Podawanie przynależności partyjnej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest obowiązkowe
REKLAMA
W wyborach samorządowych, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, w zgłoszeniu kandydata na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) podaje się:
l imię (imiona), nazwisko, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania zgłaszanego kandydata, wraz ze wskazaniem przynależności do partii politycznej, o ile kandydat jest członkiem partii politycznej,
l oznaczenie komitetu dokonującego zgłoszenia oraz imię (imiona), nazwisko i adres działającego w jego imieniu pełnomocnika.
Podanie przynależności partyjnej kandydata jest obowiązkowe, bez względu na fakt, czy został on zgłoszony przez komitet wyborczy tej partii politycznej, czy przez inny komitet, również o charakterze lokalnym.
Przynależność polityczną kandydata na wójta podaje się także w obwieszczeniu gminnej komisji wyborczej o zarejestrowanych kandydatach na wójtów. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, gminna komisja wyborcza sporządza listę kandydatów, na której, w kolejności alfabetycznej nazwisk, umieszcza nazwiska, imiona, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, nazwę komitetu zgłaszającego kandydata oraz nazwę partii politycznej, do której kandydat należy.
Przynależności partyjnej kandydata nie podaje się na karcie do głosowania. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy, na karcie do głosowania wymienia się w kolejności alfabetycznej nazwiska i imiona zarejestrowanych kandydatów, wraz z nazwą lub skrótem nazwy komitetu wyborczego, który zgłosił kandydata.
W przypadku kandydatów na radnych przepisy Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw nie formułują obowiązku oznaczania ich przynależności partyjnej przy zgłoszeniu listy kandydatów. Zgodnie z art. 99 ust. 3 Ordynacji, w zgłoszeniu pełnomocnik komitetu może wnosić o oznaczenie kandydatury nazwą lub skrótem nazwy partii politycznej lub organizacji popierającej kandydata (nie więcej jednak niż jedną nazwą lub jednym skrótem, składającym się z nie więcej niż 40 znaków drukarskich, wliczając spacje). Fakt poparcia kandydatury powinien być potwierdzony pisemnie przez właściwy statutowo organ partii lub organizacji. W przypadku komitetu wyborczego partii politycznej, koalicji lub organizacji można wnosić o oznaczenie poparcia kandydata przez partię lub organizację tworzącą komitet, jak również przez inny podmiot. Decyzja w tej sprawie należy do pełnomocnika komitetu, który może wnosić o oznaczenie poparcia politycznego nawet wbrew woli samego kandydata.
Fakt poparcia kandydata przez partię lub organizację, zgodnie z art. 109 ust. 5, art. 142 oraz art. 167 Ordynacji, umieszcza się w obwieszczeniu terytorialnej komisji wyborczej o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych. Informacji tej nie umieszcza się na karcie do głosowania.
Radomir Wasilewski
PODSTAWA PRAWNA:
l Ustawa z 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003 r. nr 159, poz. 1547 z późn. zm.)
l Ustawa z 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U. nr 113, poz. 984 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA