reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Fundusz zdrowotny dla nauczycieli

Fundusz zdrowotny dla nauczycieli

Czy w regulaminie przeznaczenia środków finansowych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, dopuszczalny jest zapis, że w przypadku braku chętnych na zwrot kosztów leczenia środki można przeznaczyć na badania służące poprawie zdrowia nauczycieli? Poniżej zamieszczamy odpowiedź.

Tak. Określenie rodzajów świadczeń finansowanych z tzw. funduszu zdrowotnego dla nauczycieli oraz warunków ich przyznawania leży w gestii organu prowadzącego szkołę.

Uzasadnienie: Niezależnie od przysługującego nauczycielom i członkom ich rodzin prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły, w tym jednostki samorządu terytorialnego, są zobowiązane (art. 72 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela):

• przeznaczyć corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej,

• określić rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunki i sposób ich przyznawania.

W przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego powyższe zadania organu prowadzącego wykonuje: rada gminy (miejska), rada powiatu lub sejmik województwa (art. 91d pkt 1 Karty Nauczyciela).

Do korzystania z funduszu zdrowotnego uprawnieni są nauczyciele:

• zatrudnieni na co najmniej połowę obowiązującego wymiaru zajęć,

• po przejściu na emeryturę lub rentę (art. 72 ust. 4 i art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela).

Na podstawie dość lakonicznego art. 72 ust. 1 Karty Nauczyciela nie można jednoznacznie określić zakresu pomocy zdrowotnej, finansowanej z funduszu zdrowotnego. W związku z tym w przypadku szkół prowadzonych przez samorządy kwestia ta powinna zostać rozstrzygnięta w uchwale rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa, podjętej na podstawie tego artykułu.

ZAPAMIĘTAJ!

W przepisach Karty Nauczyciela nie ma definicji pojęć „pomoc zdrowotna” i „opieka zdrowotna” ani wytycznych, na co konkretnie mogą być przeznaczone środki z funduszu zdrowotnego dla nauczycieli.

Z ORZECZNICTWA

Ustawowe upoważnienie organu prowadzącego szkołę do ustalania kryteriów i trybu przyznawania świadczenia obejmuje kompetencję do wyznaczenia mierników służących za podstawę oceny oraz ustalenie porządku ich przyznawania rozumianego jako system działań uwzględniających ustaloną kolejność i hierarchię uzależnionych wzajemnie zdarzeń.

Wyrok WSA we Wrocławiu z 4 lipca 2007 r., sygn. akt IV SA/Wr 265/07

Jarosław Żarowski

Podstawa prawna:

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 67, poz. 572)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama