Zasady przebywania nauczyciela w stanie nieczynnym
REKLAMA
Nauczyciel może być przeniesiony w stan nieczynny w przypadku częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub w przypadku zmian planu nauczania, uniemożliwiających dalsze jego zatrudnianie w pełnym wymiarze zajęć. Przeniesienia dokonuje dyrektor szkoły na pisemny wniosek nauczyciela.
REKLAMA
O możliwości przejścia w stan nieczynny dyrektor jest zobowiązany poinformować nauczyciela. Informacja taka może być przekazana w wypowiedzeniu nauczycielowi stosunku pracy. Wypowiedzenie stosunku pracy jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela (w terminie 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia) pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.
ZAPAMIĘTAJ!
Nauczyciel nie ma obowiązku złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny przed wypowiedzeniem mu przez dyrektora stosunku pracy.
Z ORZECZNICTWA
Nauczyciel nie jest związany wyznaczonym mu przez dyrektora terminem do złożenia przedmiotowego wniosku.
Wyrok SN z 18 grudnia 2002 r., sygn. akt I PK 15/02
Przeniesienie w stan nieczynny nie powoduje ustania zatrudnienia. Stosunek pracy ulega „zawieszeniu”, a nauczyciel nadal pozostaje w zatrudnieniu (nie świadczy jednak pracy). Po upływie 6 miesięcy pozostawania nauczyciela w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych.
PRZYKŁAD
Nauczyciel szkoły podstawowej z powodu zmian planu nauczania, uniemożliwiających dalsze jego zatrudnianie w pełnym wymiarze zajęć, złożył wniosek o przeniesienie go z dniem 1 września 2011 r. w stan nieczynny. Na podstawie złożonego wniosku dyrektor szkoły dokonał przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny. W związku z tym, z dniem 29 lutego 2012 r. nastąpi rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela.
Czytaj także: Formy zatrudniania nauczycieli>>
Prawo do wynagrodzenia
Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje do czasu wygaśnięcia stosunku pracy prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych (np. świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – tj. świadczenie urlopowe), w tym do dodatków: mieszkaniowego i wiejskiego – pod warunkiem, że jest uprawniony do takich świadczeń.
Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
Od wynagrodzenia otrzymywanego przez nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny należy odprowadzać zarówno składki na ubezpieczenia społeczne jak i na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to z tego, że stosunek pracy nie uległ rozwiązaniu, a otrzymywane przez nauczyciela wynagrodzenie jest przychodem ze stosunku pracy. Nie ma tu znaczenia fakt, że nauczyciel w tym okresie nie wykonuje pracy.
Czytaj także: Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw>>
Przywrócenie do pracy nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym
Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny powinien zostać przywrócony do pracy w przypadku powstania możliwości podjęcia przez niego pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole na tym samym lub innym stanowisku (zob. wyrok SN z 21 września 2001 r., sygn. akt I PKN 655/00). Warunkiem jest jednak posiadanie przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjęcia pracy przez nauczyciela powoduje wygaśnięcie jego stosunku pracy z dniem odmowy.
Podjęcie dodatkowej pracy przez nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym
REKLAMA
W przypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole, lub zapewnienia opieki w placówce opiekuńczo-wychowawczej, nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym może – na swój wniosek lub na wniosek dyrektora szkoły – podjąć pracę zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w niepełnym lub w pełnym wymiarze zajęć. Jednak należy podkreślić, że zatrudnienie nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym może nastąpić na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego.
Z tytułu wykonywania pracy nauczycielowi przysługuje odpowiednie do kwalifikacji i wymiaru zajęć wynagrodzenie – niezależne od pobieranego wynagrodzenia z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym.
Czytaj także: Zmiany w zatrudnianiu nauczycieli z końcem roku szkolnego>>
PRZYKŁAD
Nauczyciel szkoły podstawowej przebywał w stanie nieczynnym do 28 lutego 2011 r. Dnia 3 stycznia podjął pracę w pełnym wymiarze zajęć w gimnazjum, którą świadczył do 28 lutego 2011 r. Z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym oraz z tytułu świadczenia pracy należało mu się wynagrodzenie zasadnicze wraz ze stosownymi dodatkami.
WZÓR. Wniosek o przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny
@RY1@i40/2011/013/i40.2011.013.009.0003.001.jpg@RY2@
WZÓR. Decyzja dyrektora w sprawie przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny
@RY1@i40/2011/013/i40.2011.013.009.0003.002.jpg@RY2@
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1706)
REKLAMA
REKLAMA