| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Temat dnia

Jak gmina może wspomóc zbiórkę elektroodpadów

Aktualizacja: 12.01.2010

Unijna dyrektywa nakłada obowiązek, żeby corocznie profesjonalne firmy recyklingowe zbierały po 4 kg zużytego sprzętu elektrycznego na każdego mieszkańca. Obecnie jest to tylko ok. 0,5-0,8 kg elektrośmieci rocznie. Mieszkańcy mają obowiązek, pod karą 5 tys. zł, wyrzucać elektrośmieci tylko do wyznaczonych punktów (nie do śmietników). Gminy muszą natomiast poinformować ich, gdzie takie punkty się znajdują. »

Gminne zadania ochrony zdrowia

Aktualizacja: 12.01.2010

Jaką opiekę zdrowotną powinna zapewnić mieszkańcom gmina? Czy można tę opiekę w jakikolwiek sposób scedować na niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, a jeśli tak, to w jaki sposób należy tego dokonać? »

System zarządzania jakością w jednostkach samorządu terytorialnego

Aktualizacja: 26.04.2010

Systemy jakości wprowadzają oprócz duzych firm urzędy administracji publicznej i samorządowej. System zarządzania jakością ma zagwarantować urzędowi i starostwu wiarygodność, status jednostki przewidywalnej w zakresie jakości, przyjaznej klientowi i działającej w sposób przejrzysty. Niezależnie od niego istnieje jednak kilkanaście innych systemów, których celem jest zarządzanie nie tylko jakością, ale również bezpieczeństwem czy ochroną środowiska. »

Samorządy stracą na zmianach PIT

Aktualizacja: 12.01.2010

Odliczenia w ramach ulgi na dzieci uszczuplą w tym roku dochody samorządów o około 3 mld zł. Zmiana skali podatkowej od 2009 roku spowoduje ubytek dochodów również o 3 mld zł. Ministerstwo Finansów jeszcze nie zdecydowało, czy samorządy otrzymają rekompensatę. »

Strażnicy gminni będą mieli więcej uprawnień

Aktualizacja: 12.01.2010

Straż gminna uzyska prawo dokonywania przeszukań osób oraz bagaży. Nieletni będą zatrzymywani przez strażników i doprowadzani na Policję. Rozszerzenie uprawnień straży to dublowanie zadań Policji - uważają prawnicy. »

Rząd chce zlikwidować Państwowy Zasób Kadrowy

Aktualizacja: 12.01.2010

W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej. Nie będzie limitów zatrudnienia w administracji. Prezesi urzędów centralnych oraz dyrektorzy będą wybierani w drodze naboru. »

Dwanaście standardów wymaganych od e-urzędu

Aktualizacja: 12.01.2010

Tworzenie przez jednostkę samorządu elektronicznego urzędu (e-urzędu) wymaga dostosowania się do szeregu standardów. Spełnienie określonych w prawie wymagań powoduje, że urząd nie tylko będzie otwarty na kontakt z mieszkańcem, ale także zapewni bezpieczeństwo realizowanych transakcji. Przedstawiamy 12 wymagań (albo wymaganych cech systemów) dla systemów informatycznych tworzących elektroniczny obieg dokumentów w urzędzie. »

Gmina może zmniejszyć o 30 proc. wydatki na energię

Aktualizacja: 12.01.2010

Samorządy, kupując energię, wydają średnio na jednego obywatela 33,33 zł. Doradcy twierdzą, że 30 proc. tych wydatków można zaoszczędzić. »

Zmiana statusu miejscowości i granic gminy

Aktualizacja: 12.01.2010

Po uzyskaniu statusu miasta wzrastają prestiż i możliwości rozwoju miejscowości. Do wyłącznej kompetencji Rady Ministrów należy m.in. tworzenie i łączenie gmin, jak również przyznanie gminie lub miejscowości statusu miasta i ustalenie jego granic. Najczęściej o status miasta starają się miejscowości, które już kiedyś prawa miejskie miały.  »

Wybrano 66 urzędów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom

Aktualizacja: 12.01.2010

Laureatami VI edycji konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy zostało 66 urzędów. To o sześć więcej niż w ubiegłorocznej edycji konkursu. »

Dzięki e-podpisowi urząd może być czynny 24 godziny na dobę

Aktualizacja: 12.01.2010

Administracja publiczna nie może odmówić przyjęcia dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym. Elektroniczna Skrzynka Podawcza jest rozwiązaniem, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet i poprawia jakość obsługi interesanta. »

Terminy załatwiania spraw administracyjnych

Aktualizacja: 25.03.2010

Terminy w postępowaniu administracyjnym są ważne zarówno dla obywatela zainteresowanego załatwieniem jego indywidualnej sprawy, jak i dla urzędnika, który ma ją załatwić. »

Miasta wydadzą w tym roku na promocję ponad 100 mln zł

Aktualizacja: 12.01.2010

Nawet 100 mln euro na promocję trafi z funduszy unijnych na promocję miast, regionów i kraju. Samorządy działają coraz bardziej profesjonalnie i tworzą wieloletnie strategie.  Emisja spotu reklamowego miasta jest często tańsza w telewizji zagranicznej niż w polskiej. »

Wsparcie gminnych inwestycji proekologicznych

Aktualizacja: 12.01.2010

Na Budowę i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków, wysypiska odpadów i stacji uzdatniania wody można otrzymać dofinansowanie z kilku źródeł unijnych. »

Samorządy zastąpią administrację rządową

Aktualizacja: 12.01.2010

Ograniczenie kompetencji wojewodów na rzecz samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, powstanie 12 obszarów metropolitalnych oraz funduszu sołeckiego proponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »