Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy mogą wspierać kampanie profilaktyczne dla kobiet

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Samorządy z Lubelszczyzny z zaangażowaniem przystąpiły do akcji „Kobiety kobietom”, czyli promowania programów profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrycia raka szyjki macicy i raka piersi. Programy mają na celu zachęcenie kobiet do wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

Kampania „Kobiety kobietom” koordynowana jest na Lubelszczyźnie przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (dalej: COZL) i Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie (dalej: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący). Pomysłodawcą akcji promocyjnej, realizowanej wspólnie z wojewodą Genowefą Tokarską, jest prof. dr hab. Jan Kotarski, Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. Pierwsze wspólne działanie, skierowane do kobiet, już zostało zrealizowane. – Z okazji 8 marca odbył się wykład dla 200 studentek jednego z wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – mówi Genowefa Tokarska. – To był sukces, ale niezbędna jest kampania, której efekty będą odzwierciedlać faktyczne zainteresowanie pań badaniami.

Dotychczasowa ogólnopolska akcja, prowadzona we współpracy z placówkami Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: NFZ) w regionach, polegająca na wysyłaniu imiennych zaproszeń do wykonywania badań, nie zdała, jak dotąd, egzaminu. W województwie lubelskim z bezpłatnej profilaktyki skorzystało zaledwie 21% pań. Niestety, są powiaty, np. biłgorajski, w których odsetek kobiet zgłaszających się na badania cytologiczne wynosi mniej niż 10%. Są także wyjątki – na terenie powiatu włodawskiego ponad 50% kobiet korzysta z badań profilaktycznych. – Nie jest to zasługa samorządu, ale najwyższy czas, żeby władze samorządowe włączyły się w akcję informacyjną, bo wysoki wskaźnik wykorzystania bezpłatnych badań i wczesna diagnostyka są w interesie naszej społeczności – zapewnia Genowefa Tokarska. – Wspólnie szukamy sposobów na zwiększenie skuteczności działań profilaktycznych – informuje prof. Kotarski. – Powołani zostali właśnie koordynatorzy powiatowi, którzy będą zachęcać lokalne samorządy do podejmowania własnych inicjatyw w zakresie promocji akcji profilaktycznej – tłumaczy Genowefa Tokarska.

Aktywna promocja profilaktyki

Istnieje dobry przykład prowadzenia kampanii profilaktycznej dla pań, realizowany przez instytucję państwową. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (dalej: RDLP) w Lublinie już 3 lata temu, we współpracy z kliniką kierowaną przez prof. Kotarskiego, rozpoczęła akcję badań cytologicznych dla pracownic 25 nadleśnictw i biura RDLP. – Kampania poprzedzona została rozesłaniem informacji do podległych nadleśnictw o możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań – informuje dr Andrzej Tyrawski, koordynator akcji w RDLP.

Na zaproszenie do przeprowadzenia badań w lubelskiej klinice odpowiedziało wówczas 130 pań, a dziś ta liczba uległa podwojeniu. Panie pracujące w nadleśnictwach przyjeżdżały do Lublina na koszt RDLP. Dotychczas z badań skorzystało 20% pracownic nadleśnictw. Ale akcja prowadzona przez RDLP zatacza coraz szersze kręgi. – Postanowiliśmy objąć kampanią profilaktyczną także mieszkanki gmin położonych na obszarach nadleśnictw. I teraz – w czasie „Białych Sobót” – do gmin wyjeżdżają także lekarze wykonujący badania cytologiczne – mówi Andrzej Tyrawski.

Przykład z gminy Tuczna

Zdaniem Andrzeja Tyrawskiego dużą rolę w promocji kampanii profilaktycznej mają księża. – Nie da się ukryć, że Kościół ma dużą siłę perswazji i cieszy się zaufaniem mieszkańców gmin. To zdanie potwierdza Zygmunt Litwiniuk, Wójt Gminy Tuczna w powiecie bialskim. – Współpraca z proboszczami jest najskuteczniejsza pod względem przekazu informacji jak największej grupie potencjalnych beneficjentek – tłumaczy Zygmunt Litwiniuk. – Mam bardzo dobry kontakt z proboszczem parafii rzymskokatolickiej i cerkwi prawosławnej i zawsze mogę liczyć na ich wsparcie, zwłaszcza w tak szczytnym celu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie Wójt Tucznej przygotowuje dla zainteresowanych badaniami mieszkanek Gminy wyjazd do Lublina.Dzięki ofercie PKS-u z wyjazdu skorzysta ok. 50 pań, mam na te przejazdy zarezerwowane fundusze. Taki sposób przynosi więcej korzyści niż organizowanie np. „Białych Niedziel”, ponieważ mieszkanki podchodzą z rezerwą do takich wizyt lekarzy, podobnie jest z indywidualnymi wyjazdami do najbliższej przychodni diagnostycznej, która oddalona jest o 40 km od Tucznej. – Długie kolejki oczekiwania na przyjęcie do specjalistów skutecznie zniechęcają do podjęcia leczenia, a co dopiero mówić – profilaktyki – stwierdza Wójt Litwiniuk.

Pierwszy autobus z paniami zainteresowanymi badaniami cytologicznymi wyruszył w Dniu Matki. Ale będą organizowane kolejne wyjazdy, o ile znajdą się chętne kobiety. – Mam nadzieję, że księża będą mocno wspierali mnie w działaniach informacyjnych – mówi Wójt Gminy Tuczna. – Nic nie wpłynie lepiej na decyzję kobiety o wykonaniu badań niż stwierdzenie księdza z ambony, że brak troski o własne zdrowie to grzech.

Niezbędna współpraca gminy z lekarzami

W ubiegłym roku, w czasie dożynek regionalnych w gminie Wisznice, powiat bialski, była możliwość skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych. – Udało się, dzięki wsparciu gminy, zaaranżować gabinet ginekologiczny w budynku Urzędu Gminy, a fotel ginekologiczny wypożyczył Zakład Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej – tłumaczy dr n. med. Andrzej Nowakowski z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. Pomimo obecności specjalistów z Lublina i nagłośnieniu informacji przez księdza jedynie 25 kobiet, spośród kilku tysięcy obecnych na dożynkach pań, skorzystało z bezpłatnej cytologii.

W najbliższych miesiącach, dzięki współpracy samorządów z lubelskimi lekarzami z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego, odbędą się akcje profilaktyczne m.in. w Kraśniku i na terenie Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.

Mam nadzieję, że inicjatywa promocji badań cytologicznych i mammograficznych, podjęta wspólnie z samorządami, przyniesie efekty w postaci zwiększenia liczby pań, korzystających z bezpłatnej – bo refundowanej przez NFZ – profilaktyki – mówi Andrzej Nowakowski. – Obecnie na badania zgłasza się 20–25% kobiet. Naszym celem jest zwiększenie tego wskaźnika do 70, a nawet 90%. O tym, czy tak się faktycznie stanie, przekonać się będziemy mogli jednak dopiero za kilka lat.

Profesor Kotarski zapewnia, że w ramach akcji on i jego asystenci są gotowi do podróżowania po regionie na zaproszenie starostów, burmistrzów czy wójtów. – Jesteśmy otwarci na aktywność samorządów lokalnych w tym zakresie. W samym Lublinie, oprócz akcji prowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, bezpłatne badania profilaktyczne dla pań realizuje także Instytut Medycyny Wsi (IMW). – Wystarczy, że wójt czy burmistrz zgłoszą chęć przywiezienia mieszkanek gminy czy miasta i umówią się na konkretny dzień – zapewnia Małgorzata Tatara, Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego.

W lubelskiej akcji „Kobiety kobietom” wykorzystany zostanie wkrótce specjalny cytomammobus z COZL, który także uczestniczy aktywnie w programie profilaktycznym, zainicjowanym przez wojewodę. – Już 1 lipca wyjedzie on na drogi Lubelszczyzny. Swoją misję rozpocznie od miejsc, w których liczba zgłoszeń na badania profilaktyczne wśród pań jest najniższa w województwie – informuje Genowefa Tokarska.

NAJBLIŻSZE AKCJE PROFILAKTYCZNE

Starostwo Powiatowe w Kraśniku przeprowadzi w lipcu br. akcję profilaktyczną z zakresu badań cytologicznych w czasie „Święta Malin 2009”. Z kolei Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej zrealizuje podobną kampanię w sierpniu br., w czasie „XI Dożynek Powiatowych w Kobylanach”.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

  Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod CPK tylko do 7 kwietnia. Później wywłaszczenia

  Właściciele nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego na zgłoszenie się do Programu Dobrowolnych Nabyć mają czas do 7 kwietnia. Później grunty pod lotnisko będą wywłaszczane. Wkrótce ruszy podobny program obejmujący tereny wokół planowanego lotniska. 

  Brakuje 13 000 policjantów. Dlaczego mundurowi odchodzą?

  Podwyżki, dodatki stażowe, waloryzacja, czyli dorzucanie pieniędzy, bez reformy struktur, nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772. Policjanci są przeciążeni pracą i zniechęceni. Efekty? Nie ma patroli na ulicach, częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, np. kradzieży w 2022 r. było 124 tys. – to o 12 tys. więcej.

  Prezes ZUS: pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów przed Wielkanocą [Harmonogram]

  Pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.

  PFRON: Dopłata 120 000 zł do samochodu osobowego. Wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu

  PFRON udostępnił wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu. Dokumenty służą rozliczeniu dofinansowania do samochodu dla osoby niepełnosprawnej. Można otrzymać nawet 120 000 zł.  

  Rząd chwali się 30 korzystnymi dla Polaków zmianami w podatkach

  Ministerstwo opublikowało listę korzystnych zmian w podatkach wprowadzonych od 2016 r. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na zestawienie szeregu podwyżek podatków, opłat i niekorzystnych rozwiązań przez money.pl. 

  Duża podwyżka: 4765,32 zł brutto dla osoby niepełnosprawnej. Świadczenie wspierające i jednocześnie renta socjalna w 2024 r.

  Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowało MRiPS.

  Niewyjaśnione problemy trawienne. Zespół alfa-gal. Czy to skutek ukąszenia kleszcza?

  The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.

  MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

  Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.

  "Trenuj z wojskiem" - weekendowe szkolenia w kwietniu 2023 r.

  Kolejna edycja programu "Trenuj z wojskiem" będzie przybliżać różne specjalizacje w Wojsku Polskim, by zachęcić młodych ludzi do służby – zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

  DGP: Szurm emerytów na ZUS. Eksperci chcą to zatrzymać zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

  Polacy ignorują zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. 

  Plan Strategiczny WPR. Jest harmonogram naboru wniosków

  Harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą występować o dopłaty bezpośrednie od połowy marca.

  W środę kolejna akcja NURD. Będzie więcej policji na drogach

  Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (NURD) – to nazwa ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, jakie drogówka przeprowadzi w środę 22 marca. Funkcjonariusze będą kontrolować, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach.

  Kto, gdzie, kiedy składa wniosek o dopłaty w rolnictwie w 2023 r. [Harmonogram dla rolników pszczelarzy, producentów owoców]

  ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR

  1,2 mln laptopów dla uczniów za 3 mld zł - szczegóły programu

  1,2 mln laptopów, za łączną kwotę blisko 3 mld zł; komputery trafią zarówno szkół publicznych jak i niepublicznych, dostarczone będą wraz z oprogramowaniem; powstanie specjalny portal zgłoszeniowy, który pozwoli zgłaszać potencjalne problemy ze sprzętem - to niektóre z wyjaśnień kancelarii premiera w odpowiedzi na pytania posłów w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów i nauczycieli.

  Las – naturalne lekarstwo. I to bez recepty!

  Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?

  Wdówik: Świadczenie wspierające 3176 zł będzie można łączyć z rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym

  Dla osób z najcięższą niepełnosprawność będziemy kierować dodatkowe świadczenie równe 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176 zł. To działanie w ramach skali opartej o narzędzia międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

  MRiPS: Badania psychiatryczne pacjenta DPS. Czy można trafić do DPS bez swojej zgody?

  Niedopuszczalne jest przyjmowanie i przebywanie w placówkach zapewniających całodobową opiekę osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku, bez wyrażenia przez te osoby świadomej zgody – wyjaśnił resort rodziny i polityki społecznej.

  Wiceminister Szwed: 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy

  W tym roku przekażemy łącznie ponad 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy - czyli ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

  Rolniku! W tym roku nie tylko dopłaty. Możesz złożyć osobny wniosek o pieniądze na ekoschematy

  Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

  Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

  We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

  Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

  Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

  Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

  W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

  Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

  Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

  Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

  W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.