reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Wynagrodzenie płatnika w samorządowej jednostce budżetowej

Wynagrodzenie płatnika w samorządowej jednostce budżetowej

W odniesieniu do samorządowych jednostek budżetowych wynagrodzenie płatnika może być dochodem jednostki, jeśli zostanie ustanowione jako jedno ze źródeł dochodu w uchwale rady dotyczącej utworzenia rachunku dochodów własnych.

Jesteśmy ośrodkiem pomocy społecznej finansowanym z różnych źródeł. Czy 0,3% podatku od wynagrodzeń osób zatrudnionych w Dziale Świadczeń Rodzinnych finansowanym z zadań zleconych stanowi dochód budżetu państwa? Jeśli tak, to czy powinniśmy wystosować pismo do gminy o zwiększenie w planie po stronie dochodów i wydatków?

Odpowiedź W odniesieniu do samorządowych jednostek budżetowych wynagrodzenie płatnika może być dochodem jednostki, jeśli zostanie ustanowione jako jedno ze źródeł dochodu w uchwale rady dotyczącej utworzenia rachunku dochodów własnych. Brak takiego ustanowienia spowoduje, że wynagrodzenie powinno zostać odprowadzone do budżetu państwa. Należy też pamiętać o ograniczeniu czasowym związanym z funkcjonowaniem rachunków własnych.

Uzasadnienie Jak wiadomo, płatnikom i inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa (art. 28 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa: dalej: Ordynacja podatkowa). Wynosi ono:

● 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa,

● 0,1% kwoty podatków pobranych przez inkasentów na rzecz budżetu państwa.

Należy pamiętać, że kwota należnego wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków pobranych przez płatników lub inkasentów.

Niejako na marginesie można dodać, że także rada gminy, rada powiatu oraz sejmik województwa może ustalać wynagrodzenie dla płatników lub inkasentów z tytułu poboru podatków stanowiących dochody, odpowiednio: budżetu gminy, powiatu lub województwa.

Jednak w opisanej sytuacji ośrodek pomocy społecznej ma do czynienia z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa, a nie samorządu. Chodzi bowiem o podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych wynagrodzeń.

Jak stanowi art. 11 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych), jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio: dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj także: Rozliczenia jednostki samorządu terytorialnego z jej jednostką budżetową>>

Ponadto:

1) jednostka budżetowa działa na podstawie statutu określającego w szczególności jej nazwę, siedzibę i przedmiot działalności,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama