Od 1 kwietnia kolejne zmiany w VAT
02 maja 2011
Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązują nowe regulacje w VAT. Poszerzono katalog zwolnień z VAT, obowiązują też nowe zasady opodatkowania świadczeń nieodpłatnych oraz odliczania podatku. Dokonała tego ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ministerstwo Finansów wydało również nowe rozporządzenie wykonawcze, które wprowadza nowe zwolnienie.
Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku
11 mar 2011
Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.
Podatek od nieruchomości
03 sty 2011
System opodatkowania nieruchomości w Polsce tworzą trzy podatki. Obok
będącego przedmiotem niniejszego artykułu podatku od nieruchomości są
to: podatek rolny i podatek leśny.
Podatek leśny
29 lis 2010
Znaczenie podatku leśnego dla budżetu przeciętnej gminy zależy od stopnia
jej zalesienia. Na ogół jednak dochody z tego podatku stanowią skromny
ułamek całości dochodów gmin.
Ile powinny wynosić wynagrodzenia w samorządzie i diety radnych w 2010 roku
15 lis 2010
Po wyjaśnieniach Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy okazało się, że do końca nie wiadomo, na jakiej podstawie prawnej należy obliczać w 2010 roku wysokość diet dla radnych i wynagrodzenia dla samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru. Obowiązują bowiem w tej sprawie dwie różne interpretacje.
Zwolnienie z podatku dochodowego gospodarstw pomocniczych w 2010 r.
10 sie 2010
Czy gospodarstwo pomocnicze działające przy ośrodku pomocy społecznej korzysta w 2010 r. ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych i nie wpłaca zaliczek na podatek w trakcie roku?
Podatek rolny
06 sie 2010
Podatek rolny należy do triady podatków od nieruchomości. Opodatkowaniu
nim podlegają wyłącznie nieruchomości gruntowe sklasyfikowane w ewidencji gruntów i
budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na
użytkach rolnych.
Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu
23 lip 2010
W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika samorządowego, nagrodę
jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego
pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.
Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami
20 lip 2010
Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.
Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego
09 cze 2010
Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.
Co się zmieni w 2010 r. wskutek wzrostu płacy minimalnej
06 sty 2010
Od stycznia nowego roku pracownik nie może zarabiać mniej niż 1317 zł brutto. To o 41 zł więcej niż w 2009 r. Ten wzrost przełoży się nie tylko na wyższą kwotę netto pensji, ale i na podwyższenie dodatku za pracę w nocy, kwoty wolnej od potrąceń i minimalnej podstawy zasiłku chorobowego. A to jeszcze nie jest pełna lista świadczeń, których wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę i które tym samym wzrastają od 1 stycznia 2010 r.
Zwolnienie świadczeń rzeczowych sfinansowanych z ZFŚS
09 lis 2009
Od 22 sierpnia 2009 r. (z mocą od 1 stycznia 2009 r.) od podatku dochodowego wolna jest wartość otrzymywanych przez pracownika rzeczowych świadczeń, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i związanych z finansowaniem działalności socjalnej.
Jakie składki od dodatku stażowego wypłacanego za okres choroby
19 sty 2009
Pracownicy gminy dostają dodatek za wysługę lat - dodatek stażowy, który jest im wypłacany w stałej wysokości zarówno za okres wykonywania pracy, jak i za okres choroby. Kiedy od takiego składnika wynagrodzenia powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a kiedy ten przychód jest zwolniony od składek? Czy w przypadku gdy pracownik choruje i za ten okres otrzymuje wynagrodzenie chorobowe oraz dodatek stażowy, to od tej części dodatku (przypadającej na okres pobierania tego wynagrodzenia) powinna być naliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne?