| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego

Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego

W poprzednim zakładzie pracy 19 sierpnia 2005 r. pracownicy wypłacono nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Po dostarczeniu dokumentów (dotyczących pracy w gospodarstwie rolnym rodziców) ustalono, że 20 lat pracy minęło 20 sierpnia 2004 r. Pracownica zatrudniona jest u nas od 1 września 2009 r. i w kwietniu br. złożyła nam pismo z prośbą o wypłatę nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. W jakim terminie pracownica powinna mieć wypłaconą tę drugą nagrodę jubileuszową? Czy to my powinniśmy wypłacić tę nagrodę, czy powinien ją wypłacić poprzedni zakład pracy?

Jeżeli pracownica jest obecnie (i była w poprzednim zakładzie) pracownikiem samorządowym, to staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy należy liczyć z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców, doliczonych w 2005 r. Nagrodę jubileuszową należało wypłacić niezwłocznie po osiągnięciu przez nią stażu. W sytuacji gdy 25 lat tak naliczonego stażu minęło przed 1 września 2009 r. – czyli przed dniem zatrudnienia pracownicy u obecnego pracodawcy – nie ma podstaw, aby nagrodę wypłacał obecny pracodawca.

Uprawnienia do nagrody jubileuszowej mogą być uregulowane np. w ustawie lub rozporządzeniu dotyczącym poszczególnych grup pracowniczych, układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.

Czytaj także: Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej>>

Uprawnienia do nagrody w samorządzie

Pracownikowi samorządowemu nagroda jubileuszowa przysługuje:

● po 20 latach pracy – w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 25 latach pracy – w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 30 latach pracy – w wysokości 150% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 35 latach pracy – w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 40 latach pracy – w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 45 latach pracy – w wysokości 400% wynagrodzenia miesięcznego.


Czytaj także: Jak ustalić nagrodę jubileuszową dla pracownika samorządowego>>

Do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się (oprócz aktualnej pracy w samorządzie) wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych).

Do „innych okresów” pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej należą m.in. przypadające:

● przed 1 stycznia 1983 r. – okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

● po 31 grudnia 1982 r. – okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w myśl przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Okresy te podlegają wliczeniu do stażu pracy na mocy art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »