REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina zapłaci za bezumowne korzystanie z nieruchomości zajętej pod drogę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Daria Stojak

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele nieruchomości zajętych pod drogi publiczne mogą jeszcze walczyć o nieprzedawnione wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Wielu byłych właścicieli gruntów zajętych pod drogi publiczne do dziś nie otrzymało odszkodowania. Część z nich próbuje teraz uzyskać wypłatę należnych kwot, uniemożliwiając korzystanie z wywłaszczonych nieruchomości. Na pieniądze mogą liczyć jedynie ci, którzy złożyli do sądu wniosek przed 1 stycznia 2009 r. Pozostałe osoby muszą pogodzić się z utratą nieruchomości.

REKLAMA

Zmiana własności

REKLAMA

Od 1 stycznia 1999 r. właścicielem dróg publicznych, a więc także nieruchomości, na których są one położone, może być jedynie gmina lub Skarb Państwa. Tym samym od tej daty za odszkodowaniem odebrano własność tych nieruchomości wszystkim innym podmiotom.

– Odszkodowanie przysługujące właścicielom nieruchomości, które przeszły na własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, stanowi ekwiwalent utraconego prawa własności – mówi mec. Krzysztof Jaroszyński z kancelarii prof. Marek Wierzbowski Radcowie Prawni. W istocie więc doszło do wywłaszczenia działek, które uprzednio znajdowały się w faktycznym posiadaniu Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego.

– Posiadanie to wielokrotnie było jednak efektem podejmowania przez organy publiczne czynności pozbawionych podstawy prawnej – mówi Anna Oleksiewicz, z kancelarii Radców Prawnych Storczyk & Mikulski.

Mimo że przejęcie tych nieruchomości na własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nastąpiło zgodnie z prawem, przed 1 stycznia 1999 r. organy państwa faktycznie posiadały te nieruchomości bez podstawy prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe zasady gospodarowania gruntami rolnymi w miastach>>

Bezumowne korzystanie

Właściciele, którzy nie złożyli wniosku o odszkodowanie do 31 grudnia 2005 r., utracili swoje roszczenia.

REKLAMA

– Nie oznacza to wygaśnięcia innych roszczeń właścicieli, w tym roszczenia o wynagrodzenie za wcześniejsze, bezumowne korzystanie z ich nieruchomości zajętych pod drogi publiczne – tłumaczy mec. Krzysztof Jaroszyński. Osoby, które były właścicielami nieruchomości zajętych na cele publiczne, mogą poszukiwać zaspokojenia swoich roszczeń w przepisach kodeksu cywilnego. Dochodzenie tego roszczenia nie jest uzależnione od uzyskania bądź nieuzyskania w trybie administracyjnym odszkodowania za utratę własności. Podstawą powództwa są przepisy art. 224–226 kodeksu cywilnego. Przepisy te regulują tzw. roszczenia uzupełniające właściciela nieruchomości w stosunku do jej posiadacza.

– Prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości przysługuje właścicielowi tylko w przypadku, gdy posiadanie miało charakter posiadania w złej wierze – wyjaśnia Anna Oleksiewicz. Roszczeń tych nie wyłącza fakt, iż w chwili obecnej nieruchomości są już zgodnie z prawem własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

– Utrata własności rzeczy nie powoduje utraty możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy w okresie, w którym właścicielowi własność jeszcze przysługiwała – mówi Anna Oleksiewicz.

Dopuszczalność dochodzenia roszczeń z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości zajętych pod drogi publiczne została przesądzona uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 26 maja 2006 r. (sygn. akt III CZP 19/05).

Jak włączyć tereny prywatne do specjalnych stref ekonomicznych>>

Zdążyć przed przedawnieniem

Właściciele, którzy chcą uzyskać prawo do odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości, muszą złożyć swoje pozwy jeszcze przed upływem okresu przedawnienia. Oznacza to, że byli właściciele mogą domagać się wynagrodzenia jedynie za dziesięcioletni, nieprzedawniony, okres posiadania nieruchomości.

Jeżeli w ciągu dziesięciu lat zainteresowany nie podjął żadnych działań związanych z dochodzeniem wymagalnego roszczenia, podlega ono przedawnieniu – mówi Krzysztof Jaroszyński.

Bieg okresu przedawnienia w tym przypadku należy liczyć wstecz od chwili, gdy Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego stały się prawnymi właścicielami nieruchomości a więc od 1 stycznia 1999 r. Jeśli więc były właściciel złożył wniosek 1 stycznia 2007 r., otrzyma wynagrodzenie za dwuletni okres: od 1 stycznia 1997 do 1 stycznia 1999 r.

KIEDY BIEG PRZEDAWNIENIA ZOSTAJE PRZERWANY

 Podjęcie każdej czynności przed sądem, sądem polubownym lub innym organem w celu dochodzenia roszczenia

 Uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której ono przysługuje

 Wezwanie dłużnika przed sąd w celu ugodowego rozwiązania sporu (nawet w przypadku braku zawarcia ugody)

 Podniesienie w toku procesu zarzutu potrącenia

 Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

 Złożenie wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji

10 lat okres przedawnienia roszczeń za bezumowne korzystanie z nieruchomości

Daria Stojak

Podstawa prawna

 Art. 73 ustawy z 13 października 1998 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. nr 133, poz. 872 ze zm.).

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA