Fundusz zdrowotny dla nauczycieli
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Określenie rodzajów świadczeń finansowanych z tzw. funduszu zdrowotnego dla nauczycieli oraz warunków ich przyznawania leży w gestii organu prowadzącego szkołę.
REKLAMA
Uzasadnienie: Niezależnie od przysługującego nauczycielom i członkom ich rodzin prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły, w tym jednostki samorządu terytorialnego, są zobowiązane (art. 72 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela):
• przeznaczyć corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej,
• określić rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunki i sposób ich przyznawania.
W przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego powyższe zadania organu prowadzącego wykonuje: rada gminy (miejska), rada powiatu lub sejmik województwa (art. 91d pkt 1 Karty Nauczyciela).
Do korzystania z funduszu zdrowotnego uprawnieni są nauczyciele:
• zatrudnieni na co najmniej połowę obowiązującego wymiaru zajęć,
• po przejściu na emeryturę lub rentę (art. 72 ust. 4 i art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela).
Na podstawie dość lakonicznego art. 72 ust. 1 Karty Nauczyciela nie można jednoznacznie określić zakresu pomocy zdrowotnej, finansowanej z funduszu zdrowotnego. W związku z tym w przypadku szkół prowadzonych przez samorządy kwestia ta powinna zostać rozstrzygnięta w uchwale rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa, podjętej na podstawie tego artykułu.
ZAPAMIĘTAJ!
W przepisach Karty Nauczyciela nie ma definicji pojęć „pomoc zdrowotna” i „opieka zdrowotna” ani wytycznych, na co konkretnie mogą być przeznaczone środki z funduszu zdrowotnego dla nauczycieli.
Z ORZECZNICTWA
Ustawowe upoważnienie organu prowadzącego szkołę do ustalania kryteriów i trybu przyznawania świadczenia obejmuje kompetencję do wyznaczenia mierników służących za podstawę oceny oraz ustalenie porządku ich przyznawania rozumianego jako system działań uwzględniających ustaloną kolejność i hierarchię uzależnionych wzajemnie zdarzeń.
Wyrok WSA we Wrocławiu z 4 lipca 2007 r., sygn. akt IV SA/Wr 265/07
Jarosław Żarowski
Podstawa prawna:
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 67, poz. 572)
REKLAMA
REKLAMA