REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowania za grunty wywłaszczone będą wyższe

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Wywłaszczani właściciele dostaną odszkodowania wyższe o 10 lub 15 proc. niż wyceny rzeczoznawców. Ma to pokryć uzasadnione koszty poszukiwania nowej nieruchomości, przeprowadzki, a także podatków i opłat.

Jutro rząd ma się zająć oczekiwanymi zmianami w spec-ustawie o drogach publicznych. Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Dzięki noweli proces podejmowania decyzji administracyjnych skrócony ma być do minimum. Dwie odrębne dziś decyzje - lokalizacyjną oraz pozwolenie budowlane - zastąpi jedna: zezwolenie na realizację inwestycji drogowych. Według ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka skróci to proces przygotowania inwestycji o rok.

REKLAMA

Ujednolicona decyzja

REKLAMA

- Wprowadzenie zezwolenia na inwestycje drogowe to dobry pomysł. Dziś konieczne jest uzyskanie kilku decyzji i każda z nich przedłuża proces przygotowania inwestycji. Najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Ale też odrębne decyzje lokalizacyjna i pozwolenie na budowę wydłużają formalności - uważa Tadeusz Suwara z Polskiego Kongresu Drogowego.

- Zastąpienie dwuetapowego trybu uzyskiwania pozwoleń jednym postępowaniem jest nowatorskie w polskim prawie. Spotykane jest jednak w innych państwach, np. w prawie angielskim - wskazuje Maciej Szambelańczyk, radca prawny w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Kary za opóźnienia

Według Rolanda Wiejka z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie korzystnym rozwiązaniem będzie włączenie do decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ustaleń dotyczących przebudowy sieci uzbrojenia terenu oraz przebudowy dróg innych kategorii niż realizowana.

- Ważne będzie wprowadzenie zasady milczącej zgody przy uzyskiwaniu opinii koniecznych do wydania decyzji oraz wprowadzenie nieprzekraczalnych terminów na rozpatrzenie odwołań przez organy wyższej instancji i skarg przez sądy. Równie cenne jest wprowadzenie kar za niewydanie decyzji w terminach ustawowych - uważa Roland Wiejek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy urzędnik nie wyda zezwolenia na realizację inwestycji w ciągu 95 dni od złożenia wniosku, organ wyższego stopnia wymierzy urzędowi karę 500 zł za każdy dzień zwłoki.

Procedura negocjacyjna

Istotne zmiany mają dotyczyć także wywłaszczanych właścicieli. Wkrótce możliwe będą negocjacje zarządów dróg z właścicielami na temat odszkodowań.

- To dobra wiadomość dla wywłaszczanych. Dziś przepisy nie dają takiej możliwości, a wysokość odszkodowania określa organ administracji - wskazuje Maciej Szambelańczyk.

- Jednak negocjacje nie będą mogły trwać w nieskończoność. Po trzech miesiącach wysokość odszkodowania zostanie ustalona decyzją administracyjną. Praktyka pokaże, czy urzędy nie będą starały się przetrzymać właściciela w toku negocjacji, by móc podejmować decyzje samodzielnie - dodaje.

Uzgodnienie ma mieć formę aktu notarialnego.

- Dla właścicieli nieruchomości najważniejsze jest zapewnienie, że otrzymają odszkodowanie przed rozpoczęciem inwestycji w wysokości równej wartości utraconych nieruchomości wraz z korzyściami płynącymi z ich posiadania. Natomiast zmiana trybu przyznawania odszkodowania spowoduje wzrost dochodów notariuszy, gdyż ustalenie jego wysokości wymagać będzie aktu notarialnego - ocenia Andrzej Zygmunt, dyrektor Pracowni Inżynierskiej Klotoida.

Słuszne odszkodowanie

REKLAMA

Wysokość odszkodowania za nieruchomości będzie mogła być wyższa niż ustalona przez rzeczoznawcę w operacie szacunkowym do 10 proc. w przypadku nieruchomości niezabudowanych oraz do 15 proc. w przypadku nieruchomości zabudowanych. Ma to odpowiadać przesłance słusznego odszkodowania określonej w art. 21 ust. 2 konstytucji.

- Korzystnym rozwiązaniem dla wywłaszczonych ma być uwzględnianie w odszkodowaniu uzasadnionych kosztów poszukiwania nowej nieruchomości oraz przeprowadzki, a także podatków i opłat związanych z nabyciem nowego gruntu lub lokalu - ocenia Maciej Szambelańczyk.

- Mimo że proponowane rozwiązanie jest słuszne ze względu na konieczność pogodzenia interesu publicznego i prywatnego, to nadal kwestia odszkodowań będzie budziła wątpliwości. Istotnym czynnikiem, który zminimalizuje konflikty, stanie się określony w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji czteromiesięczny termin wypłaty odszkodowania. W projekcie ustawy nie zostały określone konkretne zasady określania wartości nieruchomości, tak aby uzyskać słuszne odszkodowanie - takie zasady muszą być w rozporządzeniu - ocenia Roland Wiejek.

 

- W przypadku nieruchomości niezabudowanych dodatek 10 proc. wydaje się wystarczający. Natomiast trudno sobie wyobrazić, aby dodatek 15 proc. w pełni rekompensował utratę domu (konieczność budowy lub nabycia nowego) lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - ocenia Andrzej Zygmunt.

 

Wywłaszczenia pod drogi publiczne


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA