Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje wzrostu płacy minimalnej

Dorota Strusiewicz-Kotela
Rada Ministrów zdecydowała o podniesieniu od 1 stycznia 2011 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od nowego roku wyniesie ono 1386 zł. Zmiana wysokości najniższej pensji pociągnie za sobą m.in. zmianę kwot innych świadczeń przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Minimalne wynagrodzenie za pracę to gwarantowana ustawowo najniższa płaca przysługująca każdemu pracownikowi – bez względu na rodzaj wykonywanej przez niego pracy, jego kwalifikacje zawodowe oraz wymiar czasu pracy. W 2011 roku miesięczna pensja pracownika zatrudnionego na pełny etat nie może być mniejsza niż 1386 zł brutto, a więc bez odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia uwzględnia się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem:

● nagrody jubileuszowej,

● odprawy pieniężnej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką,

● wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

W przypadku nowego pracownika w pierwszym roku jego zatrudnienia minimalna płaca musi wynosić co najmniej 1108,80 zł (czyli 80% minimalnego wynagrodzenia). Do okresu pracy wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne, z wyjątkiem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Pracownik zatrudniony na niepełny etat powinien otrzymać wynagrodzenie minimalne w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu.

Świadczenia dla pracowników

Minimalne wynagrodzenie wpływa na świadczenia, których wysokość zależy od kwoty tego wynagrodzenia albo jej wielokrotności. Od 1 stycznia 2011 r. będą one wynosić:

● dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej – 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za każdą godzinę takiej pracy (art. 1518 § 1 ustawy z 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy; dalej: k.p.), – podstawą naliczania dodatku będzie kwota 277,2 zł (obecnie wynosi on 263,4 zł),

● wynagrodzenie dla pracownika za czas niewykonywania pracy, jeśli był on gotów do jej wykonywania, a przeszkody leżały po stronie pracodawcy – kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie (art. 81 k.p.), czyli nie mniej niż 1386 zł,

● odszkodowanie przy rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę z powodu mobbingu – kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie (art. 943 § 4 k.p.), czyli co najmniej 1386 zł,

● odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu – kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia (art. 183d k.p.), czyli minimum 1386 zł,

● odprawa pieniężna przy rozwiązaniu stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego – do kwoty 15-krotności minimalnego wynagrodzenia (art. 8 ust. 4 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników), czyli maksymalnie 20 790 zł,

● minimalna podstawa wymiaru zasiłków chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przy pełnym etacie – nie mniej niż 86,29% minimalnego wynagrodzenia (art. 45 ust. 1 i art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), czyli 1195,98 zł (956,78 zł dla pracowników w pierwszym roku ich zatrudnienia).

Czytaj także: Wynagrodzenie minimalne w 2011 r. - 1386 zł>>

Dodatek za pracę w porze nocnej

Pracownik wykonujący pracę w porze nocnej (tzn. między godziną 21 a 7) powinien otrzymywać dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę takiej pracy – w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

W 2011 roku pensja minimalna netto wyniesie 1032,34 zł, jeśli pracownik będzie zatrudniony na cały etat, otrzyma podstawowe koszty uzyskania przychodów (11,25 zł miesięcznie), a zaliczkę na podatek dochodowy można będzie mu obniżyć o kwotę zmniejszającą podatek (46,33 zł miesięcznie).

Dodatek ten przysługuje każdemu według tej samej stawki, niezależnie od wysokości pensji i miesięcznego wymiaru czasu pracy (pełny lub niepełny etat). Natomiast stawka godzinowa jest różna w poszczególnych miesiącach roku. Aby ją obliczyć, należy kwotę minimalnego wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Potrącenia z pensji

Zmiana kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2011 roku spowoduje również podwyższenie wysokości kwot wolnych od potrąceń z pensji pracowników. W razie konieczności potrącania z wynagrodzenia za pracę sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, należy pozostawić pracownikowi kwotę odpowiadającą wysokości minimalnego wynagrodzenia na pełny etat netto (tzn. po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, składki zdrowotnej i zaliczki na podatek dochodowy), czyli 1032,34 zł.

Przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi trzeba pozostawić mu 75% tej kwoty, czyli 774,26 zł, a w przypadku potrącania kar pieniężnych za:

● nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,

● opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,

● stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub

● spożywanie alkoholu w czasie pracy

– 90% minimalnego wynagrodzenia netto (art. 871 § 1 k.p.), czyli 929,11 zł.

Natomiast przy potrąceniach (za pisemną zgodą pracownika) należności na rzecz innych podmiotów niż pracodawca należy pozostawić do dyspozycji osoby zatrudnionej co najmniej kwotę odpowiadającą 80% płacy minimalnej netto (art. 91 § 2 pkt 2 k.p.), czyli 825,87 zł.

Jeśli pracownik jest zatrudniony na niepełny etat, kwoty wolne od potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy.

Czytaj także: Wpływy z CIT i PIT w 2011 r. będą rosły szybciej niż PKB>>

PRZYKŁAD

W maju 2011 r. pracownik zatrudniony na pełny etat przepracuje w porze nocnej 60 godzin. Jakiej wysokości będzie przysługiwał mu dodatek za pracę w porze nocnej?

Pracownik ten otrzyma dodatek do wynagrodzenia w kwocie 99 zł, obliczony w następujący sposób:

w maju 2011 r. przypada 21 dni roboczych, czyli 168 godzin (21 × 8 h),

stawka godzinowa dodatku za pracę w porze nocnej wyniesie 1,65 zł (277,20 zł × 168 h),

1,65 zł × 60 h = 99 zł.

Tabela. Dodatek za pracę w godzinach nocnych w poszczególnych miesiącach 2011 roku

@RY1@i41/2010/023/i41.2010.023.000.0014.001.jpg@RY2@

Podstawy prawne

•  Ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654)

•  Ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. nr 157, poz. 1314)

•  Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512)

•  Ustawa z 6 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. nr 135, poz. 912)

•  Rozporządzenie Rady Ministrów z 5 października 2010 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 roku (Dz.U. nr 194, poz. 1288)

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
  Pytanie: Mieszkam z mężem i dzieckiem na parterze domu. Piętro jest zamieszkałe przez teścia i teściową. Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów. W domu jest piec na węgiel zgłoszony do CEEB. Dom należy do teściów. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
  Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela. Co się zmienia od 1 września 2022 r.?
  Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadza: 1) dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciela minowanego oraz nauczyciela dyplomowanego oraz 2) zmiany w wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.
  Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek
  20 sierpnia 1897 roku brytyjski lekarz, Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych właśnie przez wektory (m.in. komary i kleszcze), a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.
  Wniosek o dodatek węglowy trzeba złożyć do 30 listopada 2022 r.
  Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 zł, trzeba złożyć wniosek do gminy do 30 listopada. Gmina ma 30 dni na jego wypłatę.
  Nauka umiejętności strzeleckich w szkołach dopiero od 2024 r. [klasa VIII i klasa I w LO i technikum]
  Zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych będzie realizowana począwszy od roku szkolnego 2024/2025, a w przypadku dostępności na terenie danego powiatu odpowiedniego sprzętu - nawet od kolejnego roku szkolnego.
  Pracownik socjalny może otrzymać nagrodę ministra za nowatorskie rozwiązania stosowane przy integrowaniu osób starszych
  Pracownik socjalny stosujący nowatorskie rozwiązania przy integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku, umożliwiające ich uczestnictwo w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym, może otrzymać nagrodę ministra.
  4432,15 zł brutto dla początkującego nauczyciela. Podwyżka o 738,69 zł brutto. Nauczyciel kontraktowy zyska 332,41 zł brutto
  Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł. To jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc., czyli o 738,69 zł - powiedział w czwartek w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli [projekt rozporządzenia]
  Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało nowelizację przepisów dotyczącą zasad rekrutacji do szkół i przedszkoli. Zmiany uwzględniają m.in. wykreślenie z egzaminu ósmoklasisty czwartego przedmiotu obowiązkowego wybieranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
  Wzór wniosku o dodatek węglowy [rozporządzenie]
  Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia z wzorem wniosku o wypłatę dodatku węglowego.
  Jakie są przedmioty w VII klasie w roku szkolnym 2022/2023?
  Jakie przedmioty dochodzą w klasie VII? W porównaniu do klasy VI uczniowie uczą się w klasie VII dodatkowo: drugiego języka obcego, chemii, fizyki, geografii, biologii, doradztwa zawodowego. Nie mają już zajęć z techniki.
  Jakie są przedmioty w klasie VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023?
  W klasie VI język polski, to 5 godzin tygodniowo. Matematyka - 4 godziny zajęć. Język angielski - 3 godziny.
  Wiceszef MEiN: Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli
  Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku.
  Rzecznik Finansowy: wzór wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych [Word]
  Rzecznik Finansowy opracował wniosek o o skorzystanie z wakacji kredytowych.
  Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego [PDF]
  Znany jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Opublikowano go w projekcie rozporządzenia. Wzór załączamy w formacie PDF i Word (.docx).
  Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [rozporządzenie z 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1) z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1636
  Kwalifikacje na stanowisku pedagoga specjalnego
  Określenie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zatrudnianych na stanowisku pedagoga specjalnego w przedszkolach, szkołach i zespołach przedszkoli i szkół niebędących szkołami specjalnymi znalazło się w projekcie rozporządzenia. Zmieni ono rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  Ile wyniosą podwyżki opłat za wodę i ścieki w 2023 r.?
  Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki - poinformowały w we wspólnym komunikacie Wody Polskie oraz Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r.
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla [urzędnicy w gminach, straż miejska i kominiarze]
  W Rzeszowie do połowy zeszłego tygodnia korekty deklaracji zgłosiło 30 osób, a w Częstochowie w okresie od 20 lipca do 2 sierpnia było ich 26 (co stanowiło niemal jedną piątą wszystkich złożonych deklaracji w tym czasie). Ale już np. w Katowicach w zeszłym tygodniu urzędnicy szacowali, że zmiany wcześniejszych deklaracji mogło dokonać ponad 200 właścicieli i zarządców nieruchomości.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [jednolite rozporządzenie]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego (Dz.U. z 2017 r. z późn. zm.)
  Czy dodatek węglowy jest opodatkowany?
  Pytanie: Czy po otrzymaniu dodatku węglowego, mam zapłacić podatek dochodowy PIT od 3000 zł?
  Czy jest dopuszczalna egzekucja obowiązku szkolnego w wakacje
  Do organu prowadzącego szkołę podstawową wpłynął wniosek dyrektora tej szkoły o wszczęcie egzekucji administracyjnej wobec rodziców uchylających się od obowiązku zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne. Wniosek wpłynął 14 czerwca 2022 r. Rolą organu egzekucyjnego jest doprowadzenie do wykonania obowiązku podlegającego egzekucji, czyli wymuszenie na rodzicach (prawnych opiekunach) pożądanych zachowań dziecka i (lub) samych rodziców, drogą zastosowania grzywny w celu przymuszenia. Czy zasadne jest by wójt gminy jako organ egzekucyjny wszczynał procedurę w sprawie egzekucji obowiązku szkolnego po zakończeniu roku szkolnego?