| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Oznakowanie pojazdów straży gminnych - nadchodzące zmiany

Oznakowanie pojazdów straży gminnych - nadchodzące zmiany

Minister Infrastruktury doszedł do wniosku, iż warto ujednolicić system oznakowania pojazdów straży gminnych/miejskich. Wszystko po to, by system wizualizacji i identyfikacji pojazdów straży stał się spójny i jednolity.

Minister Infrastruktury przekazał ostatnio do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia, który w sposób bezpośredni dotyka jednostek samorządu terytorialnego.

Chodzi o projekt z dnia 22 lutego 2011 r. zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Podstawą prawną do wydania projektowanego rozporządzenia jest art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.).

Projekt Ministra Infrastruktury jest rezultatem zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym, która z dniem 24 grudnia 2009 r. wprowadziła możliwość używania pojazdów straży gminnych/miejskich jako pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym (na podstawie art. 53 ust. 1 pkt 10c).

Natomiast zasady oznakowania pojazdów uprzywilejowanych określone są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r., Nr 32, poz. 262, z późn. zm.).

Minister Infrastruktury, co jest słuszne, doszedł do wniosku, iż warto ujednolicić system oznakowania pojazdów straży gminnych/miejskich. Wszystko to po to by system wizualizacji i identyfikacji pojazdów straży miejskiej / gminnej stał się spójny i jednolity.

Czytaj także: Szersze uprawnienia straży miejskich do nakładania mandatów>>

Funkcje staży miejskiej / gminnej

Przypomnijmy, iż straż miejska / gminna spełnia szereg społecznie istotnych funkcji takich jak:

a)    ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,

b)    czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym,

c)    współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,

d)    zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia,

e)    ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,

f)    współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,

g)    doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »