REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy mogą wspierać kampanie profilaktyczne dla kobiet

Magdalena Pokrzycka-Walczak

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy z Lubelszczyzny z zaangażowaniem przystąpiły do akcji „Kobiety kobietom”, czyli promowania programów profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrycia raka szyjki macicy i raka piersi. Programy mają na celu zachęcenie kobiet do wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

REKLAMA

Kampania „Kobiety kobietom” koordynowana jest na Lubelszczyźnie przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (dalej: COZL) i Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie (dalej: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący). Pomysłodawcą akcji promocyjnej, realizowanej wspólnie z wojewodą Genowefą Tokarską, jest prof. dr hab. Jan Kotarski, Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. Pierwsze wspólne działanie, skierowane do kobiet, już zostało zrealizowane. – Z okazji 8 marca odbył się wykład dla 200 studentek jednego z wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – mówi Genowefa Tokarska. – To był sukces, ale niezbędna jest kampania, której efekty będą odzwierciedlać faktyczne zainteresowanie pań badaniami.

REKLAMA

Dotychczasowa ogólnopolska akcja, prowadzona we współpracy z placówkami Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: NFZ) w regionach, polegająca na wysyłaniu imiennych zaproszeń do wykonywania badań, nie zdała, jak dotąd, egzaminu. W województwie lubelskim z bezpłatnej profilaktyki skorzystało zaledwie 21% pań. Niestety, są powiaty, np. biłgorajski, w których odsetek kobiet zgłaszających się na badania cytologiczne wynosi mniej niż 10%. Są także wyjątki – na terenie powiatu włodawskiego ponad 50% kobiet korzysta z badań profilaktycznych. – Nie jest to zasługa samorządu, ale najwyższy czas, żeby władze samorządowe włączyły się w akcję informacyjną, bo wysoki wskaźnik wykorzystania bezpłatnych badań i wczesna diagnostyka są w interesie naszej społeczności – zapewnia Genowefa Tokarska. – Wspólnie szukamy sposobów na zwiększenie skuteczności działań profilaktycznych – informuje prof. Kotarski. – Powołani zostali właśnie koordynatorzy powiatowi, którzy będą zachęcać lokalne samorządy do podejmowania własnych inicjatyw w zakresie promocji akcji profilaktycznej – tłumaczy Genowefa Tokarska.

Aktywna promocja profilaktyki

REKLAMA

Istnieje dobry przykład prowadzenia kampanii profilaktycznej dla pań, realizowany przez instytucję państwową. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (dalej: RDLP) w Lublinie już 3 lata temu, we współpracy z kliniką kierowaną przez prof. Kotarskiego, rozpoczęła akcję badań cytologicznych dla pracownic 25 nadleśnictw i biura RDLP. – Kampania poprzedzona została rozesłaniem informacji do podległych nadleśnictw o możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań – informuje dr Andrzej Tyrawski, koordynator akcji w RDLP.

Na zaproszenie do przeprowadzenia badań w lubelskiej klinice odpowiedziało wówczas 130 pań, a dziś ta liczba uległa podwojeniu. Panie pracujące w nadleśnictwach przyjeżdżały do Lublina na koszt RDLP. Dotychczas z badań skorzystało 20% pracownic nadleśnictw. Ale akcja prowadzona przez RDLP zatacza coraz szersze kręgi. – Postanowiliśmy objąć kampanią profilaktyczną także mieszkanki gmin położonych na obszarach nadleśnictw. I teraz – w czasie „Białych Sobót” – do gmin wyjeżdżają także lekarze wykonujący badania cytologiczne – mówi Andrzej Tyrawski.

Przykład z gminy Tuczna

Zdaniem Andrzeja Tyrawskiego dużą rolę w promocji kampanii profilaktycznej mają księża. – Nie da się ukryć, że Kościół ma dużą siłę perswazji i cieszy się zaufaniem mieszkańców gmin. To zdanie potwierdza Zygmunt Litwiniuk, Wójt Gminy Tuczna w powiecie bialskim. – Współpraca z proboszczami jest najskuteczniejsza pod względem przekazu informacji jak największej grupie potencjalnych beneficjentek – tłumaczy Zygmunt Litwiniuk. – Mam bardzo dobry kontakt z proboszczem parafii rzymskokatolickiej i cerkwi prawosławnej i zawsze mogę liczyć na ich wsparcie, zwłaszcza w tak szczytnym celu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie Wójt Tucznej przygotowuje dla zainteresowanych badaniami mieszkanek Gminy wyjazd do Lublina.Dzięki ofercie PKS-u z wyjazdu skorzysta ok. 50 pań, mam na te przejazdy zarezerwowane fundusze. Taki sposób przynosi więcej korzyści niż organizowanie np. „Białych Niedziel”, ponieważ mieszkanki podchodzą z rezerwą do takich wizyt lekarzy, podobnie jest z indywidualnymi wyjazdami do najbliższej przychodni diagnostycznej, która oddalona jest o 40 km od Tucznej. – Długie kolejki oczekiwania na przyjęcie do specjalistów skutecznie zniechęcają do podjęcia leczenia, a co dopiero mówić – profilaktyki – stwierdza Wójt Litwiniuk.

Pierwszy autobus z paniami zainteresowanymi badaniami cytologicznymi wyruszył w Dniu Matki. Ale będą organizowane kolejne wyjazdy, o ile znajdą się chętne kobiety. – Mam nadzieję, że księża będą mocno wspierali mnie w działaniach informacyjnych – mówi Wójt Gminy Tuczna. – Nic nie wpłynie lepiej na decyzję kobiety o wykonaniu badań niż stwierdzenie księdza z ambony, że brak troski o własne zdrowie to grzech.

Niezbędna współpraca gminy z lekarzami

W ubiegłym roku, w czasie dożynek regionalnych w gminie Wisznice, powiat bialski, była możliwość skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych. – Udało się, dzięki wsparciu gminy, zaaranżować gabinet ginekologiczny w budynku Urzędu Gminy, a fotel ginekologiczny wypożyczył Zakład Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej – tłumaczy dr n. med. Andrzej Nowakowski z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. Pomimo obecności specjalistów z Lublina i nagłośnieniu informacji przez księdza jedynie 25 kobiet, spośród kilku tysięcy obecnych na dożynkach pań, skorzystało z bezpłatnej cytologii.

W najbliższych miesiącach, dzięki współpracy samorządów z lubelskimi lekarzami z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego, odbędą się akcje profilaktyczne m.in. w Kraśniku i na terenie Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.

Mam nadzieję, że inicjatywa promocji badań cytologicznych i mammograficznych, podjęta wspólnie z samorządami, przyniesie efekty w postaci zwiększenia liczby pań, korzystających z bezpłatnej – bo refundowanej przez NFZ – profilaktyki – mówi Andrzej Nowakowski. – Obecnie na badania zgłasza się 20–25% kobiet. Naszym celem jest zwiększenie tego wskaźnika do 70, a nawet 90%. O tym, czy tak się faktycznie stanie, przekonać się będziemy mogli jednak dopiero za kilka lat.

Profesor Kotarski zapewnia, że w ramach akcji on i jego asystenci są gotowi do podróżowania po regionie na zaproszenie starostów, burmistrzów czy wójtów. – Jesteśmy otwarci na aktywność samorządów lokalnych w tym zakresie. W samym Lublinie, oprócz akcji prowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, bezpłatne badania profilaktyczne dla pań realizuje także Instytut Medycyny Wsi (IMW). – Wystarczy, że wójt czy burmistrz zgłoszą chęć przywiezienia mieszkanek gminy czy miasta i umówią się na konkretny dzień – zapewnia Małgorzata Tatara, Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego.

W lubelskiej akcji „Kobiety kobietom” wykorzystany zostanie wkrótce specjalny cytomammobus z COZL, który także uczestniczy aktywnie w programie profilaktycznym, zainicjowanym przez wojewodę. – Już 1 lipca wyjedzie on na drogi Lubelszczyzny. Swoją misję rozpocznie od miejsc, w których liczba zgłoszeń na badania profilaktyczne wśród pań jest najniższa w województwie – informuje Genowefa Tokarska.

NAJBLIŻSZE AKCJE PROFILAKTYCZNE

Starostwo Powiatowe w Kraśniku przeprowadzi w lipcu br. akcję profilaktyczną z zakresu badań cytologicznych w czasie „Święta Malin 2009”. Z kolei Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej zrealizuje podobną kampanię w sierpniu br., w czasie „XI Dożynek Powiatowych w Kobylanach”.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Mniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA