REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego

Jarosław Żarowski

REKLAMA

W poprzednim zakładzie pracy 19 sierpnia 2005 r. pracownicy wypłacono nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Po dostarczeniu dokumentów (dotyczących pracy w gospodarstwie rolnym rodziców) ustalono, że 20 lat pracy minęło 20 sierpnia 2004 r. Pracownica zatrudniona jest u nas od 1 września 2009 r. i w kwietniu br. złożyła nam pismo z prośbą o wypłatę nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. W jakim terminie pracownica powinna mieć wypłaconą tę drugą nagrodę jubileuszową? Czy to my powinniśmy wypłacić tę nagrodę, czy powinien ją wypłacić poprzedni zakład pracy?

Jeżeli pracownica jest obecnie (i była w poprzednim zakładzie) pracownikiem samorządowym, to staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy należy liczyć z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców, doliczonych w 2005 r. Nagrodę jubileuszową należało wypłacić niezwłocznie po osiągnięciu przez nią stażu. W sytuacji gdy 25 lat tak naliczonego stażu minęło przed 1 września 2009 r. – czyli przed dniem zatrudnienia pracownicy u obecnego pracodawcy – nie ma podstaw, aby nagrodę wypłacał obecny pracodawca.

REKLAMA

Uprawnienia do nagrody jubileuszowej mogą być uregulowane np. w ustawie lub rozporządzeniu dotyczącym poszczególnych grup pracowniczych, układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.

Czytaj także: Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej>>

Uprawnienia do nagrody w samorządzie

Pracownikowi samorządowemu nagroda jubileuszowa przysługuje:

● po 20 latach pracy – w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● po 25 latach pracy – w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 30 latach pracy – w wysokości 150% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 35 latach pracy – w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 40 latach pracy – w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 45 latach pracy – w wysokości 400% wynagrodzenia miesięcznego.


Czytaj także: Jak ustalić nagrodę jubileuszową dla pracownika samorządowego>>

Do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się (oprócz aktualnej pracy w samorządzie) wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych).

Do „innych okresów” pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej należą m.in. przypadające:

● przed 1 stycznia 1983 r. – okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

● po 31 grudnia 1982 r. – okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w myśl przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Okresy te podlegają wliczeniu do stażu pracy na mocy art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody (§ 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Czytaj także: Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową>>

Ważny moment osiągnięcia stażu

REKLAMA

Jeżeli pracownica nie miała przerwy w zatrudnieniu w związku ze zmianą pracodawcy albo przerwa przypadła w okresie podlegającym (na mocy odrębnych przepisów) wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, to 25-letni staż pracy, brany pod uwagę przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej, osiągnęła w sierpniu 2009 r. Wtedy nie była jeszcze zatrudniona u obecnego pracodawcy (nie była jego pracownikiem), w związku z tym nie przysługuje jej nagroda jubileuszowa za 25 lat pracy u aktualnego pracodawcy. Powinna natomiast otrzymać „jubileuszówkę” u poprzedniego pracodawcy – jeżeli 25-letni staż pracy minął w czasie, gdy była u niego zatrudniona.

Jeżeli natomiast pracownica osiągnęła 25-letni staż pracy uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej później niż w sierpniu 2009 r., to nagrodę za 25 lat pracy powinien jej wypłacić obecny pracodawca.

Czytaj także: Okresy pracy uprawniające pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej>>

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)

● Ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310)

● Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 220, poz. 1721)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: List polecony przez Internet? Wygodna korespondencja z urzędami dzięki e-Doręczeniom

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać system e-doręczeń. Wszystkie urzędowe pisma i decyzje będzie można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej. E-Doręczenia są elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za pośrednictwem odbioru.

Ósmoklasiści rozpoczęli próbne egzaminy

Dziś zaczął się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Udział szkół nie jest obowiązkowy. 

QUIZ Jak dobrze znasz kultowe świąteczne filmy? Duża szansa na 10/12
Kochasz świąteczne filmy? Znasz je na pamięć? To z quizem poradzisz sobie bez problemu.
Do min. edukacji B. Nowackiej trafił kolejny pomysł na podwyżki pensji nauczycieli o 15%. Kluczowa kwota 10.340,00 zł

Autorem pomysłu są związkowcy. Ich pomysł na podwyżki 15% dla nauczycieli to zwiększenie pieniędzy na tzw. standard A. To kwota, jaką gminy dostaną na jednego ucznia w 2025 r. Związkowcy chcą podnieść kwoty przekazywane samorządom na ucznia o 15%, co otworzyłoby punkt startu do przekazania nauczycielom części z tych pieniędzy na podwyżki w 2025 r.

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

REKLAMA