REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe urlopy szkoleniowe – w pytaniach i odpowiedziach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Marek

REKLAMA

Od 16 lipca br. obowiązują nowe regulacje Kodeksu pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz urlopów szkoleniowych. Jak większość nowych przepisów - i te budzą sporo wątpliwości w praktyce.

Nowelizacja przepisów prawa pracy z 20 maja 2010 r. (Dz. U. nr 105 poz. 655) pojawiła się w konsekwencji wyroku TK z 31 marca 2009 r. W orzeczeniu tym Trybunał uznał, iż art. 103 Kodeksu pracy przyznający Ministrowi Edukacji Narodowej oraz Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej upoważnienie do ustalania zasad, według których pracodawca ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji, jest niezgodny z Konstytucją. Zdaniem TK przepis ten miał charakter blankietowy i dawał ministrom zbyt dużo swobody w kształtowaniu zasad podnoszenia kwalifikacji przez pracowników.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy czyniące zadość wymogom Trybunału weszły w życie 16 lipca 2010 r. Zgodnie z nowymi regułami pracownik ma prawo do zwolnienia z pracy oraz urlopu szkoleniowego tylko wówczas gdy podnosi kwalifikacje z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Pracodawca z podnoszącym kwalifikacje pracownikiem podpisuje umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron.

To jasne z pozoru uregulowanie budzi jednak sporo wątpliwości i pytań w praktyce, dlatego poprosiliśmy o pomoc Panią Ewę Kałuską – aplikantkę radcowską w Kancelarii Pietrzak & Sidor:

Agnieszka Marek: Czy brak umowy z pracodawcą o podjęciu nauki dyskwalifikuje pracownika w kwestii przyznania urlopu płatnego na czas przygotowanie do obrony pracy dyplomowej?

Ewa Kałuska : Brak tzw. umowy szkoleniowej pomiędzy pracodawcą i pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe nie ma wpływu na możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego. Nie we wszystkich sytuacjach taka umowa musi być bowiem zawierana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji, nie ma obowiązku zawierania umowy szkoleniowej. Jeżeli w danym przypadku pracodawca wyraził zgodę na podjęcie nauki albo rozpoczęcie studiów nastąpiło z inicjatywy samego pracodawcy, to urlop ten będzie się należał w wymiarze określonym w art. 1032 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy, czyli 21 dni i będzie urlopem płatnym. Pracodawca w tej sytuacji nie może odmówić jego udzielenia.

Czy przed rozpoczęciem nauki pracownik musi poinformować pracodawcę o tym zdarzeniu? W jakim terminie pracodawca powinien udzielić odpowiedzi i czy ewentualne milczenie traktować jako brak zgody?

Pracownik powinien poinformować pracodawcę o zamiarze podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, jeśli podjęcie przez niego studiów czy szkolenia związane byłoby z potrzebą zwalniania się z całości lub części dnia pracy w celu uczestniczenia w zajęciach szkoleniowych, bądź jeśli pracownik chciałby w przyszłości skorzystać z możliwości, o których mowa w art. 1031 § 2 Kodeksu pracy (czyli urlopu szkoleniowego i zwolnienia na czas zajęć).

Dla pracodawcy wiąże się to bowiem z pewnymi konsekwencjami związanymi m.in. z organizacją pracy i dlatego może nie wyrazić na to zgody. Przepisy nie określają terminu, w jakim pracodawca powinien wypowiedzieć się na ten temat. Powinien jednak zająć stanowisko niezwłocznie. Można bowiem przyjąć, że jeśli pracodawca został poinformowany przez pracownika o zamiarze podnoszenia kwalifikacji zawodowych i nie sprzeciwił się temu, tym samym w sposób dorozumiały wyraża zgodę.

Czytaj także: Podnoszenie kwalifikacji, urlopy szkoleniowe - nowe zasady>>

Co w sytuacji gdy pracownik nie ma jeszcze podpisanej umowy a chciałby już skorzystać z płatnego urlopu przed obroną pracy? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu uzasadniając to faktem, iż zbyt późno został poinformowany o zamiarze podjęcia nauki przez pracownika i nie zdążył przygotować umowy?

Pracodawca nie musi podpisywać z pracownikiem umowy szkoleniowej, jeśli nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji.

Rzeczywiście, pracodawca, który nie został poinformowany z odpowiednim wyprzedzeniem o zamiarze podjęcia studiów i nie miał faktycznej możliwości wypowiedzenia się, może odmówić udzielenia płatnego urlopu argumentując to brakiem swojej zgody (ale nie brakiem umowy) na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez tego pracownika. Jeżeli jednak, pracodawca wiedział, że osoba, którą zatrudnia jest studentem to można domniemywać, że godził się także z koniecznością przystąpienia takiego pracownika do przygotowania i obrony pracy dyplomowej.

Jeżeli pracodawca nie zgadza się na udzielenie płatnego urlopu, bowiem na podjęcie studiów przez pracownika nie wyraził zgody, to można spróbować wynegocjować bezpłatny urlop w wymiarze określonym przez strony. W tej sytuacji pracodawca może, ale nie jest zobligowany do udzielenia takiego urlopu.

Ewa Kałuska

Aplikantka radcowska w Kancelarii Pietrzak & Sidor

                                                                                                                                                                                           Rozmawiała Agnieszka Marek

                                                                                                                                                                                           samorzad.infor.pl

Zobacz 40 wzorów z samorządowego prawa pracy

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA