mieszkanie, wypoczynek w miejscu bezpiecznym i dobrze urządzonym.

Jak promować

Liczy się każdy skuteczny sposób promocji. Jednak skuteczna promocja to przede wszystkim: filmy reklamowe, foldery, billboardy, uczestnictwo w konferencjach, targach, konkursach, wystawach. To także działania i niemałe pieniądze, przeznaczone na patronat wartościowych, oryginalnych inicjatyw i przedsięwzięć - gospodarczych, kulturalnych, sportowych, które budują markę, a także poczucie wspólnoty całej społeczności. Jeśli przykładowo gmina dba o wysoki poziom oświaty, zdrowia, komunikacji publicznej, bezpieczeństwa i pracy urzędników, to przecież przekłada się to na pozytywne opinie, w których dana gmina przedstawiana jest jako pozytywny przykład sprawnie działającego samorządu. W czasie dynamicznego rozwoju turystyki, pozyskiwania inwestorów, wymiany młodzieży i współpracy międzynarodowej różnych środowisk branżowych promocja okazuje się niezbędną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tworzenie, jak i promocja produktu turystycznego to zadanie nie tylko dla gmin. Samorządy w wykonywaniu tych zadań powinny wspierać podmioty z biznesu turystycznego. A więc właścicieli hoteli, moteli, innych miejsc noclegowych, właścicieli zakładów gastronomicznych, transportowych, placówki kultury, administratorów atrakcji turystycznych. To właśnie te podmioty wspólnie, za pośrednictwem regionalnej albo lokalnej organizacji turystycznej, powinny promować produkt turystyczny. Będzie to tańsze i lepsze. Podmioty te w zasadzie nie są konkurentami. Powinny uzupełniać się w wykonywaniu zadań promocyjnych.

KTO MOŻE POMÓC W PROMOCJI

Witryny organizacji turystycznych, które mogą pomóc w promocji gminy i regionu:

• Polska Organizacja Turystyczna: www.pot.gov.pl. Można przejrzeć na tych stronach niektóre wydawnictwa turystyczne w formie elektronicznej. Są także informacje na temat nowości i zmian w branży turystycznej, organizacji konferencji i szkoleń.

• Polska Agencja Rozwoju Turystyki: www.turystyka-ekspert.pl. Portal jest centrum profesjonalnej informacji biznesowej i prawnej skierowanej do samorządów lokalnych i branży turystycznej. Zamieszczone są aktualne ustawy i opisane kwestie związane z działalnością turystyczną.

• Polska Izba Turystyki: www.izbyturystyki.pl. Znajdują się tu m.in. opinie prawne związane z ustawą o usługach turystycznych. Na witrynie opublikowany jest też Informator Turystyki Polskiej ITP.

• Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze: www.pttk.pl. Portal zawiera wszelkie informacje popularyzujące turystykę i krajoznawstwo. Jest tu także instrukcja znakowania szlaków turystycznych.

Oferta turystyczna

W celach promocyjnych można powołać także lokalną organizację turystyczną (LOT). Jej członkami powinni być przedstawiciele gmin albo powiatu i przedstawiciele biznesu turystycznego. Do tworzenia i działania regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych stosuje się przepisy prawa o stowarzyszeniach.

Do samorządu gminnego należy inspiracja działań promocyjnych, koordynacja i zabezpieczenie finansowe. Źródeł pozyskania finansowania może być kilka: środki własne z budżetu gminy, sponsorzy, fundusze unijne lub inne środki pomocowe. Ponadto władze gminne powinny stosować zachęty dla organizatorów turystyki, np. zmniejszając opodatkowanie.

Przed stworzeniem oferty turystycznej trzeba się również zastanowić się nad tym, która z preferowanych form turystyki na terenie gminy stwarza najlepsze warunki do jej uprawiania. Może to być np. turystyka przyrodnicza. Może to być oferta spędzenia kilkunastu dni w gospodarstwach agroturystycznych. Jest to szansą dla gmin wiejskich. Magnesem przyciągającym turystów do gminy jest możliwość aktywnego wypoczynku, połączona z udziałem w pracach wiejskich, poznaniem codzienności życia na wsi, tradycji, zanikającej obrzędowości i warsztatów rzemieślniczych (np. garncarskich, kuźni). Innym sposobem ściągania turystów jest oferta wypoczynku weekendowego. Jest to szansa dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich usytuowanych w niedalekiej odległości od aglomeracji miejskich. Nie można zapomnieć o tym, że w gminie, która chce postawić na turystykę, powinno powstać centrum lub punkt informacji turystycznej. To w tych punktach turysta powinien dowiedzieć się wszystkiego o produkcie turystycznym na miejscu oraz przez telefon.

PRZYKŁAD

SKUTECZNA PROMOCJA NAWET W CHINACH

Władze Koszalina zdają sobie sprawę, że takich miast jak Koszalin są na świecie tysiące i w swoje strategii promocji doszły do wniosku, że muszą się czymś wyróżniać. Promocja miasta oparta jest na skutecznej reklamie, marketingu i public relations. Dzięki temu Koszalin znalazł uznanie w oczach chińskich inwestorów. Dbałość o dobre relacje z azjatyckimi firmami zaowocowała nadaniem miastu tytułu jednego z 50 najlepszych do inwestowania miast dla chińskich przedsiębiorców. Koszalin znalazł się w doborowym gronie laureatów obok takich potęg jak: Nowy Jork, Bangkok czy Kuala Lumpur. W mieście działają dwa chińskie zakłady Athletic Manufacturing (branża rowerowa) oraz produkujący sprzęt DVD Digital View. Do lokowania inwestycji właśnie w Koszalinie skusiła Chińczyków specjalna strefa ekonomiczna. Koszalin nie posiadał własnej strefy, ale samorządowcom udało się utworzyć podstrefę strefy słupskiej. Dzięki temu powstało pierwsze w Europie Chińskie Centrum Produkcyjne, w którym przygotowano już grunty na przyjęcie nowych inwestycji chińskich firm.

ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

Od 1 września 2025 r. podwyżka o 8 i 16 zł za odbiór śmieci w Krakowie

Od 1 września w Krakowie wzrośnie opłata za odbiór śmieci posegregowanych: z 27 do 35 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. W przypadku odpadów nieposegregowanych stawka zwiększy się z 54 do 70 zł od mieszkańca.

MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

REKLAMA

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

REKLAMA