REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy mogą wspierać kampanie profilaktyczne dla kobiet

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Pokrzycka-Walczak

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy z Lubelszczyzny z zaangażowaniem przystąpiły do akcji „Kobiety kobietom”, czyli promowania programów profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrycia raka szyjki macicy i raka piersi. Programy mają na celu zachęcenie kobiet do wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

REKLAMA

Kampania „Kobiety kobietom” koordynowana jest na Lubelszczyźnie przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (dalej: COZL) i Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie (dalej: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący). Pomysłodawcą akcji promocyjnej, realizowanej wspólnie z wojewodą Genowefą Tokarską, jest prof. dr hab. Jan Kotarski, Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. Pierwsze wspólne działanie, skierowane do kobiet, już zostało zrealizowane. – Z okazji 8 marca odbył się wykład dla 200 studentek jednego z wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – mówi Genowefa Tokarska. – To był sukces, ale niezbędna jest kampania, której efekty będą odzwierciedlać faktyczne zainteresowanie pań badaniami.

REKLAMA

Dotychczasowa ogólnopolska akcja, prowadzona we współpracy z placówkami Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: NFZ) w regionach, polegająca na wysyłaniu imiennych zaproszeń do wykonywania badań, nie zdała, jak dotąd, egzaminu. W województwie lubelskim z bezpłatnej profilaktyki skorzystało zaledwie 21% pań. Niestety, są powiaty, np. biłgorajski, w których odsetek kobiet zgłaszających się na badania cytologiczne wynosi mniej niż 10%. Są także wyjątki – na terenie powiatu włodawskiego ponad 50% kobiet korzysta z badań profilaktycznych. – Nie jest to zasługa samorządu, ale najwyższy czas, żeby władze samorządowe włączyły się w akcję informacyjną, bo wysoki wskaźnik wykorzystania bezpłatnych badań i wczesna diagnostyka są w interesie naszej społeczności – zapewnia Genowefa Tokarska. – Wspólnie szukamy sposobów na zwiększenie skuteczności działań profilaktycznych – informuje prof. Kotarski. – Powołani zostali właśnie koordynatorzy powiatowi, którzy będą zachęcać lokalne samorządy do podejmowania własnych inicjatyw w zakresie promocji akcji profilaktycznej – tłumaczy Genowefa Tokarska.

Aktywna promocja profilaktyki

REKLAMA

Istnieje dobry przykład prowadzenia kampanii profilaktycznej dla pań, realizowany przez instytucję państwową. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (dalej: RDLP) w Lublinie już 3 lata temu, we współpracy z kliniką kierowaną przez prof. Kotarskiego, rozpoczęła akcję badań cytologicznych dla pracownic 25 nadleśnictw i biura RDLP. – Kampania poprzedzona została rozesłaniem informacji do podległych nadleśnictw o możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań – informuje dr Andrzej Tyrawski, koordynator akcji w RDLP.

Na zaproszenie do przeprowadzenia badań w lubelskiej klinice odpowiedziało wówczas 130 pań, a dziś ta liczba uległa podwojeniu. Panie pracujące w nadleśnictwach przyjeżdżały do Lublina na koszt RDLP. Dotychczas z badań skorzystało 20% pracownic nadleśnictw. Ale akcja prowadzona przez RDLP zatacza coraz szersze kręgi. – Postanowiliśmy objąć kampanią profilaktyczną także mieszkanki gmin położonych na obszarach nadleśnictw. I teraz – w czasie „Białych Sobót” – do gmin wyjeżdżają także lekarze wykonujący badania cytologiczne – mówi Andrzej Tyrawski.

Przykład z gminy Tuczna

Zdaniem Andrzeja Tyrawskiego dużą rolę w promocji kampanii profilaktycznej mają księża. – Nie da się ukryć, że Kościół ma dużą siłę perswazji i cieszy się zaufaniem mieszkańców gmin. To zdanie potwierdza Zygmunt Litwiniuk, Wójt Gminy Tuczna w powiecie bialskim. – Współpraca z proboszczami jest najskuteczniejsza pod względem przekazu informacji jak największej grupie potencjalnych beneficjentek – tłumaczy Zygmunt Litwiniuk. – Mam bardzo dobry kontakt z proboszczem parafii rzymskokatolickiej i cerkwi prawosławnej i zawsze mogę liczyć na ich wsparcie, zwłaszcza w tak szczytnym celu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie Wójt Tucznej przygotowuje dla zainteresowanych badaniami mieszkanek Gminy wyjazd do Lublina.Dzięki ofercie PKS-u z wyjazdu skorzysta ok. 50 pań, mam na te przejazdy zarezerwowane fundusze. Taki sposób przynosi więcej korzyści niż organizowanie np. „Białych Niedziel”, ponieważ mieszkanki podchodzą z rezerwą do takich wizyt lekarzy, podobnie jest z indywidualnymi wyjazdami do najbliższej przychodni diagnostycznej, która oddalona jest o 40 km od Tucznej. – Długie kolejki oczekiwania na przyjęcie do specjalistów skutecznie zniechęcają do podjęcia leczenia, a co dopiero mówić – profilaktyki – stwierdza Wójt Litwiniuk.

Pierwszy autobus z paniami zainteresowanymi badaniami cytologicznymi wyruszył w Dniu Matki. Ale będą organizowane kolejne wyjazdy, o ile znajdą się chętne kobiety. – Mam nadzieję, że księża będą mocno wspierali mnie w działaniach informacyjnych – mówi Wójt Gminy Tuczna. – Nic nie wpłynie lepiej na decyzję kobiety o wykonaniu badań niż stwierdzenie księdza z ambony, że brak troski o własne zdrowie to grzech.

Niezbędna współpraca gminy z lekarzami

W ubiegłym roku, w czasie dożynek regionalnych w gminie Wisznice, powiat bialski, była możliwość skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych. – Udało się, dzięki wsparciu gminy, zaaranżować gabinet ginekologiczny w budynku Urzędu Gminy, a fotel ginekologiczny wypożyczył Zakład Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej – tłumaczy dr n. med. Andrzej Nowakowski z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. Pomimo obecności specjalistów z Lublina i nagłośnieniu informacji przez księdza jedynie 25 kobiet, spośród kilku tysięcy obecnych na dożynkach pań, skorzystało z bezpłatnej cytologii.

W najbliższych miesiącach, dzięki współpracy samorządów z lubelskimi lekarzami z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego, odbędą się akcje profilaktyczne m.in. w Kraśniku i na terenie Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.

Mam nadzieję, że inicjatywa promocji badań cytologicznych i mammograficznych, podjęta wspólnie z samorządami, przyniesie efekty w postaci zwiększenia liczby pań, korzystających z bezpłatnej – bo refundowanej przez NFZ – profilaktyki – mówi Andrzej Nowakowski. – Obecnie na badania zgłasza się 20–25% kobiet. Naszym celem jest zwiększenie tego wskaźnika do 70, a nawet 90%. O tym, czy tak się faktycznie stanie, przekonać się będziemy mogli jednak dopiero za kilka lat.

Profesor Kotarski zapewnia, że w ramach akcji on i jego asystenci są gotowi do podróżowania po regionie na zaproszenie starostów, burmistrzów czy wójtów. – Jesteśmy otwarci na aktywność samorządów lokalnych w tym zakresie. W samym Lublinie, oprócz akcji prowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, bezpłatne badania profilaktyczne dla pań realizuje także Instytut Medycyny Wsi (IMW). – Wystarczy, że wójt czy burmistrz zgłoszą chęć przywiezienia mieszkanek gminy czy miasta i umówią się na konkretny dzień – zapewnia Małgorzata Tatara, Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego.

W lubelskiej akcji „Kobiety kobietom” wykorzystany zostanie wkrótce specjalny cytomammobus z COZL, który także uczestniczy aktywnie w programie profilaktycznym, zainicjowanym przez wojewodę. – Już 1 lipca wyjedzie on na drogi Lubelszczyzny. Swoją misję rozpocznie od miejsc, w których liczba zgłoszeń na badania profilaktyczne wśród pań jest najniższa w województwie – informuje Genowefa Tokarska.

NAJBLIŻSZE AKCJE PROFILAKTYCZNE

Starostwo Powiatowe w Kraśniku przeprowadzi w lipcu br. akcję profilaktyczną z zakresu badań cytologicznych w czasie „Święta Malin 2009”. Z kolei Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej zrealizuje podobną kampanię w sierpniu br., w czasie „XI Dożynek Powiatowych w Kobylanach”.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

REKLAMA

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA